Shembull i pyetjeve për lente të dyfishta konveks-konkave

2 Shembuj të pyetjeve për lente të dyfishta konveks-konkave

1. Një lente konvekse ka një gjatësi fokale prej 30 cm dhe një lente konkave ka një gjatësi fokale prej 20 cm të vendosura afër njëra-tjetrës ku distanca midis dy lenteve është 150 cm. Nëse objekti është 40 cm përpara lentes konvekse, përcaktoni distancën e imazhit dhe zmadhimin e imazhit të formuar nga lentet. lente konvekse bovë lente konkave i/e!
Diskutim
Dihet që:
Gjatësia fokale e një lente konvekse (f1) = +30 cm
Gjatësia fokale e një lente konvekse është pozitive sepse rrezja e dritës kalon nëpër pikën fokale të lentes konvekse.
Gjatësia fokale e një lente konkave (f2) = -20 cm
Gjatësia fokale e një lente konkave është negative sepse rrezja e dritës nuk kalon nëpër pikën fokale të lentes konkave.
Distanca midis dy lenteve (l) = 150 cm
Distanca e objektit nga lentet konvekse (s1) = 40 cm
Distanca e objektit është pozitive sepse rrezja e dritës kalon nëpër objekt.
Përgjigje:
a) Distanca e hijes
Distanca e imazhit të formuar nga lentet konvekse (distanca e imazhit të parë):
1 / s1' = 1/f1 – 1/s1
1 / s1' = 1/30 – 1/40 = 4/120 – 3/120 = 1/120
s1' = 120/1 = 120 cm
Imazhi i parë është 120 cm nga lentet konvekse.
Distanca e imazhit të parë është pozitive, që do të thotë se imazhi i parë është real sepse imazhi kalon nëpër të nga një rreze drite.
 
Distanca e imazhit të formuar nga një lente konkave (distanca përfundimtare e imazhit):
Imazhi i formuar nga një lente konvekse konsiderohet si një objekt nga një lente konkave. Distanca e imazhit/objektit të parë nga lentja konkave (s)2) = distanca midis dy lenteve (l) – distanca e imazhit të parë nga lentja konvekse (s1') = 150 cm – 120 cm = 30 cm.
1 / s2' = 1/f2 – 1/s2
1 / s2'= -1/20 – (1/30) = -1/20 – 1/30 = -3/60 – 2/60 = -5/60
s2' = -60/5 = -12 cm
Imazhi përfundimtar është 12 cm nga lentja konkave.
Distanca përfundimtare e imazhit është negative, që do të thotë se imazhi përfundimtar është pseudo ose i rremë sepse rrezja e dritës nuk kalon nëpër imazh. 

b) Zmadhimi i imazhit
Zmadhimi i imazhit nga një lente konvekse:
m1 = -s1'/s1 = -120 cm/40 cm = -3 herë
Një lente konvekse bën që madhësia e imazhit të jetë 3 herë më e madhe se madhësia e objektit.
Zmadhimi i imazhit me një shenjë negative do të thotë që imazhi është i përmbysur.

Zmadhimi i imazhit me një lente konkave:
m2 = -s2'/s2 = -(-12 cm)/30 cm = 12/30 = 0,4 herë
Lentja e dytë konvekse e zmadhon objektin (imazhin e lentes konvekse) me një faktor prej 0,4 herë.
Zmadhimi total i imazhit është:
m = (m1)(m2) = (-3)(0,4) = -1,2 herë
Madhësia përfundimtare e imazhit është 1,2 herë më e madhe se madhësia e objektit ose lartësia përfundimtare e imazhit është 1,2 herë më e lartë se lartësia e objektit. Një zmadhim total negativ do të thotë që imazhi është i përmbysur.
 
2. Distanca midis një lente konvekse dhe një lente konkave është 120 cm. Një lente konvekse ka një gjatësi fokale prej 50 cm dhe një lente konkave ka një gjatësi fokale prej 100 cm. Një objekt është 100 cm përpara lentes konvekse. Përcaktoni distancën e imazhit dhe zmadhimin e imazhit të formuar nga dy lentet!
Diskutim
Dihet :
Distanca midis dy lenteve (l) = 120 cm
Gjatësia fokale e një lente konvekse (f1) = 50 cm
Gjatësia fokale e një lente konvekse është pozitive sepse rrezja e dritës kalon nëpër pikën fokale të lentes konvekse.
Gjatësia fokale e një lente konkave (f2) = -100 cm
Gjatësia fokale e një lente konkave është negative sepse rrezja e dritës nuk kalon nëpër pikën fokale të lentes konkave.
Distanca e objektit nga lentet konvekse (s1) = 100 cm
Distanca e objektit është pozitive sepse rrezja e dritës kalon nëpër objekt.
Xhevab :
a) Distanca e hijes
Distanca e imazhit të formuar nga lentet konvekse (distanca e imazhit të parë):
1 / s1' = 1/f1 – 1/s1
1 / s1' = 1/50 – 1/100 = 2/100 – 1/100 = 1/100
s1' = 100/1 = 100 cm
Imazhi i parë është 100 cm në të djathtë të lentes konvekse.
Distanca e imazhit të parë është pozitive, që do të thotë se imazhi i parë është real sepse imazhi kalon nëpër të nga një rreze drite.  
 
Distanca e imazhit të formuar nga një lente konkave (distanca përfundimtare e imazhit):
Imazhi i formuar nga një lente konvekse konsiderohet si një objekt nga një lente konkave. Distanca e imazhit/objektit të parë nga lentja konkave (s)2) = distanca midis dy lenteve – distanca e imazhit të parë nga lentja konvekse = 120 cm – 100 cm = 20 cm.
1 / s2' = 1/f2 – 1/s2
1 / s2'= -1/100 – 1/20 = -1/100 – 5/100 = -6/100
s2' = -100/6 = -16,7 cm
Imazhi përfundimtar është 16,7 cm nga lentja konkave.
Distanca përfundimtare e imazhit është negative, që do të thotë se imazhi përfundimtar është pseudo ose i rremë sepse rrezja e dritës nuk kalon nëpër imazh (imazhi përfundimtar është në të majtë të lentes konkave). 

b) Zmadhimi i imazhit
Zmadhimi i imazhit nga një lente konvekse:
m1 = -s1'/s1 = -100 cm/100 cm = -1 herë
Një lente konvekse bën që madhësia e imazhit të jetë e njëjtë me madhësinë e objektit.
Zmadhimi i imazhit me një shenjë negative do të thotë që imazhi është i përmbysur.

Zmadhimi i imazhit me një lente konkave:
m2 = -s2'/s2 = -(-16,7 cm)/20 cm = 16,7/20 = 0,8 herë
Një lente konkave zvogëlon madhësinë e një objekti (objekti = imazhi i një lente konvekse) me një faktor prej 0,8 herë.
Zmadhimi total i imazhit është:
m = (m1)(m2) = (-1)(0,8) = -0,8 herë
Madhësia përfundimtare e imazhit është 0,8 herë më e vogël se madhësia e objektit ose lartësia përfundimtare e imazhit është 0,8 herë më e ulët se lartësia e objektit. Një zmadhim total negativ do të thotë që imazhi është i përmbysur.

Pyetje për lente të dyfishta konkave-konvekse

1. Një lente konvekse me një gjatësi fokale prej 10 cm dhe një lente konkave me një gjatësi fokale prej 40 cm vendosen afër njëra-tjetrës, ku distanca midis dy lenteve është 100 cm. Nëse distanca e objektit përpara lentes konvekse është 20 cm, përcaktoni distancën e imazhit dhe zmadhimin e imazhit të formuar nga lentet konvekse dhe konkave!
Çelësi i përgjigjeve:
(a) distanca përfundimtare e imazhit = s2' = -26,7 cm.
(b) zmadhimi total i imazhit = m = 0,33 herë

 

Lini një koment