Ohatra amin'ny fanontaniana momba ny asa sy ny angovo azo avy amin'ny hery misintona

Ohatra 4 amin'ny asa sy ny angovo mety ho an'ny hery misintona

1. Misy zavatra milanja 1 kg mianjera malalaka avy amin'ny haavo 10 metatra mandra-pahatongany amin'ny tany. Fantaro:
Ohatra-fanontaniana-momba-ny-asa-sy-angovo-mety-ho-azo-ankapobeny-1(a) Ny asa ataon'ny hery misintona amin'ilay zavatra
(b) Fiovana angovo mety hitranga hery misintona
Hafainganam-pandeha vokatry ny hery misintona (g) = 10 m/s2
Discussion
Fantatra :
Lanjan'ny zavatra (m) = 1 kg
Haavo (h) = 10 metatra
Hafainganam-pandeha vokatry ny hery misintona (g) = 10 m/s2
Valiny:
(a) Asa atao noho ny herin'ny sinton'ny tany
Rehefa mianjera malalaka ny zavatra iray, dia midina ny lalana izoran'ny fihetsehan'ilay zavatra ary midina koa ny lalana izoran'ny hery misintona miasa amin'ilay zavatra (ny lanjan'ilay zavatra). Satria mitovy lalana izy ireo, dia mifanindry na mamorona zoro 0 ireo hery misintona.o miaraka amin'ny lalana izoran'ny fihetsehan'ilay zavatra. Cos 0 = 1 ary ny isa rehetra ampitomboina amin'ny 1 dia mitovy amin'io isa io, noho izany dia tsy mila ampidirina ao amin'ny raikipohy asa ny cos 0.
Ny raikipohy fiasana dia W = F s, izay W = fiasana, F = hery ary s = fifindran-toerana. Raha amboarina amin'ity olana ity, dia miova ho W = wh = mgh ny raikipohy fiasana, izay W = fiasana, w = hery misintona, h = fiovan'ny haavon'ny zavatra, m = lanjan'ny zavatra, g = hafainganana vokatry ny hery misintona.
Koa ny asa ataon'ny hery misintona dia:
W = wh = mgh = (1)(10)(10) = 100 Joules

(B) Fiovan'ny angovo azo avy amin'ny hery misintona
Eo amin'ny haavo 10 metatra ambonin'ny tany, ny angovon'ny hery misintona an'ilay zavatra dia 100 Joule. Rehefa mihetsika midina izy dia mihena ny haavon'ilay zavatra, ka mihena ny angovon'ny hery misintona ananany. Rehefa tonga amin'ny tany izy, izay aotra ny haavon'ilay zavatra, dia aotra ny angovon'ny hery misintona ananany. Noho izany, mihena 100 Joule ny angovon'ny hery misintona ananan'ilay zavatra.

2. Misy zavatra milanja 10 Newton eo amin'ny sehatra mitongilana malama misy zoro fitongilanana 30°.o2 metatra ny halavan'ny hypotenuse. Ny asa ataon'ny hery misintona amin'ilay zavatra rehefa mikoriana manaraka ny hypotenuse izy dia...
Ohatra-fanontaniana-momba-ny-asa-sy-angovo-mety-ho-azo-ankapobeny-2Discussion
Fantatra :
Sinton'ny tany (w) = 10 Newton
wx = fahotana w tit = (10)(sin 30o) = (10)(0,5) = 5 Newton
Halavan'ny hypotenuse (s) = 2 metatra
Hafainganam-pandeha vokatry ny hery misintona (g) = 10 m/s2
nanontaniana asa ataon'ny hery misintona
Jawab :
Azo vahana amin'ny fomba roa ity olana ity.
Ny fomba voalohany :
Ny raikipohy fiasana dia W = F s. Raha amboarina amin'ity olana ity, dia miova ho W = w ny raikipohy fiasana.x s. Koa ny asa ataon'ny hery misintona dia W = wx s = (5)(2) = 10 Joule.
Lalana faharoa :
Ny asa ataon'ny hery tsy miovaova, toy ny hery misintona, dia tsy miankina amin'ny lalana alehan'ny zavatra fa miankina amin'ny fiovan'ny haavony. Noho izany, mba hikajiana ny asa ataon'ny hery misintona, dia kajio aloha ny haavon'ny zavatra.
Ny ota 30o = lafiny mitsangana / hypotenuse
0,5 = lafiny mitsangana / 2
Lafiny mitsangana = (0,5)(2)
Lafiny mitsangana = 1 metatra
1 metatra ny haavon'ilay zavatra.
Ny asa ataon'ny hery misintona rehefa mihetsika midina ilay zavatra dia W = wh = (10)(1) = 10 Joules.

3. Angovo 5000 Joule no ampiasaina hanandratana zavatra milanja 50 kg. Hiakatra hatramin'ny haavo… g = 10 m/s ilay zavatra2
A. 5 m
B. 10 m
C. 12 m
D. 15 m
E. 20 m
Dinika:
Fantatra :
EP hery misintona = 5000 Joules, m = 50 kg, g = 10 m/s2.
nanontaniana :
h?
Jawab :
EP = mgh
5000 = (50)(10)(ora)
5000 = 500 ora
h = 5000 / 500 = 10 metatra
Ny valiny marina dia B.

4. Misy zavatra milanja 2 kg eo amin'ny 5 metatra ambonin'ny tany. Hafainganam-pandeha vokatry ny hery misintona = 10 m/s2Ny ezaka ilaina mba hanandratana zavatra iray ho amin'ny haavo 15 metatra ambonin'ny tany dia…
A. 100 Joule
B. 200 Joule
Joule eo ho eo amin'ny 300
D. 400 Joule
E. 500 Joules
Dinika:
Fantatra :
m = 2 kg, ora1 = 5 metatra, ora2 = 15 metatra, g = 10 m/s2
nanontaniana :
W?
Jawab :
Asa (W) = fiovan'ny angovo azo avy amin'ny hery misintona (EP)2 – EP1).
W = EP2 – EP1
W = mgh2 – mgh1
W = mg (ora)2 - h1)
W = (2)(10)(15-5) = (2)(10)(10) = 200 Joule.
Ny valiny marina dia B.

Mametraha hevitra