Примери за прашања за дискусија во микробранова печка за микробранова печка.

Примери за прашања за дискусија во микробранова печка за микробранова печка.

Микробрановите се дел од електромагнетниот спектар со бранови должини кои се движат од 1 mm до 1 m. Овие бранови често се користат во разни современи технологии, како што се безжичните комуникации, радарот, астрономијата и домашните апарати како што се микробрановите печки. Со оглед на важноста на микробрановите апликации, клучно е студентите, особено оние кои студираат физика или инженерство, да ги разберат основите на микробрановите, вклучително и како да решаваат проблеми поврзани со нив. Оваа статија ќе разгледа неколку примери на проблеми и ќе дискутира за микробрановите.

Прашање 1: Бранова должина и фреквенција

Прашање:
Дадено е дека микробрановата печка има фреквенција од 10 GHz, пресметајте ја брановата должина на микробрановата печка. (Користете ја брзината на светлината c = 3 x 10^8 m/s)

Пембахасан:

Прво на сите, се сеќаваме на врската помеѓу брановата должина (λ), фреквенцијата (f) и брзината на светлината (c):

\[ c = \lambda \cdot f \]

Можеме да ја повториме оваа формула за да ја најдеме брановата должина (λ):

\[ \ламбда = \frac{c}{f} \]

Со оглед на фреквенцијата (f) = 10 GHz = 10 x 10^9 Hz и брзината на светлината (c) = 3 x 10^8 m/s, ги вклучуваме овие две вредности во формулата:

\[ \lambda = \frac{3 \times 10^8 \, \text{m/s}}{10 \times 10^9 \, \text{Hz}} \]

\[ \ламбда = 0.03 \, \text{m} \]

Значи, брановата должина на микробрановата е 0,03 метри или 3 см.

Прашање 2: Пренесување на моќност и растојание

Прашање:
Микробрановиот предавател емитува моќност од 50 W. Пресметајте го интензитетот на микробрановите на растојание од 2 метри од изворот на предавателот, претпоставувајќи изотропно ширење.

Пембахасан:

За да го пресметаме интензитетот, ја користиме равенката за моќност по единица површина:

\[ I = \frac{P}{A} \]

P е моќноста (50 W), а A е површината на сферата со радиус од 2 метри:

\[ A = 4 \pi r^2 \]

Внесете ја вредноста r = 2 метри во формулата за површина:

\[ A = 4 \pi (2 \, \text{m})^2 \]
\[ A = 16 \pi \, \text{m}^2 \]

Потоа пресметајте го интензитетот:

\[ I = \frac{50 \, \text{W}}{16 \pi \, \text{m}^2} \]

Пресметување на нумерички вредности:

\[ Јас \приближно \frac{50}{50.265} \]
\[ I \приближно 0.995 \, \text{W/m}^2 \]

Значи, интензитетот на микробрановото зрачење на растојание од 2 метри од изворот на предавателот е околу 0.995 W/m².

Прашање 3: Доплеров ефект во микробранови печки

Прашање:
Возило кое се движи со брзина од 108 km/h (30 m/s) се приближува до радар кој емитува микробранови со фреквенција од 5 GHz. Пресметајте ја фреквенцијата што ја прима радарот ако брзината на микробрановите е брзината на светлината.

Пембахасан:

Користете го Доплеровиот ефект за примената фреквенција (f'):

\[ f' = f (\frac{c + v}{c}\right) \]

Каде:
– f' = примена фреквенција
– f = изворна фреквенција = 5 GHz = 5 x 10^9 Hz
– c = брзина на светлината = 3 x 10^8 м/с
– v = брзина на возилото = 30 m/s

Заменете ги вредностите во формулата:

\[ f' = 5 \times 10^9 \left(\frac{3 \times 10^8 + 30}{3 \times 10^8} \right) \]

\[ f' приближно 5 пати 10^9 лево(1 + \frac{30}{3 пати 10^8} десно) \]

\[ f' приближно 5 пати 10^9 лево(1 + 1 пати 10^{-7} десно) \]

\[ f' \приближно 5 \ пати 10^9 \ пати 1.0000001 \]

\[ f' \приближно 5.0000005 \ пати 10^9 \]

\[ f' \приближно 5.0000005 \, \text{GHz} \]

Значи, фреквенцијата што ја прима радарот е околу 5.0000005 GHz.

Прашање 4: Апсорпција на енергија од материјали

Прашање:
Одреден материјал апсорбира 2 W микробранова моќност кога интензитетот на упадниот бран е 10 W/m². Пресметајте ја површината на материјалот.

Пембахасан:

Користете ја врската помеѓу моќта на апсорпција и површината и интензитетот:

\[ P = I \cdot A \]

Заменете познати вредности:

\[ 2 \, \text{W} = 10 \, \text{W/m}^2 \cdot A \]

Решавање за А:

\[ A = \frac{2 \, \text{W}}{10 \, \text{W/m}^2} \]

\[ A = 0.2 \, \text{m}^2 \]

Значи, површината на материјалот е 0,2 м².

Прашање 5: Модели на рефлексија и интерференција

Прашање:
Две микробранови антени емитуваат бранови со бранова должина од 6 cm во иста насока. Ако растојанието помеѓу антените е 12 cm, во кој момент се јавува конструктивна интерференција за прв пат?

Пембахасан:

Конструктивна интерференција се јавува кога разликата во патеките помеѓу двата извори е k = ±nλ (n е цел број различен од нула, вклучувајќи 0). За прв пат конструктивна интерференција (n=1):

\[ d = n \lambda/2 \]

Бидејќи растојанието на антената е 12 cm, а брановата должина е 6 cm, разликата во патеката за првата конструктивна интерференција се јавува при:

\[ d = n (\ламбда/2) \]

Значи:

\[ 12 = 1 \times (6/2) \]

Значи, лоцираното растојание е:

\[ 12 = 1 \ пати 3 \]

Бидејќи оваа равенка е поврзана со формирањето на интерферентни шеми на она што е општо, тогаш од претпоставката ние дизајнираме на централната линија на растојанието од изворот или патеката врз основа на не-патеката, имено константната поларна позиција на линијата на трагата што не е поврзана со претпоставениот фиксен шем на позиција.

-

Ова се неколку примери за проблеми со микробранови и како да се решат. Со разбирање и навикнување на решавање проблеми како овие, се надеваме дека ќе ви биде полесно да ги разберете и примените концептите на микробранови во различни области на науката и технологијата.

Tinggalkan коментар