1. Растојанието помеѓу двете вдлабнатини на површинските бранови на водата е 20 m. Предмет лебди на површината на водата така што го доживува вибрационото движење. Ако времето потребно за да се помине една вибрација е 4 секунди, тогаш брзината на бранот е …. m/s
A. 20
Б. 15
В 10
D. 5
Познато:
Бранова должина (λ) = 20 метри
Период (T) = 4 секунди
Се бара: Брзина на бранот (v)
Решение:
Равенката на брзината на брановите:
v = λ / T = 20 метри / 4 секунди = 5 метри / секунда
Точниот одговор е Д.
2. Две точки А и Б се наоѓаат на јажето и се оддалечени 90 см една од друга. На јажето се шират попречните бранови , така што точката А е на врвот на бранот, точката Б на дното на бранот, а меѓу нив има два гребена и две вдлабнатини. Ако периодот на бранот е 0.3 секунди, тогаш ширењето на бранот е…
A. 10.8 cm/s
Б. 18.0 см/с
C. 120.0 cm/s
Д. 200.0 см/с
Познато:
Растојание AB (l) = 90 cm
Период на бранот (T) = 0.3 секунди
Фреквенција на бранот (f) = 1/0.3 секунди
Точката А е на врвот на бранот, а точката Б е на дното на бранот.
Помеѓу точките А и Б има два гребена и две вдлабнатини.
Барано: Брзина на бранот (v = f λ)
Решение:
Врз основа на сликата, може да се заклучи дека постојат 2.5 бранови должини. Растојанието на брановата должина (λ) = 90 cm / 2.5 = 36 cm
Брзината на бранот:
v = f λ = (1 / 0.3) (36) = 36 / 0.3 = 120 cm/s.
Точниот одговор е C.
3. Следниот графикон го прикажува поместувањето на точка во една средина како функција од времето кога бран поминува низ средината.

Ако брановата должина е 6 метри, тогаш брзината на ширење на бранот е…
A. 3 м/с
Б. 6 м/с
C. 8 м/с
Д. 12 м/с
Познато:
Според графиконот погоре, постојат две бранови должини.
Растојание од 1 бранова должина (λ) = 6 метри / 2 = 3 метри
Период (T) = 0.5 секунди
Се бара: Брзина на брановите (v)
Решение:
v = f λ = λ / T = 3 метри / 0.5 секунди = 6 метри / секунда
Точниот одговор е Б.
4. Врз основа на сликата подолу, точката што има фазна разлика ¾ со точката А е ….
А. Точка Б
Б. Точка В
C. Точка D
D. Точка Е
Решение
Точката Б има фазна разлика од ¼ λ со точката А
Точката C има фазна разлика од 2/4 λ или 1/2 λ со точката А
Точката D има фазна разлика од 3/4 λ со точката A
Точката F има фазна разлика од 5/4 λ со точката А.
Точниот одговор е C.
5. На површината на езерце, има два суви листа на растојание од 60 сантиметри едно од друго. И двата се движат нагоре и надолу како површината на водата со фреквенција од 2 Hz. Кога едниот лист е на гребенот, другите листови се на дното, а помеѓу нив има еден гребен и еден жлеб. Определете ја брзината на ширење на бранот.
A. 20 cm/s
Б. 30 см/с
C. 80 cm/s
Д. 120 см/с
Познато:
Растојание помеѓу двата листа = 60 см
Фреквенција (f) = 2 Hz = 2
Се бара: Брзината на брановите
Решение:
Помеѓу двата листа има 1.5 бранови должини. Растојанието од 1 бранова должина е (λ) = 60 cm / 1.5 = 40 cm
Брзина на бранот (v):
v = f λ = (2 Hz)(40 cm) = 80 cm/секунда
Точниот одговор е C.
6. Врз основа на сликата подолу, одредете ја амплитудата, периодот, фреквенцијата и брзината на бранот.

Решение:
Амплитуда (A) = 4 метри
Период (T) = 6 секунди / 3 = 2 секунди
Фреквенција (f) = 1 / T = 1 / 2 = 0.5 херци
Бранова должина (λ) = 24 метри / 3 = 8 метри
Брзина на бранот (v) = f λ = (0.5 херци)(8 метри) = 4 метри/секунда или
Брзина на бранот (v) = λ / T = 8 метри / 2 секунди = 4 метри/секунда
Точниот одговор е Д.
7. На конец со должина од 1.2 m и маса од 200 g се формираат 1.5 синусоидни бранови со фреквенција од 50 Hz. Врз основа на овие податоци, одредете го периодот на бранот и силата на затегнување на јажето.
A. Период = 0.02 секунди и сила на затегнување = 6.67 N
Б. Период = 0.01 секунди и сила на затегнување = 6.67 N
C. Период = 0.02 секунди и сила на затегнување = 266.67 N
D. Период = 0.01 секунди и сила на затегнување = 266.67 N
Познато:
Должината на јажето (l) = 1.2 метри и има 1.5 синусоидни бранови, така што растојанието од 1 бранова должина (λ) = 1.2 метри / 1.5 = 0.8 метри
Маса на јажето (м) = 200 грама = 0.2 кг
Фреквенција (f) = 50 Hz
Густина на јажето (µ) = m/l = 0.2 kg / 1.2 метри = (1/6) kg/метар
Се бара: Период на бранот (T) и сила на затегнување на јажето (T)
Решение:
Период на бранот:
T = 1 / f = 1 / 50 Hz = 0.02 секунди
Брзината на бранот на јаже:
v = f λ = (50 Hz)(0.8 метри) = 40 метри/секунда
Силата на затегнување (T):

Точниот одговор е C.