1. Mihetsika haingana avy amin'ny tsy fihetsehana ny elektrôna iray amin'ny alalan'ny fahasamihafan'ny hery mety ho 12 V. Inona ny fiovan'ny angovo mety ho herin'ny elektrôna?
Fantatra:
Ny fiampangana amin'ny elektrôna (e) = -1.60 x 10 -19 Coulomb
Potensialy elektrika = voltase (V) = 12 Volts
Tadiavo: Ny fiovan'ny angovo elektrika mety ho an'ny elektrôna (ΔPE)
vahaolana:
ΔPE = q V = (-1.60 x 10 -19 C)(12 V) = -19.2 x 10 -19 Joules
Ny famantarana miiba dia midika fa mihena ny angovo mety hitranga.
[irp]
2. Misy takelaka roa mifanitsy misy fiampangana. Ny elanelana misy eo amin'ireo takelaka dia 2 sm ary ny haben'ny saha elektrika eo amin'ireo takelaka dia 500 Volt/metatra. Inona ny fiovan'ny angovo mety ho azon'ny prôtôna rehefa hafainganina avy amin'ny takelaka misy fiampangana tsara mankany amin'ny takelaka misy fiampangana ratsy?
Fantatra:
Ny haben'ny saha elektrika eo anelanelan'ny takelaka (E) = 500 Volt/metatra
Ny elanelana misy eo amin'ireo takelaka (s) = 2 sm = 0,02 m
Ny fiampangana amin'ny proton = +1.60 x 10 -19 Coulombs
Tadiavo: Ny fiovan'ny angovo mety ho an'ny herinaratra (ΔPE)
vahaolana:
Potensialy elektrika:
V = E s
V = (500 Volt/m)(0.02 m)
V = 10 Volts
Ny fiovan'ny angovo mety ho an'ny herinaratra:
ΔPE = qV
ΔPE = (1,60 x 10 -19 C)(10 V)
ΔPE = 16 x 10 -19 Joule
ΔPE = 1.6 x 10 -1 8 Joule
[irp]
3. Misy teboka fiampangana roa misaraka amin'ny elanelana 10 sm. Ny fiampangana eo amin'ny teboka A = +9 μC ary ny fiampangana eo amin'ny teboka B = -4 μC. k = 9 x 10 9 Nm 2 C −2 , 1 μC = 10 −6 C. Inona ny fiovan'ny angovo mety ho vitan'ny fiampangana eo amin'ny teboka B raha hafainganina mankany amin'ny teboka A?
![]()
Fantatra:
Fiampangana A (q 1 ) = +9 μC = +9 x 10 −6 C
Fiampangana B (q 1 ) = -4 μC = -4 x 10 −6 C
k = 9 x 10 9 Nm 2 C −2
Ny elanelana misy eo amin'ny fiampangana A sy B (r) = 10 sm = 0.1 m = 10 -1 m
Tadiavo: Ny fiovan'ny angovo mety ho an'ny herinaratra (ΔEP)
vahaolana:
