4 eksempler på SMP-skråplanspørsmål
1. Se på bildet nedenfor!
En vogn som veier 10 N trekkes fra bunnen av et skråplan til toppen av skråplanet. Størrelsen på den nødvendige kraften F er…
A. 15,0 N
B. 12,5 N
C. 5,0 N
D. 2,5 N
Diskusjon
Det er kjent at:
Trallevekt (w) = 10 Newton
Lengde på skråplan = 2 meter
Høyde på skråplan = 0,5 meter
θ = vinkelen mellom et flatt plan og et skråplan
Sin θ = 0,5/2 = 0,25
Spørsmål: Størrelsen på kraften F
Jawab:

w x er komponenten av vognens vekt som er parallell med skråplanet
w y er komponenten av vognens vekt som er vinkelrett på skråplanet
For at vognen skal kunne trekkes opp, må trekkraften F være minst lik w x.
w x = w sin θ = (10 Newton)(0,25) = 2,5 Newton
Så strekkraften F = 2,5 Newton
Det riktige svaret er D.
2.
En gjenstand laget av en glatt trekloss vil bli hevet på et glatt skråplan som vist på bildet. Hvis massen til klossen er 6 kg, er g = 10 m/s2, så er størrelsen på skyvekraften som skal brukes for å heve blokken fra P til Q…
A. 36 Newton
B. 24 Newton
C. 20 Newton
D. 12 Newton
Diskusjon
Berat bjelke: w = mg = (6)(10) = 60 kg m/s2 = 60 Newton
Glatte blokker og skråplan er glatte, så de anses å ikke ha friksjon. friksjonFor at blokken skal kunne beveges oppover, må den minste skyvekraften være lik komponenten av blokkens vekt parallelt med skråplanet, nemlig wx.
wx = w sin teta = (w)(forside/hypotenus)
wx = (60)(20/60) = (60)(1/3) = 20 Newton
Det riktige svaret er C.
3.
En arbeider ønsker å flytte en eske over på en lastebil som veier 500 Newton ved hjelp av et skråplan, som vist på figuren nedenfor. Hvis lastebilen er 1,5 m høy, hvor mye kraft kreves for å flytte esken?
A. 125 N
B. 250 N
C. 500 N
D. 1500 N
Diskusjon
Vekt på esken (w) = 500 Newton
For at boksen skal kunne beveges oppover, må den minste skyvekraften være den samme som komponenten av boksens tyngdekraft parallelt med skråplanet, nemlig wx.
wx = w sin teta = (w)(forside/hypotenus)
wx = (500)(1,5/3) = (500)(1/2) = 250 Newton
Det riktige svaret er B.
4.
Et tungt utstyr skal løftes ved hjelp av en planke som et skråplan, som vist i figuren nedenfor. For å sikre at løftekraften er halvparten av kassens faktiske vekt, brukes en planke med en lengde på...
A. 5,0 moh.
B. 7,5 moh.
Ca. 10,0 m
D. 12,5 m
Diskusjon
Vekt av boksen = w
For at boksen skal kunne beveges oppover, må den minste skyvekraften være lik komponenten av boksens tyngdekraft parallelt med skråplanet, nemlig wxSlik at størrelsen på skyvekraften er 0,5 ganger vekten av esken, er lengden på brettet…
wx = w sin teta
wx = (w)(forside/hypotenusen)
0,5 (w) = (w) (2,5/x)
0,5 = (2,5/x)
x = 2,5/0,5 = 5 meter
Det riktige svaret er A.
Kilde for spørsmålet:
Spørsmål til nasjonale eksamensspørsmål for naturfag på ungdomsskolen/islamsk ungdomsskole