1. Două fire paralele lungi care transportă aceiași curenți, de 3 A. Dacă distanța dintre ambele fire este de 40 cm, determinați câmpul magnetic în punctul P. μ o = 4 π x 10 −7 Wb A −1 m −1.
Cunoscut:
Curent electric (I) = 3 A
Distanța dintre firele 1 și 2 (r12 ) = 40 cm = 0.4 m
Distanța dintre firul 1 și P (r1P ) = 30 cm = 0.3 m
Distanța dintre firul 2 și P (r²P ) = 40 – 30 = 10 cm = 0.1 m
µ o = 4π x 10 -7 Wb.A -1 .m -1
Cerut: Câmp magnetic în punctul P
soluţie:
Câmp magnetic produs de firul 1 (stânga) :

Câmp magnetic produs de firul 2 (dreapta) :

Câmp magnetic în punctul P:
B P = B 2 – B 1 = 6 x 10 -6 – 2 x 10 -6
B P = 4 x 10⁻⁶ Tesla
2. Un fir lung care transportă un curent de 2 A. Determinați magnitudinea și direcția câmpului magnetic în punctul P. (μ o = 4π x 10 −7 Wb A −1 m −1 )
Cunoscut:
Curent electric (I) = 2 A
Distanța dintre fir și punctul P (rP ) = 4 cm = 0.04 m
μ o = 4π x 10 −7 Wb. A −1 m −1
Cerut: Magnitudinea și direcția inducției magnetice în punctul P
soluţie:
