3 jautājumi par rezultējošā spēka vienādojumu
1. Automašīna ar masu 5 tonnas pārvietojas no miera stāvokļa 50 sekundēs, sasniedzot ātrumu 72 km/h. Spēks, kas iedarbojas uz automašīnu, ir…
Zināms:
Masa (m) = 5 tonnas = 5000 kg
Sākotnējais ātrums (vo) = 0
Galīgais ātrums (vt) = 72 km/h = 20 m/s
Laika intervāls (t) = 50 sekundes
Meklē: Spēks (F)
Risinājums:
Aprēķiniet paātrinājumu, izmantojot nevienmērīgas lineāras kustības formulu:
v t = v o + pie
20 = 0 + a(50)
20 = 50 a
a = 20 / 50 = 0,4 m/ s²
Aprēķiniet iegūto spēku, izmantojot Ņūtona otrā likuma formulu:
ΣF = ma
F = (5000)(0,4) = 2000 ņūtoni
2. Automašīnas masa ir 1 tonna, un tās ātrums 4 sekundes vienmērīgi palielinās no 10 m/s līdz 18 m/s. Nosakiet spēka lielumu, kas paātrina automašīnu.
Zināms:
Automašīnas masa (m) = 1 tonna = 1000 kg
Laika intervāls (t) = 4 sekundes
Sākotnējais ātrums (v0 ) = 10 m/s
Galīgais ātrums (vt ) = 18 m/s
Meklē: Spēks (F)
Risinājums:
Aprēķiniet paātrinājumu, izmantojot nevienmērīgas lineāras kustības formulu:
v t = v o + pie
18 = 10 + a(4)
18 – 10 = a (4)
8 = 4 a
a = 8 / 4 = 2 m/ s²
Aprēķiniet iegūto spēku, izmantojot Ņūtona otrā likuma formulu:
ΣF = ma
F = (1000)(2) = 2000 ņūtoni
3. Abi spēka vektori ir perpendikulāri viens otram, kā rezultātā rezultējošais spēks ir 10 N. Ja viens no spēka vektoriem ir 6 N, nosakiet otra spēka vektora lielumu.
Zināms:
Rezultējošais spēks (F) = 10 N
Spēks 1 (F1 ) = 6 N
Meklē: 2. spēks (F 2 )
Risinājums:
F2 = 10 – 6 = 4 ņūtoni