9 примери за деловни прашања
1. Сила од 20 њутни се применува врз блок сè додека блокот не се помести на растојание од 2 метри. Работата што ја врши силата F врз блокот е…
Дискусија
Тоа е познато :
Сила (F) = 20 N
Поместување (s) = 2 метри
Агол = 0 (насоката на силата е иста како и насоката на поместувањето или насоката на силата се совпаѓа со насоката на поместувањето, така што аголот формиран од силата и поместувањето е нула)
Праша : Напор (W)
Џаваб :
Катан:
Ако насоката на силата е иста како и насоката на поместување, пресметајте ја работата користејќи ја формулата W = F s, без потреба од додавање на cos. тетка.
2. Предмет е неподвижен на мазна подна површина. Врз предметот дејствува сила F = 10 N, формирајќи агол од 30°o наспроти површината на подот. Ако предметот се помести 1 метар, колку работа извршува силата F врз предметот?
Дискусија
Тоа е познато :
Сила (F) = 10 Њутн
Силата во насока на поместување (Fx) = F cos 30o = (10)(0,5√3) = 5√3 Њутни
Поместување (s) = 1 метри
Праша : напор (W) ?
Џаваб :
W = Fx s = (5√3)(1) = 5√3 Џул
3. Предмет со маса од 1 кг паѓа слободно од висина од 2 метри. Ако забрзувањето поради гравитацијата е 10 m/s2, одреди ја работата што ја врши гравитационата сила врз предметот!
Дискусија
Тоа е познато :
Маса на предметот (m) = 1 кг
Висина (в) = 2 метри
Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/s2
Праша : Работа извршена од гравитационата сила врз објектот (W)
Џаваб :
Насоката на гравитационата сила или тежината (w) е вертикално надолу, насоката на поместувањето на објектот (s) е исто така вертикално надолу, така што гравитационата сила е во иста насока како и поместувањето на објектот.
W = F s = wh = mgh
W = (1)(10)(2) = 20 Џули
4. На пружина е закачена носивост од 1 кг, така што пружината се зголемува во должина од 2 см. Ако забрзувањето поради гравитацијата е 10 m/s2, одреди (а) константата на пружината (б) работата што ја врши пружината врз товарот
Дискусија
Тоа е познато :
Маса (м) = 1 кг
Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/s2
Зголемување на должината на пружината (x) = 2 cm = 0,02 метри
Праша : константа на пружината и работа извршена од силата на пружината
Џаваб :
(а) Константа на пружината
Формула на Хуковиот закон :
F = kx.
Свртете ја оваа формула за да ја пресметате константата на пружината:
k = F / x = w / x = mg / x
k = (1)(10) / 0,02 = 10 / 0,02
k = 500 Њутн/метар
(б) Работа извршена од силата на пружината
W = – ½ kx2
W = – ½ (500)(0,02)2
W = – (250)(0,0004)
W = -0,1 Џул
Работата што ја врши силата на пружината врз товарот е негативна бидејќи насоката на силата на пружината е спротивна од насоката на поместување на товарот.
5. Кутија која сè уште е на површината на подот е забрзана со сила од 10 N, така што кутијата се поместува на растојание од 2 метри. Ако силата на туркање е во иста насока како и поместувањето на кутијата и врз кутијата дејствува кинетичка сила на триење од 2 њутни, тогаш вкупната работа извршена на кутијата е...
Дискусија
Тоа е познато :
Сила (F) = 10 Њутн
Кинетичка сила на триење (Fk) = 2 Њутн
Поместување (s) = 2 метри
Праша : Вкупен напор (Wвкупниот)
Џаваб :
Работа извршена со сила (F):
W1 = Fs cos 0 = (10)(2)(1) = 20 џули
Работата извршена од кинетичката сила на триење (Fk):
W2 = Ф.k s = (2)(2)(cos 180) = (2)(2)(-1) = -4 Џули
Вкупниот напор е:
Wвкупниот = В1 - В2
Wвкупниот = 20 - 4
Wвкупниот = 16 џули
6. Предмет со маса од 5 кг е 10 метри над површината на Земјата. Забрзувањето поради гравитацијата е 10 m/s -2 . Количината на работа потребна за да се помести предметот на висина од 15 метри над површината на Земјата е...
A. . 75 Џули
Б. . 250 џули
C. . 500 џули
Д. . 750 џули
Е. 1.250 џули
Дискусија
Познато е дека:
Маса на предметот (m) = 5 кг
Висина (в) = 10 метри
Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²
Прашање: Напор за поместување на објект на висина од 15 метри
Одговор:
Напорот за поместување на објект е барем еднаков на гравитационата сила што дејствува на објектот.
Формулата за работата извршена од силата на гравитацијата:
W = wh = mgh
Опис: W = напор, w = гравитација, h = висина, m = маса, g = гравитационо забрзување
Формулата за извршената работа е:
W = wh = mgh = (5 кг)(10 м/с² ) (10 м) = 500 кг м² / с² = 500 Џули
Точниот одговор е Ц.
7. Предмет со маса од 2 kg се движи по мазна површина со брзина од 2 m/s –1 . Неколку моменти подоцна, предметот се движи со брзина од 5 m/s –1 . Работата извршена на предметот во овој временски интервал е…
А. 4 џули
Б. 9 џули
C. 15 џули
D. 21 џули
Е. 25 џули
Дискусија
Познато е дека:
Маса на предметот (m) = 2 кг
Почетна брзина (v₂o ) = 2 ms –1
Конечна брзина (v t ) = 5 ms –1
Прашање: Работата извршена на објектот во текот на временскиот интервал
Одговор:
Теоремата за работа-кинетичка енергија наведува дека вкупната работа извршена на еден објект е еднаква на промената на кинетичката енергија на објектот. Математички:
W = ΔEK = EK 2 – EK 1 = 1/2 mv t 2 – 1/2 mv o 2 = 1/2 m (v t 2 – v o 2 ) = 1/2 (2) (5 2 -2 2 ) = (1) (25-4) = 21 џули
8. Маса со маса од 10 кг првично лежи на мазна подлога, се турка 3 секунди и се движи праволиниски со забрзување од 2 m s −2 . Количината на извршена работа е…
А. 20 џули
Б. 30 џули
C. 60 џули
D. 180 џули
Е. 360 џули
Дискусија
Познато е дека :
Маса (м) = 10 кг
Почетна брзина (v₂o ) = 0 (првично масата е неподвижна)
Временски интервал (t) = 3 секунда
Забрзување (a) = 2 m/ s²
Прашано : напор (W)?
Одговор :
Прво, пресметајте го поминатото растојание користејќи ја формулата GLBB:
s = vo t + ½ на 2 = (0)(3) + ½ (2)(3) 2
s = 0 + (1)(9) = 9
Работа извршена на масата:
W = F s = (ma)(s) = (10)(2)(9) = 180 џули
Точниот одговор е Д.
9. Блок со маса од 1,5 kg е турнат нагоре со константна сила F = 15 N на наклонета рамнина како што е прикажано на сликата. Да претпоставиме дека забрзувањето поради гравитацијата (g) е 10 ms -2 и дека триењето помеѓу блокот и наклонетата рамнина е нула. Вкупната работа извршена на блокот е…
А. 15 J
Б. 30 Ј
C. 35 J
Д. 45 J
Е. 50 J
Дискусија
Познато е дека :
Маса на блокот (m) = 1,5 кг
Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²
Тежина на блокот (w) = mg = (1,5)(10) = 15 Њутн
Сила на потисок (F) = 15 Њутн
Прашање : вкупна работа извршена на блокот (W)?
Одговор :
На блокот дејствуваат две сили; силата паралелна со поместувањето на блокот, имено силата на потисок (F) и тежината на блокот паралелна со површината на наклонетата рамнина (w x ).
Работата што ја врши силата на потиснување е:
W 1 = F s = (15 N)(2 m) = 30 N m = 30 џули
Работа извршена од гравитацијата wx:
W2 = w x s = (w sin 30 o )(2 m) = (15 N)(1/2)(2 m) = 15 N m = 15 џули
Вкупна работа извршена на блокот:
Вкупно W = W1 – W2 = 30 J – 15 J = 15 Џули
Точниот одговор е А.