Shembull i pyetjeve për lente të dyfishta konvekse konvekse

2 Shembuj të pyetjeve për lente të dyfishta konvekse konvekse

1. Dy lente konvekse, secila me një gjatësi fokale prej 20 cm dhe 30 cm, janë vendosur afër njëra-tjetrës, me distancën midis dy lenteve konvekse prej 70 cm. Një objekt është 30 cm përpara lentes së parë. Përcaktoni distancën e imazhit dhe zmadhimin e imazhit të formuar nga dy lentet. lente konvekse i/e!
Diskutim
Dihet që:
Gjatësia fokale e lentes së parë konvekse (f1) = +20 cm
Gjatësia fokale e lentes së dytë konvekse (f2) = +30 cm
Gjatësia fokale e një lente konvekse është pozitive sepse rrezja e dritës kalon nëpër pikën fokale të lentes konvekse.
Distanca midis dy lenteve konvekse (l) = 50 cm
Distanca e objektit nga lentja e parë konvekse (s1) = 30 cm
Distanca e objektit është pozitive sepse rrezja e dritës kalon nëpër objekt.
Përgjigje:
a) Distanca e hijes
Distanca e imazhit të formuar nga lentja e parë konvekse (distanca e imazhit të parë):
1 / s1' = 1/f1 – 1/s1
1 / s1' = 1/20 – 1/30 = 3/60 – 2/60 = 1/60
s1' = 60/1 = 60 cm
Imazhi i parë është 60 cm nga lentja konvekse 1.
Distanca e imazhit të parë është pozitive, që do të thotë se imazhi i parë është real, që do të thotë se ekziston vërtet sepse rrezja e dritës kalon nëpër imazh.
 
Distanca e imazhit të formuar nga lentja e dytë konvekse (distanca përfundimtare e imazhit):
Imazhi i formuar nga lentja e parë konvekse konsiderohet si një objekt nga lentja e dytë konvekse. Distanca e imazhit/objektit të parë nga lentja e dytë konvekse (s)2) = distanca midis dy lenteve konvekse – distanca e imazhit të parë nga lentja e parë konvekse = 70 cm – 60 cm = 10 cm.
1 / s2' = 1/f2 – 1/s2
1 / s2'= 1/30 – 1/10 = 1/30 – 3/30 = -2/30
s2' = -30/2 = -15 cm
Imazhi përfundimtar është 15 cm nga lentja e dytë konvekse.
Distanca përfundimtare e imazhit është negative, që do të thotë se imazhi përfundimtar është pseudo ose i rremë sepse imazhi nuk kalohet nga rrezja e dritës (imazhi përfundimtar është në të majtë të lentes së dytë konvekse).

b) Zmadhimi i imazhit
Zmadhimi i imazhit nga lentja e parë konvekse:
m1 = -s1'/s1 = -60 cm/30 cm = -2 herë
Një lente konvekse bën që madhësia e imazhit të jetë 2 herë më e madhe se madhësia e objektit.
Zmadhimi i imazhit me një shenjë negative do të thotë që imazhi është i përmbysur.

Zmadhimi i imazhit nga lentja e dytë konvekse:
m2 = -s2'/s2 = -(-15 cm)/10 cm = 15/10 = 1,5 herë
Lentja e dytë konvekse e zmadhon objektin (imazhin e lentes së parë konvekse) me një faktor 1,5.
Zmadhimi total i imazhit është:
m = (m1)(m2) = (-2)(1,5) = -3 herë
Madhësia përfundimtare e imazhit është 3 herë më e madhe se madhësia e objektit ose lartësia përfundimtare e imazhit është 3 herë më e lartë se lartësia e objektit. Zmadhimi total është negativ, që do të thotë se imazhi është i përmbysur. (imazhi përfundimtar është i përmbysur, kështu që imazhi përfundimtar duhet të jetë në të majtë të lentes së dytë konvekse).
 
2. Distanca midis dy lenteve konvekse është 100 cm. Dy lentet konvekse kanë gjatësi fokale prej 20 cm dhe 80 cm secila. Një objekt është 30 cm përpara lentes së parë. Përcaktoni distancën e imazhit dhe zmadhimin e imazhit të formuar nga dy lentet konvekse!
Diskutim
Dihet :
Distanca midis dy lenteve (l) = 100 cm
Gjatësia fokale e lentes së parë konvekse (f1) = 20 cm
Gjatësia fokale e lentes së dytë konvekse (f2) = 80 cm
Gjatësia fokale e një lente konvekse është pozitive sepse rrezja e dritës kalon nëpër pikën fokale të lentes konvekse.
Distanca e objektit nga lentja e parë konvekse (s1) = 30 cm
Distanca e objektit është pozitive sepse rrezja e dritës kalon nëpër objekt.
Xhevab :
a) Distanca e hijes
Distanca e imazhit të formuar nga lentja e parë konvekse (distanca e imazhit të parë):
1 / s1' = 1/f1 – 1/s1
1 / s1' = 1/20 – 1/30 = 3/60 – 2/60 = 1/60
s1' = 60/1 = 60 cm
Imazhi i parë është 60 cm nga lentja konvekse 1.
Distanca e imazhit të parë është pozitive, që do të thotë se imazhi i parë është real, që do të thotë se ekziston vërtet sepse rrezja e dritës kalon nëpër imazh.
 
Distanca e imazhit të formuar nga lentja e dytë konvekse (distanca përfundimtare e imazhit):
Imazhi i formuar nga lentja e parë konvekse konsiderohet si një objekt nga lentja e dytë konvekse. Distanca e imazhit/objektit të parë nga lentja e dytë konvekse (s)2) = distanca midis dy lenteve konvekse – distanca e imazhit të parë nga lentja e parë konvekse = 100 cm – 60 cm = 40 cm.
1 / s2' = 1/f2 – 1/s2
1 / s2'= 1/80 – 1/40 = 1/80 – 2/80 = -1/80
s2' = -80/1 = -80 cm
Imazhi përfundimtar është 80 cm nga lentja e dytë konvekse.
Distanca përfundimtare e imazhit është negative, që do të thotë se imazhi përfundimtar është pseudo ose i rremë sepse imazhi nuk kalohet nga rrezja e dritës (imazhi përfundimtar është në të majtë të lentes së dytë konvekse).

b) Zmadhimi i imazhit
Zmadhimi i imazhit nga lentja e parë konvekse:
m1 = -s1'/s1 = -60 cm/30 cm = -2 herë
Një lente konvekse bën që madhësia e imazhit të jetë 2 herë më e madhe se madhësia e objektit.
Zmadhimi i imazhit me një shenjë negative do të thotë që imazhi është i përmbysur.

Zmadhimi i imazhit nga lentja e dytë konvekse:
m2 = -s2'/s2 = -(-80 cm)/40 cm = 80/40 = 2 herë
Lentja e dytë konvekse e zmadhon objektin (imazhin e lentes së parë konvekse) me një faktor 2.
Zmadhimi total i imazhit është:
m = (m1)(m2) = (-2)(2) = -4 herë
Madhësia përfundimtare e imazhit është 4 herë më e madhe se madhësia e objektit ose lartësia përfundimtare e imazhit është 4 herë më e lartë se lartësia e objektit. Zmadhimi total është negativ, që do të thotë se imazhi është i përmbysur (imazhi përfundimtar është i përmbysur, kështu që imazhi përfundimtar duhet të jetë në të majtë të lentes së dytë konvekse).

Pyetje për lente të dyfishta konkave konvekse

1. Dy lente konvekse, secila me një gjatësi fokale prej 40 cm dhe 20 cm, vendosen afër njëra-tjetrës, ku distanca midis dy lenteve konvekse është 100 cm. Përcaktoni distancën e imazhit dhe zmadhimin total të imazhit të formuar nga dy lentet konvekse në një objekt që është 120 cm përpara lentes së parë konvekse!
Çelësi i përgjigjeve:
(a) distanca përfundimtare e imazhit = s2' = 40
(b) zmadhimi total i imazhit = m = 0,5

2. Një objekt është 10 cm në të majtë të një lente konvekse me një gjatësi fokale prej 20 cm. Në të djathtë të lentes konvekse është një lente konvekse me një gjatësi fokale prej 50 cm. Nëse distanca midis dy lenteve është 120 cm, përcaktoni distancën e imazhit dhe zmadhimin e imazhit të formuar nga dy lentet konvekse!
Çelësi i përgjigjeve:
(a) distanca përfundimtare e imazhit = s2' = 133 cm
(b) zmadhimi total i imazhit = m = -1,7 herë. Negativ do të thotë që imazhi është i përmbysur.

Lini një koment