Normal kraftligning

3 spørsmål om normalkraftligningen

1. En blokk har en masse på 5 kg. Hvis g = 10 m/s² , bestem:

a) vekten av blokken

b) normalkraften hvis blokken plasseres på et flatt plan

c) normalkraften hvis blokken hviler på et skråplan som danner en vinkel på 30 ° med horisontalplanet

Kjent:

Blokkens masse (m) = 5 kg

Tyngdekraftakselerasjon (g) = 10 m/ s²

Ønskes: w, N på planet og N på stigningen

Løsning:

a) Bjelkevekt

w = mg = 5 (10) = 50 Newton

b) Normalkraften hvis blokken er i et flatt plan

N = w = 50 Newton

c) Normalkraften hvis blokken er på et skråplan

N = w y = w cos θ = 50 (cos 30) = 50 (½ √3) = 25√3 Newton

2. Et viskelær på 120 gram presses vinkelrett mot tavlen med en kraft på 15 N. Hva er normalkraften som virker på viskelæret?

kjent:Normalkraftligning 1

Masse (m) = 120 gram = 0.12 kg

Kraft (F) = 15 Newton

Ønskes: Normalkraft

Løsning:

Normalkraft = skyvekraft = 15 Newton

3. Drikkevann på flaske som fortsatt er i esken trekkes med en kraft på F = 200 N, som danner en vinkel på 37 ° med horisontalplanet. Sin 37 ° = 0.6. Massen til pappen og innholdet er 20 kg. Hvis den statiske friksjonskoeffisienten på gulvet er 0.5 og den kinetiske friksjonskoeffisienten på gulvet er 0.2, bestem normalkraften som virker på pappen.

Kjent:Normalkraftligning 2

Trekkkraft (F) = 200 N

Sin 37 = 0,6

Fy = F sin 37 = (200)(0,6) = 120 N

Pappmasse (m²) = 20 kg

Vekten av pappen (w) = mg = (20)(10) = 200 N

Ønsket: Normalkraft på papp (N)

Løsning:

Beregn normalkraften ved hjelp av normalkraftformelen:

N = w – F y = 200 – 120 = 80 Newton