1. Misy baolina kely atsipy mitsivalana amin'ny hafainganam-pandeha tsy miova 10 m/s. Mamely ny rindrina ilay baolina ary mitaratra amin'ny hafainganam-pandeha mitovy. Inona ny fiovan'ny hery mitsivalana an'ilay baolina?
Fantatra:
Lanja (m) = 0.2 kg
Hafainganam-pandeha voalohany (v o ) = -10 m/s
Hafainganam-pandeha farany (vt ) = 10 m/s
Ny famantarana plus sy minus dia manondro fa mihetsika amin'ny lalana mifanohitra ireo zavatra.
Tadiavo : ny fiovan'ny momentum linear (Δp)
vahaolana:
Raikipohy amin'ny fiovan'ny momentum linear :
Δp = mv t – mv o = m (v t – v o )
Ny fiovan'ny momentum linear:
Δp = 0.2 (10 – (-10)) = 0.2 (10 + 10)
Δp = 0.2 (20)
Δp = 4 kg m/s
[irp]
2. Baolina 10 grama no mianjera malalaka avy eny amin'ny toerana avo, mamely ny tany amin'ny hafainganam-pandeha 15 m/s, avy eo dia miverina miakatra amin'ny hafainganam-pandeha 10 m/s. Fantaro ny hery manosika!
Fantatra:
Lanja (m) = 10 grama = 0.01 kg
Hafainganam-pandeha voalohany (v o ) = -15 m/s
Hafainganam-pandeha farany (vt ) = 10 m/s
Tadiavo: Fihetseham-po tampoka (I)
vahaolana:
Ny impulse (I) dia mitovy amin'ny fiovan'ny momentum (Δp)
I = mv t – mv o = m (v t – v o )
Fihetseham-po tampoka:
I = 0.01 (10 – (-15)) = 0.01 (10 + 15)
I = 0.01 (25)
I = 0.25 kg m/s
[irp]
3. Baolina 200 grama no natsipy mitsivalana tamin'ny hafainganam-pandeha 4 m/s, avy eo dia nokapohina tamin'ny lalana mitovy ihany ilay baolina. Ny faharetan'ny fifandraisan'ny baolina amin'ny kibay dia 2 mi l segondra ary ny hafainganam-pandehan'ny baolina rehefa miala amin'ny kibay dia 12 m/s. Ny haben'ny hery ampiharin'ny mpikapoka amin'ny baolina dia …
Fantatra:
Lanja (m) = 200 grama = 0.2 kg
Hafainganam-pandeha voalohany (v o ) = 4 m/s
Hafainganam-pandeha farany (vt ) = 12 m/s
Elanelana fotoana (t) = 2 milisegondra = (2/1000) segondra = 0.002 segondra
Tadiavo : Ny haben'ny hery (F)
vahaolana:
Raikipohy momba ny impulse:
I = Ft
Raikipohy amin'ny fiovan'ny momentum:
mv t – mv o = m (v t – v o )
Ny impulse (I) dia mitovy amin'ny fiovan'ny momentum (Δp)
I = Δp
Ft = m ( vt – v₂o )
F (0.002) = (0.2)(12 – 4)
F (0.002) = (0.2)(8)
F (0.002) = 1.6
F = 1.6 / 0.002
F = 800 Newton
[wpdm_package id='1155′]
- Olana sy vahaolana amin'ny momentum linear
- Olana sy vahaolana amin'ny momentum sy impulse
- Olana sy vahaolana amin'ny fifandonana elastika tonga lafatra amin'ny refy iray
- Olana sy vahaolana amin'ny fifandonana tsy elastika tanteraka amin'ny refy iray
- Olana sy vahaolana amin'ny fifandonana tsy elastika amin'ny refy iray