1. 5.0 μC цэнэгээс 1 см зайд байрлах цэг дээрх цахилгаан потенциалыг тодорхойл. Кулоны тогтмол (k) = 9 x 109 Nm 2 C −2 , 1 μC = 10 −6 C.
Мэдэгдэж байгаа:
Цэнэгээс (r) хүртэлх зай = 1 см = 1/100 м = 0.01 м = 10 -2 м
Цэнэг (q) = 5.0 μ C = 5.0 x 10 -6 C
Кулон тогтмол (k) = 9 x 10 9 Нм 2 C −2
Хүсэж буй зүйл: Цахилгаан потенциал (V)
Шийдэл:
Цахилгаан потенциал:

Цахилгаан потенциал нь 4.5 x 10 6 вольт байна
[ирп]
2. үнэ Q1 = 5.0 μC болон цэнэглэх Q2 = 6.0 μC. Кулоны тогтмол (k) = 9 x 109 Nm2C-2, 1 μC = 10-6 C. А цэг нь цэнэгийн хооронд байрладаг. А цэг дээрх цахилгаан потенциалыг тодорхойл.

Мэдэгдэж байгаа:
Q 1 цэнэг = -5.0 μ C = -5.0 x 10 -6 C
А цэгийн Q 1 цэгээс зай = 10 см = 0.1 м = 10 -1 м
Q 2 цэнэг = 6.0 μ C = 6.0 x 10 -6 C
а цэгийн Q 2- оос хол зай = 10 см = 0.1 м = 10 -1 м
Кулоны тогтмол (k) = 9 x 10 9 Нм 2 C −2
Хүссэн зүйл: А цэг дээрх цахилгаан потенциал
Шийдэл:
Цахилгаан потенциал 1 :

Цахилгаан потенциал 2 :

А цэг дээрх цахилгаан потенциал :
V = V 2 – V 1
V = (54 – 45) x 10 4
V = 9 x 10 4
[ирп]
3. үнэ q1 = 5.0 мкК болон цэнэглэх q2 = 6.0 мкК. Кулоны тогтмол (k) = 9 x 109 Nm2C-2, 1 μC = 10-6 C. А цэг дээрх цахилгаан потенциалыг тодорхойл.
Мэдэгдэж байгаа:
Q 1 цэнэг = -5.0 μ C = -5.0 x 10 -6 C
А цэгийн Q 1- оос хол зай = 40 см = 0.4 м = 4 x 10 -1 м
Q 2 цэнэг = 6.0 μ C = 6.0 x 10 -6 C
А цэгийн Q 2- оос хол зай = 50 см = 0.5 м = 5 x 10 -1 м
Кулоны тогтмол (k) = 9 x 10 9 Нм 2 C −2
Хүссэн зүйл: А цэг дээрх цахилгаан потенциал
Шийдэл:
Цахилгаан потенциал 1 :

Цахилгаан потенциал 2 :

А цэг дээрх цахилгаан потенциал :
V = V 1 + V 2
V = (-11.25 + 10.8) x 10 4
V = -0.45 x 10 4
V = -4.5 x 10 3
А цэг дээрх цахилгаан потенциал нь -4.5 x 10 3 вольт байна