Kustība ar nemainīgu ātrumu – problēmas un risinājumi

Atrisinātās problēmas lineārā kustībā – nemainīgs ātrums

1. Automašīna pārvietojas ar nemainīgu ātrumu 10 m/s. Nosakiet attālumu pēc 10 sekundēm un 60 sekundēm.

Šķīdums

Pastāvīgs ātrums 10 metri sekundē nozīmē, ka automašīna nobrauc 10 metrus ik sekundi.

Pēc 2 sekundēm automašīna nobrauc 20 metrus,

Pēc 5 sekundēm automašīna nobrauc 50 metrus,

Pēc 10 sekundēm automašīna nobrauc 100 metrus ,

Pēc 60 sekundēm automašīna nobrauc 600 metrus.

[irp]

2. Automašīna brauc pa taisnu ceļu ar nemainīgu ātrumu 72 km/h. Nosakiet automašīnas nobraukto attālumu pēc 2 minūtēm un 5 minūtēm.

Šķīdums

72 km/h = (72)(1000 metri) / 3600 sekundes = 72 000 / 3600 sekundes = 20 metri/sekundē.

Pastāvīgais ātrums 20 metri sekundē nozīmē, ka automašīna nobrauc 20 metrus ik sekundi.

Pēc 120 sekundēm vai 2 minūtēm automašīna nobrauc 20 metrus x 120 = 2400 metrus ,

Pēc 300 sekundēm vai 5 minūtēm automašīna nobrauc 20 metrus x 300 = 6000 metrus.

[irp]

3. Ķermenis pārvietojas pa taisnu ceļu 100 metrus 50 sekundēs. Nosakiet ķermeņa ātrumu.

Šķīdums

100 metri / 50 sekundes = 10 metri / 5 sekundes = 2 metri sekundē.

4. Nosakiet ātrumu saskaņā ar zemāk redzamo diagrammu….

Nemainīgs ātrums – problēmas un risinājumi 1Šķīdums

Ātrums = attālums / pagājušais laiks

Ātrums = 2 metri / 1 sekunde = 4 metri / 2 sekundes = 6 metri / 3 sekundes = 8 metri / 4 sekundes = 2 metri sekundē.

5. Automašīnas A un B tuvojas viena otrai pa paralēlām sliedēm. Kad attālums starp abām automašīnām ir 100 metri, automašīna A pārvietojas ar nemainīgu ātrumu 10 m/s, automašīna B pārvietojas ar nemainīgu ātrumu 40 m/s. Nosakiet (a) automašīnas A attālumu pirms tās apdzīšanas automašīnai B (b) laika intervālu pirms automašīnas B apdzīšanas automašīnai A.

Šķīdums

Nemainīgs ātrums – problēmas un risinājumi 2Automašīna A pārvietojas ar nemainīgu ātrumu 10 metri sekundē, kas nozīmē, ka automašīna A pārvietojas līdz pat 10 metriem ik pēc 1 sekundes. Pēc 2 sekundēm automašīna A pārvietojas līdz pat 20 metriem.

Automašīna B pārvietojas ar nemainīgu ātrumu 40 metri sekundē, kas nozīmē, ka automašīna B pārvietojas līdz pat 40 metriem ik pēc 1 sekundes. Pēc 2 sekundēm automašīna B pārvietojas līdz pat 80 metriem.

20 metri + 80 metri = 100 metri.

(a) Automašīnas A attālums pirms apdzīšanas automašīnai B ir 20 metri. Automašīnas B attālums pirms apdzīšanas automašīnai A ir 80 metri.

(b) Laika intervāls starp automašīnu B un A un B pirms tās apdzīšanas ir 2 sekundes. Laika intervāls starp automašīnu A un B un B pirms tās apdzīšanas ir 2 sekundes.

5. Ja automašīnas spidometrs rāda 108 km/h, nosakiet attālumu, ko automašīna nobrauc vienā minūtē.

šķīdums:

Spidometrs ir instruments ātruma mērīšanai. Automašīnas ātrums ir 108 km/h.
108 km/h = (108) (1000 metri) / 3600 sekundes = 30 metri/sekundē.

1 minūte = 60 sekundes

Automašīnas ātrums 30 metri sekundē nozīmē, ka automašīna pārvietojas līdz 30 metriem 1 sekundē.

Pēc 1 sekundes automašīna pārvietojas līdz pat 1 x 30 metriem = 30 metriem.

Pēc 2 sekundēm automašīna pārvietojas līdz pat 2 x 30 metriem = 60 metriem.

Pēc 60 sekundēm automašīna pārvietojas līdz pat 60 x 30 metriem = 1800 metriem.

6. Toms met bumbu tieši Endrjū . Toms un Endrjū atrodas 10.08 m attālumā viens no otra . Bumba tiek mesta horizontāli un pārvietojas ar ātrumu 20 m/ s (ignorējot gravitāciju). Endrjū trāpa bumbu 4.00 x 10⁻³ sekundes pēc bumbas mešanas. Ja sitējs pārvietojas ar nemainīgu ātrumu 5.00 m/s, tad sitējs trāpa bumbu pēc tam, kad sitējs ir pārvietojies tik tālu, cik...

Zināms:

Attālums starp Tomu un Endrjū = 10.08 metri

Bumbas ātrums (v) = 20 m/s

Laika intervāls (t) = 4 x 10⁻³ sekundes = 0.004 sekundes


Sitiena ātrums (v) = 5 m / s


Vēlējās: Sitējs trāpa pa bumbu pēc tam, kad bumba ir pārvietojusies tik tālu, cik…

šķīdums:

Bumbas attālums:

s 1 = vt = (20) (0.004) = 0.08 metri

Sitiena attālums:

s² = vt = 5 t

Bumbas attālums + sitēja attālums = attālums starp Tomu un Endrjū.

0.08 + 5 t = 10.08

5 t = 10.08 – 0.08

5 t = 10

t = 10 / 5

t = 2 sekundes


Sitiena attālums:

s² = vt = 5 t = (5) (2) = 10 metri

7. Mednieks ar savu automašīnu dzenas pakaļ briedim. Automašīna pārvietojas ar ātrumu 72 km/h, un briedis skrien ar ātrumu 64.8 km/h. Kad attālums starp automašīnu un briedi ir 2012 metri, mednieks izšāva no savas bises. Lodes no ieroča izšauj ar ātrumu 200 m/s. Nosakiet laika intervālu, kurā briedis tiek sašauts.

A. 0.5 s

B. 1 s

Aptuveni 1.25 s

D. 1.5 s

Zināms:

Automašīnas ātrums (v b ) = 72 km/h = (72)(1000 m) / 3600 s = 20 m/s

Brieža ātrums (v r ) = 64.8 km/h = (64.8)(1000 m) / 3600 s = 64800 m / 3600 s = 18 m/s

Kad lode tiek izšauta, attālums starp automašīnu un briedi (-iem) = 202 metri

Ugunsgrēka ātrums (vp ) = 20 m/s + 200 m/s = 220 m/s

Mednieku ieroči, kas atrodas automašīnā, kura pārvietojas ar ātrumu 20 m/s, tā, ka lodes ātrumam tiek pieskaitīts arī automašīnas ātrums.

Meklē: Nosakiet laika intervālu, kurā briedis tiks nošauts

šķīdums:

Iedomājieties automašīnas un briežus, kas pārvietojas ar nemainīgu ātrumu.

Vienādojums: v = s / t vai s = vt

v = ātrums, s = attālums, t = laika intervāls

Attālums = 202 + X r = 202 + v r t = 202 + 18 t

Attālums = Y p = v p t = 220 t

Brieža nobrauktais attālums = lodes nobrauktais attālums

202 + 18 t = 220 t

202 = 220 tonnas – 18 tonnas

202 = 202 t

t = 202 / 202

t = 1 sekunde

Pareizā atbilde ir B.

[irp]

[wpdm_package id='507′]

[wpdm_package id='517′]

  1. Attālums un pārvietojums
  2. Vidējais ātrums un vidējais ātrums
  3. Pastāvīgs ātrums
  4. Pastāvīgs paātrinājums
  5. Brīvā kritiena kustība
  6. Kustība uz leju brīvā kritienā
  7. Kustība augšup un lejup brīvā kritienā

Leave a Comment