1. ධාරිත්රක හතරක් , C 1 = 2 μF, C 2 = 1 μF, C 3 = 3 μF, C 4 = 4 μF, සමාන්තරව සම්බන්ධ කර ඇත. සංයෝජනයට සමාන බලපෑමක් ඇති කරන තනි ධාරිත්රකයක ධාරිතාව තීරණය කරන්න.
දන්නා:
ධාරිත්රකය C 1 = 2 μF
ධාරිත්රකය C 2 = 1 μF
ධාරිත්රකය C 3 = 3 μF
ධාරිත්රකය C 3 = 4 μF
අවශ්යයි: සමාන ධාරිතාව
විසඳුම:
සමාන ධාරිතාව:
සී = සී 1 + සී 2 + සී 3
C = 4 μF + 2 μF + 3 μF = 9 μF
සම්පූර්ණ සංයෝජනයේ සමාන ධාරිතාව 9 μF වේ.
[irp] [අයිආර්පී]
2. A සහ B ලක්ෂ්ය අතර විභව වෙනස වෝල්ට් 9 ක් නම් ධාරිත්රක C 2 හි ආරෝපණය තීරණය කරන්න ...

දන්නා:
C apa c itor C 1 = 20 μF = 20 x 10 -6 F
C apa c itor C 2 = 30 μF = 30 x 10 -6 F
A සහ B ලක්ෂ්ය අතර විභව වෙනස (V AB ) = 9 වෝල්ට්
අවශ්යයි : ධාරිත්රක C 2 (Q 2 ) හි ආරෝපණය
විසඳුම:
විභව වෙනස:
ධාරිත්රක සමාන්තරව සම්බන්ධ කර ඇති බැවින් A සහ B අතර විභව වෙනස (V AB ) = ධාරිත්රක C 1 (V 1 ) මත විභව වෙනස = ධාරිත්රක C 2 (V 2 ) මත විභව වෙනස = 9 වෝල්ට් වේ.
ධාරිත්රක C 2 මත විද්යුත් ආරෝපණය :
Q 2 = C 2 V 2 = (30 x 10 -6 )(9) = 270 x 10 -6 සී
Q 2 = 270 μC
ධාරිත්රක C 2 හි විද්යුත් ආරෝපණය 27 0 μC වේ.
[irp] [අයිආර්පී]
3. ධාරිත්රක තුනක් , C 1 = 4 μF, C 2 = 2 μF, C 3 = 3 μF, සමාන්තරව සම්බන්ධ කර ඇත. ධාරිත්රක ආරෝපණය කර ඇත. ධාරිත්රක C 2 හි විභව වෙනස වෝල්ට් 4 කි. තීරණය කරන්න.
(අ) ධාරිත්රක C 1 , C 2 සහ C 3 මත විද්යුත් ආරෝපණය
(ආ) සම්පූර්ණ සංයෝජනයේ සමාන ධාරිත්රකයේ විද්යුත් ආරෝපණය
දන්නා:
C apa c itor C 1 = 4 μF = 4 x 10 -6 F
C ඇසිටරය C 2 = 2 μF = 2 x 10 -6 F
C ඇසිටරය C 3 = 3 μF = 3 x 10 -6 F
ධාරිත්රක C 2 (V 2 ) හි විභව වෙනස = වෝල්ට් 4 යි
අවශ්යයි : ධාරිත්රක C 3 (Q 3 ) මත විද්යුත් ආරෝපණය
විසඳුම:
(අ) ධාරිත්රක C 3 මත විද්යුත් ආරෝපණය
ධාරිත්රක C 3 හි විභව වෙනස :
ධාරිත්රක සමාන්තරව සම්බන්ධ කර ඇති බැවින් ධාරිත්රකයේ විභව වෙනස C3 (V3) = ධාරිත්රකයේ විභව වෙනස C2 (V2) = ධාරිත්රකයේ විභව වෙනස C1 (V1) = සමාන ධාරිත්රකයක විභව වෙනස (V) = 4 වෝල්ට්
ධාරිත්රක C 1 මත විද්යුත් ආරෝපණය :
Q 1 = C 1 V 1 = (4 x 10 -6 )(4) = 16 x 10 -6 සී
Q 1 = 16 μC
ධාරිත්රක C 2 මත විද්යුත් ආරෝපණය :
Q 2 = C 2 V 2 = (2 x 10 -6 )(4) = 8 x 10 -6 සී
Q 2 = 8 μC
ධාරිත්රක C 3 මත විද්යුත් ආරෝපණය :
Q 3 = C 3 V 3 = (3 x 10 -6 )(4) = 12 x 10 -6 සී
Q 3 = 12 μC
(ආ) සමාන ධාරිත්රකයක් මත විද්යුත් ආරෝපණය
Q = Q 1 + Q 2 + Q 3
Q = 16 μC + 8 μC + 12 μC = 36 μC
විකල්ප විසඳුම:
සමාන ධාරිතාව:
සී = සී 1 + සී 2 + සී 3
C = 4 μF + 2 μF + 3 μF = 9 μF
සී = 9 x 10 -6 එෆ්
සමාන ධාරිත්රකයේ විභව වෙනස:
V 1 = V 2 = V 3 = V = 4 වෝල්ට්
සමාන ධාරිත්රකයේ විද්යුත් ආරෝපණය:
Q = CV = (9 x 10 -6 )(4) = 36 x 10 -6 සී
Q = 36 μC