1. ٻه ڊگها متوازي تار جيڪي ساڳيا وهڪرا کڻي وڃن ٿا، 3-A. جيڪڏهن ٻنهي تارن جي وچ ۾ فاصلو 40 سينٽي ميٽر آهي، ته پوءِ پوائنٽ P تي مقناطيسي ميدان جو تعين ڪريو. μ o = 4 π x 10 −7 Wb A −1 m −1.
ڄاتل سڃاتل:
بجلي جو وهڪرو (I) = 3-A
تار 1 ۽ 2 (r 12 ) جي وچ ۾ فاصلو = 40 سينٽي ميٽر = 0.4 ميٽر
تار 1 ۽ P (r 1P ) جي وچ ۾ فاصلو = 30 سينٽي ميٽر = 0.3 ميٽر
تار 2 ۽ P (r 2P ) جي وچ ۾ فاصلو = 40 – 30 = 10 سينٽي ميٽر = 0.1 ميٽر
µ o = 4π x 10 -7 Wb.A -1 .m -1
گهربل: پوائنٽ پي تي مقناطيسي ميدان
حل:
تار 1 (کاٻي پاسي) ذريعي پيدا ٿيندڙ مقناطيسي ميدان :

تار 2 (ساڄي) ذريعي پيدا ٿيندڙ مقناطيسي ميدان :

پوائنٽ P تي مقناطيسي ميدان:
ب پ = ب 2 – ب 1 = 6 x 10 -6 – 2 x 10 -6
بي پي = 4 x 10 -6 ٽيسلا
2. هڪ ڊگهو تار جيڪو ڪرنٽ 2-A کڻي ٿو. پوائنٽ P تي مقناطيسي ميدان جي شدت ۽ هدايت جو اندازو لڳايو. (μ o = 4π x 10 −7 Wb A −1 m −1 )
ڄاتل سڃاتل:
بجلي جو وهڪرو (I) = 2 A
تار ۽ پوائنٽ P (r P ) جي وچ ۾ فاصلو = 4 سينٽي ميٽر = 0.04 ميٽر
μ o = 4π x 10 −7 Wb. هڪ −1 م −1
گهربل: پوائنٽ P تي مقناطيسي انڊڪشن جي شدت ۽ هدايت
حل:
