1. Determinați potențialul electric într-un punct situat la 1 cm de o sarcină de 5.0 μC . Constanta Coulomb (k) = 9 x 10⁶ Nm²C⁻² , 1 μC = 10⁻⁶ C.
Cunoscut:
Distanța față de sarcină (r) = 1 cm = 1/100 m = 0.01 m = 10⁻² m
Sarcină (q) = 5.0 μ C = 5.0 x 10⁻⁶ C
Constanta Coulomb ( k) = 9 x 10⁶ Nm² C⁻²
Cerut: Potențial electric (V)
soluţie:
Potențial electric:

Potențialul electric este de 4.5 x 10⁶ volți
[irp]
2. Taxă Q1 = 5.0 μC si incarca Q2 = 6.0 μC. Constanta lui Coulomb (k) = 9 x 109 Nm2C-2, 1 μC = 10-6 C. Punctul A este situat între sarcini. Determinați potențialul electric în punctul A.

Cunoscut:
Sarcina Q1 = -5.0 μC = -5.0 x 10⁻⁶C
Distanța punctului A față de Q 1 = 10 cm = 0.1 m = 10 -1 m
Sarcina Q2 = 6.0 μC = 6.0 x 10⁻⁶C
Distanța punctului a față de Q2 = 10 cm = 0.1 m = 10⁻¹ m
Constanta lui Coulomb ( k) = 9 x 10⁶ Nm² C −2
Cerut: Potențial electric în punctul A
soluţie:
Potențial electric 1 :

Potențial electric 2 :

Potențialul electric în punctul A :
V = V² – V¹
V = (54 – 45) x 10⁴
V = 9 x 10⁴
[irp]
3. Taxă q1 = 5.0 μC si incarca q2 = 6.0 μC. Constanta lui Coulomb (k) = 9 x 109 Nm2C-2, 1 μC = 10-6 C. Determinați potențialul electric în punctul A.
Cunoscut:
Sarcina Q1 = -5.0 μC = -5.0 x 10⁻⁶C
Distanța punctului A față de Q1 = 40 cm = 0.4 m = 4 x 10⁻¹ m
Sarcina Q2 = 6.0 μC = 6.0 x 10⁻⁶C
Distanța punctului A față de Q2 = 50 cm = 0.5 m = 5 x 10⁻¹ m
Constanta lui Coulomb ( k) = 9 x 10⁶ Nm² C −2
Cerut: Potențial electric în punctul A
soluţie:
Potențial electric 1 :

Potențial electric 2 :

Potențialul electric în punctul A :
V = V1 + V2
V = (-11.25 + 10.8) x 10⁴
V = -0.45 x 10³
V = -4.5 x 10³
Potențialul electric în punctul A este -4.5 x 10³ volți