3 príklady Newtonovho gravitačného zákona
1. Aká veľká je gravitačná sila medzi študentom s hmotnosťou 40 kg a študentkou s hmotnosťou 30 kg, ktoré sú od seba vzdialené 2 metre? Univerzálna gravitačná konštanta = 6,67 x 10 -11 N m 2 / kg 2
Diskusia
Táto otázka súvisí s Newtonov gravitačný zákon
Je známe, že:
m1 = 40 kg, m2 = 30 kg, r = 2 m, G = 6,67 x 10-11 Nm2 /kg2
Otázka: Aká veľká je gravitačná sila (F)?
Odpoveď:

2. Aká veľká je gravitačná sila medzi Zemou a Mesiacom?
Diskusia
Je známe, že:
Hmotnosť Zeme (mB) = 5,97 x 1024 kg
Hmotnosť Mesiaca (mb) = 7,35 x 1022 kg
Vzdialenosť medzi stredom Zeme a stredom Mesiaca (r) = 3,84 x 108 meter
Univerzálna gravitačná konštanta (G) = 6,67 x 10-11 Nm2 /kg2
Otázka: Aká veľká je gravitačná sila medzi Zemou a Mesiacom?
Odpoveď:
3. V akej vzdialenosti od Zeme je gravitačná sila medzi Zemou a Mesiacom nulová?
Diskusia
Je známe, že:
Hmotnosť Zeme = 5,97 x 1024 kg
Hmotnosť Mesiaca = 7,35 x 1022 kg
Vzdialenosť od stredu Zeme k stredu Mesiaca (r) = 3,84 x 108 meter = 384 000 000 metrov
Univerzálna gravitačná konštanta (G) = 6,67 x 10-11 Nm2 /kg2
Otázka: V akej vzdialenosti od Zeme alebo v akej vzdialenosti od Mesiaca je gravitačná sila medzi Zemou a Mesiacom nulová?
Odpoveď:
Informácie:
1 = Zem, 2 = testovaná častica, 3 = Mesiac, F12 = gravitačná sila Zeme pôsobiaca na testovaciu časticu, F32 = gravitačná sila Mesiaca na testovanú časticu.
Aby výsledná gravitačná sila na testovanú časticu bola nulová, veľkosť gravitačnej sily Zeme na testovanú časticu (F12) sa rovná veľkosti gravitačnej sily Mesiaca na testovanú časticu (F32) a obe sily pôsobia v opačných smeroch, ako je znázornené na obrázku.



Gravitačná sila medzi Zemou a Mesiacom je nulová vo vzdialenosti 60 472 403,3 metra až 60 472 478,6 metra od stredu Mesiaca. Polomer Mesiaca je 1 740 000 metrov, takže ako ďaleko je od povrchu Mesiaca? Vypočítajte aj vzdialenosť od stredu Zeme k povrchu Zeme.
Newtonov gravitačný zákon
1. Aká veľká je gravitačná sila medzi študentom s hmotnosťou 50 kg a študentkou s hmotnosťou 40 kg, ktoré sú od seba vzdialené 1 metre? Univerzálna gravitačná konštanta = 6,67 x 10-11 Nm2 /kg2
2. Aká veľká je gravitačná sila medzi Zemou a Slnkom? Hmotnosť Zeme = 5,97 x 1024 kg, hmotnosť Slnka = 1,99 x 1030 kg, vzdialenosť medzi Zemou a Slnkom = 149,6 x 106 km
3. V akej vzdialenosti od Zeme je gravitačná sila medzi Zemou a Slnkom nulová?