Voltazy elektrika - olana sy vahaolana

1. Fantaro ny hery elektrika amin'ny teboka iray 1 sm miala amin'ny fiampangana 5.0 μC . Ny tsy miovaovan'ny Coulomb (k) = 9 x 109 Nm2C −2 , 1 μC = 10−6C.

Fantatra:

Ny elanelana amin'ny fiampangana (r) = 1 sm = 1/100 m = 0.01 m = 10 -2 m

Fiampangana (q) = 5.0 μC = 5.0 x 10 -6 C

Coulomb tsy miovaova (k) = 9 x 10 9 Nm 2 C −2

Tadiavo: Potensialy elektrika (V)

vahaolana:

Potensialy elektrika:

Voltazy elektrika - olana sy vahaolana 1

Ny hery elektrika dia 4.5 x 106 Volts

[irp]

2. Anaro Q1 = 5.0 μC ary charge Q2 = 6.0 μC. Ny tsy miovaovan'i Coulomb (k) = 9 x 109 Nm2C-2, 1 µC = 10-6 C. Eo anelanelan'ny fiampangana no misy ny teboka A. Fantaro ny hery elektrika eo amin'ny teboka A.

Voltazy elektrika - olana sy vahaolana 2

Fantatra:

Fiampangana Q 1 = -5.0 μ C = -5.0 x 10 -6 C

Ny elanelan'ny teboka A amin'ny Q 1 = 10 sm = 0.1 m = 10 -1 m

Fiampangana Q 2 = 6.0 μ C = 6.0 x 10 -6 C

Ny elanelan'ny teboka a amin'ny Q 2 = 10 sm = 0.1 m = 10 -1 m

Ny tsy miovaovan'i Coulomb (k) = 9 x 10 9 Nm 2 C −2

Tadiavo: Potensialy elektrika eo amin'ny teboka A

vahaolana:

Potensialy elektrika 1 :

Voltazy elektrika - olana sy vahaolana 3

Potensialy elektrika 2 :

Voltazy elektrika - olana sy vahaolana 4

Potensialy elektrika eo amin'ny teboka A :

V = V2 – V1

V = (54 – 45) x 10 4

V = 9 x 10 4

[irp]

3. Anaro q1 = 5.0 µC ary charge q2 = 6.0 µC. Ny tsy miovaovan'i Coulomb (k) = 9 x 109 Nm2C-2, 1 µC = 10-6 C. Fantaro ny mety ho herin'ny herinaratra eo amin'ny teboka A.

Voltazy elektrika - olana sy vahaolana 5Fantatra:

Fiampangana Q 1 = -5.0 μ C = -5.0 x 10 -6 C

Ny elanelan'ny teboka A amin'ny Q 1 = 40 sm = 0.4 m = 4 x 10 -1 m

Fiampangana Q 2 = 6.0 μ C = 6.0 x 10 -6 C

Ny elanelan'ny teboka A amin'ny Q 2 = 50 sm = 0.5 m = 5 x 10 -1 m

Ny tsy miovaovan'i Coulomb (k) = 9 x 10 9 Nm 2 C −2

Tadiavo: Potensialy elektrika eo amin'ny teboka A

vahaolana:

Potensialy elektrika 1 :

Voltazy elektrika - olana sy vahaolana 6

Potensialy elektrika 2 :

Voltazy elektrika - olana sy vahaolana 7

Potensialy elektrika eo amin'ny teboka A :

V = V1 + V2

V = (-11.25 + 10.8) x 104

V = -0.45 x 103

V = -4.5 x 103

Ny hery elektrika eo amin'ny teboka A dia -4.5 x 103 Volts

Leave a Comment