Angovo kinetika mihodina - olana sy vahaolana

1. Ny zavatra iray dia manana fotoana tsy mihetsika 1 kg m² ary mihodina amin'ny hafainganam-pandeha zoro tsy miova 2 rad/s. Inona ny angovo kinetika fihodinan'ilay zavatra?

Fantatra:

Ny fotoana tsy mihetsika (I) = 1 kg m²

Ny hafainganam-pandeha zoro ( ω) = 2 rad/s

Tadiavo: Ny angovo kinetika mihodina (K E )

vahaolana:

Ny raikipohy amin'ny angovo kinetika fihodinana:

KE = 1/2 Iω 2

KE = ny angovo kinetika mihodina (kgm)2/s2), I = ny fotoana tsy mihetsika (kgm)2), ω = ny velocity angular (rad/s)

Ny angovo kinetika mihodina:

KE = 1/2 I ω 2 = 1/2 (1)(2) 2 = 1/2 (1)(4) = 2 Joule

[irp]

2. Mihodina amin'ny hafainganam-pandeha tsy miovaova 4 rad/s ny pulley varingarina 20 kg manana radius 0.2 m. Inona ny angovo kinetika fihodinan'ny pulley?

Angovo kinetika mihodina - olana sy vahaolana 1Fantatra:

Lanjan'ny pulley varingarina (m) = 20 kg

Ny savaivon'ny varingarina (r) = 0.2 m

Ny hafainganam-pandeha zoro (ω) = 4 ra d/s

Tadiavo: Inona no atao hoe angovo kinetika mihodina

Vahaolana;

Raikipohy amin'ny fotoana tsy mihetsika amin'ny cylinder:

I = 1/2 mr 2

I = ny fotoana tsy mihetsika ( kg m 2 ), m = lanja (kg), r = radius (metatra)

Ny fotoana tsy fiasan'ny pulley cylinder:

I = 1/2 (20)(0.2) 2 = (10)(0.04) = 0.4 kg m 2

Ny angovo kinetika mihodina amin'ny pulley:

KE = 1/2 I ω 2 = 1/2 (0.4)(4) 2 = (0.2)(16) = 3.2 Joule

[irp]

3. Baolina 10 kg manana radius 0.1 m mihodina amin'ny hafainganam-pandeha tsy miova 10 rad/s. Inona ny angovo kinetikan'ny baolina?

Fantatra:

Lanjan'ny baolina (m) = 10 kg

Savaivony (radius) an'ny baolina (r) = 0.1 m

Hafainganam-pandeha zoro (ω) = 10 r ad/s

Tadiavo: Ny angovo kinetika mihodina

vahaolana:

Raikipohy amin'ny fotoanan'ny inertia:

I = (2/5) mr 2

I = fotoana tsy mihetsika (kg m 2 ), m = lanja (kg), r = radius (m)

Fotoana tsy mihetsika amin'ny baolina:

I = (2/5)(10)(0.1) 2 = (4)(0.01) = 0.04 kg m 2

Ny angovo kinetika mihodina amin'ny baolina:

K E = 1/2 I ω 2 = 1/2 (0.04)(10) 2 = (0.02)(100) = 2 Joule

[irp]

4. Mihodina amin'ny hafainganam-pandeha zoro tsy miova 2 rad/s ny poti-javatra iray milanja 0.5 kg. Inona ny angovo kinetika fihodinan'ilay poti-javatra raha 10 sm ny savaivon'ny faribolana ?

Fantatra:

Lanjan'ny poti (m) = 0.5 kg g

Ny savaivon'ny baolina (r) = 10 sm = 10/100 = 0.1 m

Ny hafainganam-pandeha zoro (ω) = 2 rad/ s

Tadiavo: Ny angovo kinetika mihodina

vahaolana:

Fotoana tsy mihetsika ho an'ny poti-javatra:

I = mr2 = (0.5)(0.1) 2 = (0.5)(0.01) = 0.005 kg m2

Ny angovo kinetika mihodina:

K E = 1/2 I ω 2 = 1/2 (0.005)(2) 2 = 1/2 (0.005)(4) = (0.005)(2) = 0.01 Joule

Leave a Comment