Пример стационарних таласа и стојећих таласа

4 Примери стационарних таласа и стојећих таласа

1. Жица је дугачка 0,6 метара. Ако се затегнутост жице подеси тако да брзина таласа буде 120 m/s, онда је основна фреквенција...
А. 100 Hz
Б. 120 Хз
Ц. 140 Хз
Д. 150 Hz
И. 350 Hz
Дискусија:

познато је :
Дужина жице (L) = 0,6 метара
Брзина таласа (v) = 120 m/s.
Питао :
Основна фреквенција (f1)?
Јаваб :
Формула за основну фреквенцију (f1) стационарни таласи или стојећи таласи где су оба краја жице причвршћена:
f1 = v / 2L
Основна фреквенција (f1) таласи су:
f1 = 120 / (2)(0,6) = 120 / 1,2 = 100 Hz
Тачан одговор је А.

2. Као резултат рефлексије, формира се стационарни талас са једначином: y = 0,4 sin (0,6 π x) cos π(8t) метара. Из горње једначине, брзина рефлектованог таласа је...
А. 10,0 м/с
Б. 11,5 м/с
C. 12,4 м/с
D. 13,2 м/с
И. 14,0 м/с
Дискусија:
Стационарни таласи - 1познато је :
Стационарни таласи - 2Питао :
Брзина рефлектованог таласа (v) ?
Јаваб :

Стационарни таласи - 3

Тачан одговор је Д.

3. Канат дужине 3 м је везан на једном крају, а други крај је повезан са вибратором. Када вибратор вибрира, на канату се формира стационарни талас као што је приказано на слици:

Положај петог желуца од везаног краја је…

А. 0,9 мДискусија о Националном испиту из физике за средњу школу 2016-57.

Б. 1,2 м

Ц. 2,5 м

Д. 2,7 м

Е. 3,0 м

Пембахасан

Крај жице повезан са вибратором може се слободно кретати док је крај жице повезан са стубом везан.

Растојање између два најближа чвора = 3 метра / 5 = 3/5 метара.

Положај првог чвора од везаног краја = 3/5 метара

Положај другог чвора од везаног краја = 2 (3/5 метра) = 6/5 метара

Положај другог чвора од везаног краја = 3 (3/5 метра) = 9/5 метара

Положај другог чвора од везаног краја = 4 (3/5 метра) = 12/5 метара

Растојање између једног чвора и најближег стомака = 1/2 (3/5 метра) = 3/10 метра.

Локација 5. желуца од везаног краја = удаљеност 4. чвора од везаног краја + удаљеност између једног чвора и најближег желуца = 12/5 + 3/10 = 24/10 + 3/10 = 27/10 = 2,7 метара.

Тачан одговор је Д.

4. У Мелдеовом експерименту добијен је стационарни талас као што је приказано на слици. Ако је дужина коришћене жице 1,5 м, онда је локација четвртог чвора израчуната из извора вибрација...

А. 0,40 мДискусија о Националном испиту из физике за средњу школу 2016-58.

Б. 0,54 м

Ц. 0,96 м

Д. 1,02 м

Е. 1,10 м

Пембахасан

Растојање између два најближа чвора = 1,5 метра / 11 = 1,5/11 метара.

Локација чвора 1 од извора вибрација = 1,5/11 метара

Локација другог чвора од извора вибрација = 2 (1,5/11 метара) = 3/11 метара

Локација другог чвора од извора вибрација = 3 (1,5/11 метара) = 4,5/11 метара

Локација 4. чвора од извора вибрација = 4 (1,5/11 метара) = 6/11 метара = 0,54 метра

Тачан одговор је Б.