9 Shembuj të Pyetjeve për Dendësinë
1. Vëllimi i një objekti është 8 cm3 dhe masa e tij është 84 gramë, kështu që dendësia e tij është...
A. 10,5 gr/ cm3
B. 8,5 gr/ cm3
C. 6,4 gr/ cm3
D. 4,8 gr/ cm3
Diskutim
Dihet që:
Vëllimi (V) = 8 cm3
Masa (m) = 84 gramë
Pyetja: Dendësia ( ρ)
Përgjigje:
Formula e dendësisë :
ρ = m / V = 84 gram / 8 cm3 = 10,5 gram/ cm3
Përgjigja e saktë është A.
2. Një kub druri ka një vëllim prej 5 cm3 . Nëse dendësia e drurit është 250 g/cm3 , atëherë masa e drurit është…
A. 1250 g
B. 50 g
C. 10 g
D. 2 g
Diskutim
Dihet që:
Vëllimi i drurit (V) = 5 cm3
Dendësia e drurit ( ρ ) = 250 g/ cm3
I pyetur: Masa e drurit
Përgjigje:
Formula e dendësisë:
ρ = m / V
Përshkrimi: ρ = dendësia, V = vëllimi, m = masa
Masa e drurit:
m = ρ V = (250 g/cm3 ) (5 cm3 ) = 1250 gram
3. Shikoni foton në anë!
Nëse vëllimi i ujit është 35 cm3 dhe masa e objektit = 60 gram, atëherë dendësia e objektit është...
A. 2,40 g/cm
B. 1,71 g/ cm3
C. 1.00 g/ cm3
D. 0,63 g/ cm3
Diskutim
Dihet që:
Vëllimi i ujit (V) = 35 cm3
Masa e objektit (m) = 60 gram
Pyetja: Dendësia e objektit ( ρ)
Përgjigje:
Dendësia:
ρ = m / V = 60/35 = 1,71 gram/ cm3
Përgjigja e saktë është B.
4. Një metal alumini ka një masë prej 120 gramësh dhe një vëllim prej 60 cm3 , kështu që dendësia e tij është...
A. 2 gr/ cm3
B. 20 gr/ cm3
C. 200 gr/ cm3
D. 2.000 gr/ cm3
Diskutim
Dihet që:
Masa (m) = 120 gramë
Vëllimi (V) = 60 cm3
I pyetur: Dendësia
Përgjigje:
Formula e dendësisë:
ρ = m / V
ρ = 120 gram / 60 cm3
ρ = 2 gram/ cm3
Përgjigja e saktë është A.
5. Katër studentë matën objekte, rezultatet e eksperimentit tregohen në tabelën e mëposhtme:
Studentët që matin objekte me të njëjtin material janë…
A. Studentët A dhe B
B. Studentët B dhe C
C. Studentët B dhe D
D. Studentët C dhe D
Diskutim
Objektet e bëra nga i njëjti material kanë të njëjtën dendësi ose masë. Anasjelltas, objektet e bëra nga materiale të ndryshme kanë masa të ndryshme.
Formula për dendësinë është:
ρ = m / V
Përshkrimi: ρ = dendësia, m = masa, V = vëllimi

Përgjigja e saktë është B.
6. Shikoni diagramin e matjeve duke përdorur materialet dhe mjetet e mëposhtme! Nëse masa e një objekti është 300 gramë, atëherë dendësia e objektit është...
A. 3,0 g/cm3
B. 7,5 g/ cm3
C. 15 g/ cm3
D. 320 g/ cm3
Diskutim
Dihet që:
Masa e objektit (m) = 300 gram
Vëllimi i objektit (V) = vëllimi i ujit të derdhur = 20 cm3
Pyetja: Dendësia e objektit
Përgjigje:
Formula e dendësisë:
ρ = m / V = 300 gram / 20 cm3 = 15 gram/ cm3
Përgjigja e saktë është C.
7. Shikoni figurën!
Nëse një objekt me një masë prej 316 gramësh vendoset në një vaskë të mbushur me ujë siç tregohet në figurë, atëherë dendësia e objektit është...
A. 7,9 kg/m3
B. 15,8 kg/ m3
C. 7.900 kg/ m3
D. 15.800 kg/ m3
Diskutim
Dihet që:
Masa e objektit (m) = 316 gram
Vëllimi i objektit (V) = vëllimi i ujit të derdhur = 40 mililitra
Pyetja: Dendësia e objektit
Përgjigje:
Para se të llogaritni dendësinë, së pari konvertoni njësitë e masës dhe vëllimit të objektit.
Masa e objektit = 316 gram = 316/1000 kg = 0,316 kg
Vëllimi i objektit = 40 mililitra = 40/1000 litra = 4/100 litra = 0,04 litra
1 litër = 1 decimetër kub (dm3 ) = 1/1000 metër kub (m3 ) = 0,001 m3
0,04 litra = (0,04)(0,001) m3 = 0,00004 m3
Dendësia e objektit:
ρ = m / V = 0,316 kg / 0,00004 m 3 = 316 kg / 0,04 m 3 = 7900 kg / m 3
Përgjigja e saktë është C.
8. Shikoni imazhin e mëposhtëm të matjes!
Dendësia e shkëmbit sipas të dhënave në imazhe (Fig. 1) dhe (Fig. 2)
A. 6.000 kg/ m3
B. 4.000 kg/ m3
C. 2.400 kg/ m3
D. 670 kg/ m3
Diskutim
Dihet që:
Përmendni të gjitha njësitë në Sistemin Ndërkombëtar
Masa e gurit (m) = 100 gram + 20 gram = 120 gram = 120 / 1000 kilogramë = 0,120 kilogramë
Vëllimi i gurit (V) = vëllimi i ujit të zhvendosur = 80 mililitra – 60 mililitra = 20 mililitra = 20 / 1000 litra = 2/100 litra = 0,02 litra
1 litër = 1 decimetër kub (dm3 ) = 1/1000 metër kub (m3 ) = 0,001 m3
0,02 litra = 0,02 x 0,001 m3 = 0,00002 m3
Pyetja: Dendësia e shkëmbit
Përgjigje:
Dendësia e shkëmbit:
ρ = m / V = 0,120 kg / 0,00002 m 3 = 120 kg / 0,02 m 3 = 6000 kg / m 3
Përgjigja e saktë është A.
9. Susit, një nxënëse e klasës së 7-të, iu dha një detyrë nga mësuesja e saj për të përcaktuar llojin e objektit M. Susi mati masën dhe vëllimin e objektit duke përdorur mjetet e paraqitura në figurë.

Bazuar në rezultatet e matjeve të objektit dhe përputhshmërinë e dendësisë në tabelë, lloji i objektit që matet është...
A. Alumini
B. Zinku
C. Hekuri
D. Kuningan
Diskutim
Të gjitha njësitë shprehen në Sistemin Ndërkombëtar
Dihet që:
Masa e objektit M (m) = 168 gram = 168/1000 kilogramë = 0,168 kilogramë
Vëllimi i objektit M (V) = vëllimi i ujit të zhvendosur = 80 ml – 60 ml = 20 mililitra = 20/1000 litra = 2/100 litra = 0,02 litra
1 litër = 1 decimetër kub (dm3 ) = 1/1000 metër kub (m3 ) = 0,001 m3
0,02 litra = 0,02 x 0,001 m3 = 0,00002 m3
Pyetja: Dendësia e objektit
Përgjigje:
Dendësia e një objekti është:
ρ = m / V = 0,168 kg / 0,00002 m 3 = 168 kg / 0,02 m 3 = 8400 kg / m 3
Bazuar në tabelën e dendësisë, një objekt që ka një dendësi prej 8400 kg/m3 është bronzi.
Përgjigja e saktë është D.
Burimi i pyetjes:
Pyetjet e Provimit Kombëtar të Shkencave për Shkollën e Mesme të Ulët/Shkollën e Mesme Islame