1. 5.0 μC ආරෝපණයකින් 1 cm හි පිහිටා ඇති ලක්ෂ්යයක විද්යුත් විභවය තීරණය කරන්න. කූලෝම් නියතය (k) = 9 x 10 9 Nm 2 C −2 , 1 μC = 10 −6 C.
දන්නා:
ආරෝපණයෙන් (r) දුර = 1 cm = 1/100 m = 0.01 m = 10 -2 m
ආරෝපණය (q) = 5.0 μC = 5.0 x 10 -6 C
කූලෝම් නියතය (k) = 9 x 10 9 Nm 2 C −2
අවශ්යයි: විද්යුත් විභවය (V)
විසඳුම:
විද්යුත් විභවය:

විද්යුත් විභවය 4.5 x 10 6 වෝල්ට් වේ.
[irp] [අයිආර්පී]
2. භාර Q1 = 5.0 μC සහ අයකිරීම Q2 = 6.0 μC. කූලෝම්බ් නියතය (k) = 9 x 109 Nm2C-2, 1 μC = 10-6 C. A ලක්ෂ්යය ආරෝපණ අතර පිහිටා ඇත.. A ලක්ෂ්යයේ විද්යුත් විභවය තීරණය කරන්න.

දන්නා:
ආරෝපණය Q 1 = -5.0 μ C = -5.0 x 10 -6 C
Q 1 සිට A ලක්ෂ්යයේ දුර = 10 cm = 0.1 m = 10 -1 m
ආරෝපණය Q 2 = 6.0 μC = 6.0 x 10 -6 C
Q 2 සිට a ලක්ෂ්යයේ දුර = 10 cm = 0.1 m = 10 -1 m
කූලෝම් නියතය (k) = 9 x 10 9 Nm 2 C −2
අවශ්යයි: A ලක්ෂ්යයේ විද්යුත් විභවය
විසඳුම:
විද්යුත් විභවය 1 :

විද්යුත් විභවය 2 :

A ලක්ෂ්යයේ විද්යුත් විභවය :
වී = වී 2 – වී 1
වී = (54 – 45) x 10 4
වී = 9 x 10 4
[irp] [අයිආර්පී]
3. භාර q1 = 5.0 μC සහ අයකිරීම q2 = 6.0 μC. කූලෝම්බ් නියතය (k) = 9 x 109 Nm2C-2, 1 μC = 10-6 C. A ලක්ෂ්යයේ විද්යුත් විභවය තීරණය කරන්න.
දන්නා:
ආරෝපණය Q 1 = -5.0 μ C = -5.0 x 10 -6 C
Q 1 සිට A ලක්ෂ්යයේ දුර = 40 cm = 0.4 m = 4 x 10 -1 m
ආරෝපණය Q 2 = 6.0 μC = 6.0 x 10 -6 C
Q 2 සිට A ලක්ෂ්යයේ දුර = 50 cm = 0.5 m = 5 x 10 -1 m
කූලෝම් නියතය (k) = 9 x 10 9 Nm 2 C −2
අවශ්යයි: A ලක්ෂ්යයේ විද්යුත් විභවය
විසඳුම:
විද්යුත් විභවය 1 :

විද්යුත් විභවය 2 :

A ලක්ෂ්යයේ විද්යුත් විභවය :
වී = වී 1 + වී 2
වී = (-11.25 + 10.8) x 10 4
වී = -0.45 x 10 4
වී = -4.5 x 10 3
A ලක්ෂ්යයේ විද්යුත් විභවය -4.5 x 10 3 වෝල්ට් වේ.