Хөндлөн долгион - асуудал ба шийдэл

1. Усны гадаргын долгионы хоёр ховилын хоорондох зай 20 м байна. Нэг биет усны гадаргуу дээр хөвж, чичиргээний хөдөлгөөнийг мэдэрдэг. Хэрэв нэг чичиргээг туулах хугацаа 4 секунд байвал долгионы хурд …. м/с байна.

A. 20 зүйл

B. 15

C. 10

D. 5

Мэдэгдэж байгаа:

Долгионы урт (λ) = 20 метр

Хугацаа (T) = 4 секунд

Хүссэн: Долгионы хурд (v)

Шийдэл:

Долгионы хурдны тэгшитгэл:

v = λ / T = 20 метр / 4 секунд = 5 метр / секунд

Зөв хариулт нь D.

2. А ба В гэсэн хоёр цэг олс дээр байрладаг бөгөөд бие биенээсээ 90 см зайтай байрладаг. Олс дээр хөндлөн долгион тархдаг тул А цэг нь долгионы дээд хэсэгт, В цэг нь долгионы доод хэсэгт байрладаг бөгөөд тэдгээрийн хооронд хоёр орой, хоёр ховил байдаг. Хэрэв долгионы хугацаа 0.3 секунд байвал долгионы тархалт нь...

А. 10.8 см/с

B. 18.0 см/с

C. 120.0 см/с

D. 200.0 см/с

Мэдэгдэж байгаа:

AB (l) зай = 90 см

Долгионы үе (T) = 0.3 секунд

Долгионы давтамж (f) = 1/0.3 секунд

А цэг нь долгионы орой дээр, В цэг нь долгионы ёроолд байрладаг.

А ба В цэгүүдийн хооронд хоёр орой, хоёр ховил байдаг.

Хүссэн: Долгионы хурд (v = f λ)

Шийдэл:

Хөндлөн долгионы асуудлууд ба шийдлүүд 1Зураг дээр үндэслэн 2.5 долгионы урттай гэж дүгнэж болно. Долгионы уртын зай (λ) = 90 см / 2.5 = 36 см

Долгионы хурд:

v = f λ = (1 / 0.3) (36) = 36 / 0.3 = 120 см / с.

Зөв хариулт нь C.

3. Дараах график нь долгион тухайн орчинд дамжин өнгөрөх үед нэг орчин дахь цэгийн шилжилтийг цаг хугацааны функц болгон харуулж байна.

Хөндлөн долгионы асуудлууд ба шийдлүүд 2

Хэрэв долгионы урт 6 метр бол долгионы тархалтын хурд нь...

А. 3 м/с

B. 6 м/с

C. 8 м/с

D. 12 м/с

Мэдэгдэж байгаа:

Дээрх график дээр үндэслэн хоёр долгионы урт байна.

1 долгионы урттай зай (λ) = 6 метр / 2 = 3 метр

Хугацаа (T) = 0.5 секунд

Хүссэн: Долгионы хурд (v)

Шийдэл:

v = f λ = λ / T = 3 метр / 0.5 секунд = 6 метр / секунд

Зөв хариулт нь Б.

4. Доорх зурагт үндэслэн А цэгтэй фазын зөрүү ¾ байх цэг нь … байна.

А. Б цэгХөндлөн долгионы асуудлууд ба шийдлүүд 3

B. C цэг

C. D цэг

D. Е цэг

шийдэл

В цэг нь А цэгтэй ¼ λ фазын зөрүүтэй байна
С цэг нь А цэгтэй 2/4 λ эсвэл 1/2 λ фазын зөрүүтэй байна
D цэг нь А цэгтэй 3/4 λ фазын зөрүүтэй байна
F цэг нь А цэгтэй 5/4 λ фазын зөрүүтэй байна.
Зөв хариулт нь C.

5. Цөөрмийн гадаргуу дээр бие биенээсээ 60 см зайд хоёр хуурай навч байдаг. Хоёулаа усны гадаргуу шиг 2 Гц давтамжтайгаар дээш доош хөдөлдөг. Нэг навч орой дээр байх үед бусад навчнууд нь тэвшин дээр, тэдгээрийн хооронд нэг орой, нэг тэвшин байдаг. Давалгааны долгионы тархалтын хурдыг тодорхойл.

А. 20 см/с

B. 30 см/с

C. 80 см/с

D. 120 см/с

Мэдэгдэж байгаа:

Хоёр навчны хоорондох зай = 60 см

Давтамж (f) = 2 Гц = 2

Хүссэн зүйл: Долгионы хурд

Шийдэл:

Хөндлөн долгионы асуудлууд ба шийдлүүд 4Хоёр навчны хооронд 1.5 долгионы урт байна. 1 долгионы уртын зай нь (λ) = 60 см / 1.5 = 40 см байна.

Долгионы хурд (v):

v = f λ = (2 Гц)(40 см) = 80 см/секунд

Зөв хариулт нь C.

6. Доорх зурагт үндэслэн долгионы далайц, үе, давтамж, хурдыг тодорхойл.

Хөндлөн долгионы асуудлууд ба шийдлүүд 6

Шийдэл:

Далайц (A) = 4 метр

Хугацаа (T) = 6 секунд / 3 = 2 секунд

Давтамж (f) = 1 / T = 1 / 2 = 0.5 герц

Долгионы урт (λ) = 24 метр / 3 = 8 метр

Долгионы хурд (v) = f λ = (0.5 герц)(8 метр) = 4 метр/секунд буюу

Долгионы хурд (v) = λ / T = 8 метр / 2 секунд = 4 метр/секунд

Зөв хариулт нь D.

7. 1.2 м урттай, 200 г масстай утсан дээр 50 Гц давтамжтай 1.5 синусоид долгион үүссэн. Эдгээр өгөгдөл дээр үндэслэн долгионы үе ба олсны таталтын хүчийг тодорхойл.

А. Хугацаа = 0.02 секунд ба таталтын хүч = 6.67 Н

B. Хугацаа = 0.01 секунд ба таталтын хүч = 6.67 Н

C. Хугацаа = 0.02 секунд ба таталтын хүч = 266.67 Н

D. Хугацаа = 0.01 секунд ба таталтын хүч = 266.67 Н

Мэдэгдэж байгаа:

Олсны урт (l) = 1.2 метр бөгөөд 1.5 синусоид долгион байгаа тул 1 долгионы урттай зай (λ) = 1.2 метр / 1.5 = 0.8 метр байна.

Олсны жин (м) = 200 грамм = 0.2 кг

Давтамж (f) = 50 Гц

Олсны нягтрал (µ) = м/л = 0.2 кг / 1.2 метр = (1/6) кг/метр

Хүссэн зүйл: Долгионы үе (T) ба олсны таталтын хүч (T)

Шийдэл:

Давалгааны үе:

T = 1 / f = 1 / 50 Гц = 0.02 секунд

Олс дээрх долгионы хурд:

v = f λ = (50 Гц)(0.8 метр) = 40 метр/секунд

Суналтын хүч (T):

Хөндлөн долгионы асуудлууд ба шийдлүүд 7

Зөв хариулт нь C.

Сэтгэгдэл үлдээх