9 przykładów pytań o gęstość
1. Objętość obiektu wynosi 8 cm3 , a jego masa wynosi 84 gramy, więc jego gęstość wynosi...
A. 10,5 g/ cm3
B. 8,5 gr/ cm3
C. 6,4 gr/ cm3
D. 4,8 g/ cm3
Pembahasan
Wiadomo, że:
Objętość (V) = 8 cm3
Masa (m) = 84 gramy
Zapytano: Gęstość ( ρ)
Jawab:
Wzór na gęstość :
ρ = m / V = 84 gramy / 8 cm3 = 10,5 grama/ cm3
Prawidłowa odpowiedź to A.
2. Drewniany sześcian ma objętość 5 cm³ . Jeśli gęstość drewna wynosi 250 g/cm³ , to masa drewna wynosi…
A. 1250 g
B. 50 g
C. 10 g
D.2 g
Pembahasan
Wiadomo, że:
Objętość drewna (V) = 5 cm3
Gęstość drewna ( ρ ) = 250 g/ cm3
Zapytano: Masa drewna
Jawab:
Wzór na gęstość:
ρ = m / V
Opis: ρ = gęstość, V = objętość, m = masa
Masa drewna:
m = ρ V = (250 g/cm3 ) (5 cm3 ) = 1250 gramów
3. Spójrz na obrazek obok!
Jeśli objętość wody wynosi 35 cm3 , a masa obiektu = 60 gramów, to gęstość obiektu wynosi...
A. 2,40 g/cm
B. 1,71 g/ cm3
C. 1.00 g/ cm3
D.0,63 g/ cm3
Pembahasan
Wiadomo, że:
Objętość wody (V) = 35 cm3
Masa obiektu (m) = 60 gramów
Pytanie: Gęstość obiektu ( ρ)
Jawab:
Gęstość:
ρ = m / V = 60/35 = 1,71 grama/ cm3
Prawidłowa odpowiedź to B.
4. Aluminium ma masę 120 gramów i objętość 60 cm3 , więc jego gęstość wynosi...
A. 2 g/ cm3
B. 20 gr/ cm3
C. 200 gr/ cm3
D. 2.000 g/ cm3
Pembahasan
Wiadomo, że:
Masa (m) = 120 gramy
Objętość (V) = 60 cm3
Zapytano: Gęstość
Jawab:
Wzór na gęstość:
ρ = m / V
ρ = 120 gramów / 60 cm3
ρ = 2 gramy/ cm3
Prawidłowa odpowiedź to A.
5. Czterech uczniów dokonało pomiarów obiektów, wyniki eksperymentu przedstawiono w poniższej tabeli:
Uczniowie mierzący obiekty za pomocą tego samego materiału są…
A. Uczniowie A i B
B. Studenci B i C
C. Studenci B i D
D. Studenci C i D
Pembahasan
Obiekty wykonane z tego samego materiału mają tę samą gęstość lub masę. I odwrotnie, obiekty wykonane z różnych materiałów mają różną masę.
Wzór na gęstość jest następujący:
ρ = m / V
Opis: ρ = gęstość, m = masa, V = objętość

Prawidłowa odpowiedź to B.
6. Spójrz na diagram pomiarowy, używając następujących materiałów i narzędzi! Jeśli masa obiektu wynosi 300 gramów, to gęstość obiektu wynosi...
A. 3,0 g/cm3
B. 7,5 g/ cm3
C. 15 g/ cm3
D.320 g/ cm3
Pembahasan
Wiadomo, że:
Masa obiektu (m) = 300 gramów
Objętość obiektu (V) = objętość rozlanej wody = 20 cm3
Zapytano: Gęstość obiektu
Jawab:
Wzór na gęstość:
ρ = m / V = 300 gramów / 20 cm3 = 15 gramów/ cm3
Prawidłowa odpowiedź to C.
7. Spójrz na zdjęcie!
Jeżeli do wanny wypełnionej wodą, jak pokazano na rysunku, włożymy obiekt o masie 316 gramów, to gęstość obiektu wyniesie...
A. 7,9 kg/m3
B. 15,8 kg/ m3
C. 7.900 kg/ m3
D. 15.800 kg/ m3
Pembahasan
Wiadomo, że:
Masa obiektu (m) = 316 gramów
Objętość obiektu (V) = objętość rozlanej wody = 40 mililitrów
Zapytano: Gęstość obiektu
Jawab:
Przed obliczeniem gęstości należy najpierw przeliczyć jednostki masy i objętości obiektu.
Masa obiektu = 316 gramów = 316/1000 kg = 0,316 kg
Objętość obiektu = 40 mililitrów = 40/1000 litrów = 4/100 litrów = 0,04 litra
1 litr = 1 decymetr sześcienny (dm3 ) = 1/1000 metra sześciennego (m3 ) = 0,001 m3
0,04 litra = (0,04)(0,001) m3 = 0,00004 m3
Gęstość obiektu:
ρ = m / V = 0,316 kg / 0,00004 m 3 = 316 kg / 0,04 m 3 = 7900 kg/m 3
Prawidłowa odpowiedź to C.
8. Spójrz na poniższy obraz pomiarowy!
Gęstość skały według danych na zdjęciach (rys. 1) i (rys. 2)
A. 6.000 kg/ m3
B. 4.000 kg/ m3
C. 2.400 kg/ m3
D. 670 kg/ m3
Pembahasan
Wiadomo, że:
Podaj wszystkie jednostki w systemie międzynarodowym
Masa kamienia (m) = 100 gramów + 20 gramów = 120 gramów = 120 / 1000 kilogramów = 0,120 kilograma
Objętość kamienia (V) = objętość wypartej wody = 80 mililitrów – 60 mililitrów = 20 mililitrów = 20 / 1000 litrów = 2/100 litrów = 0,02 litra
1 litr = 1 decymetr sześcienny (dm3 ) = 1/1000 metra sześciennego (m3 ) = 0,001 m3
0,02 litra = 0,02 x 0,001 m3 = 0,00002 m3
Zapytano: Gęstość skały
Jawab:
Gęstość skały:
ρ = m / V = 0,120 kg / 0,00002 m 3 = 120 kg / 0,02 m 3 = 6000 kg/m 3
Prawidłowa odpowiedź to A.
9. Susi, uczennica siódmej klasy, dostała od nauczyciela zadanie określenia rodzaju obiektu M. Susi zmierzyła masę i objętość obiektu za pomocą narzędzi pokazanych na obrazku.

Na podstawie wyników pomiarów obiektu i zgodności gęstości w tabeli, typ obiektu poddawanego pomiarowi to...
A. Aluminium
B. Cynk
C. Żelazo
D. Kuningan
Pembahasan
Wszystkie jednostki wyrażone są w systemie międzynarodowym
Wiadomo, że:
Masa obiektu M (m) = 168 gramów = 168/1000 kilogramów = 0,168 kilograma
Objętość obiektu M (V) = objętość wypartej wody = 80 ml – 60 ml = 20 mililitrów = 20/1000 litrów = 2/100 litrów = 0,02 litra
1 litr = 1 decymetr sześcienny (dm3 ) = 1/1000 metra sześciennego (m3 ) = 0,001 m3
0,02 litra = 0,02 x 0,001 m3 = 0,00002 m3
Zapytano: Gęstość obiektu
Jawab:
Gęstość obiektu wynosi:
ρ = m / V = 0,168 kg / 0,00002 m 3 = 168 kg / 0,02 m 3 = 8400 kg/m 3
Zgodnie z tabelą gęstości obiektem o gęstości 8400 kg/m3 jest mosiądz.
Prawidłowa odpowiedź to D.
Źródło pytania:
Pytania egzaminacyjne z przedmiotów ścisłych dla gimnazjum/gimnazjum islamskiego