4 Stacionarių ir stovinčių bangų pavyzdžiai
1. Styga yra 0,6 metro ilgio. Jei stygos įtempimas sureguliuojamas taip, kad bangos greitis būtų 120 m/s, tai pagrindinis dažnis yra...
A. 100 Hz
B. 120 Hz
C. 140 Hz
D. 150 Hz
E. 350 Hz
Diskusija:
Yra žinoma :
Vielos ilgis (L) = 0,6 metro
Bangos greitis (v) = 120 m/s.
Paklausta :
Pagrindinis dažnis (f1)?
Jawab :
Pagrindinis dažnio formulė (f1) stacionarios bangos arba stovinčios bangos, kai abu stygos galai yra pritvirtinti:
f1 = v / 2L
Pagrindinis dažnis (f1) bangos yra:
f1 = 120 / (2)(0,6) = 120 / 1,2 = 100 Hz
Teisingas atsakymas yra A.
2. Dėl atspindžio susidaro stacionari banga, kurios lygtis: y = 0,4 sin (0,6 π x) cos π(8t) metrų. Remiantis aukščiau pateikta lygtimi, atsispindėjusios bangos greitis yra...
A. 10,0 m/s
B. 11,5 m/s
C. 12,4 m/s
D. 13,2 m/s
E. 14,0 m/s
Diskusija:
Yra žinoma :
Paklausta :
Atspindėtos bangos greitis (v)?
Jawab :
Teisingas atsakymas yra D.
3. 3 m ilgio virvelė surišta iš vieno galo, o kitas galas prijungtas prie vibratoriaus. Kai vibratorius vibruoja, ant virvelės susidaro stacionari banga, kaip parodyta paveikslėlyje:
Penktojo pilvo padėtis nuo surišto galo yra…
A. 0,9 m
B. 1,2 m
C. 2,5 m
D. 2,7 m
E. 3,0 m
Pembahasanas
Prie vibratoriaus prijungtas virvelės galas gali laisvai judėti, kol prie strypo prijungtas virvelės galas yra pririštas.
Atstumas tarp dviejų artimiausių mazgų = 3 metrai / 5 = 3/5 metro.
Pirmojo mazgo padėtis nuo surišto galo = 3/5 metro
Antrojo mazgo padėtis nuo surišto galo = 2 (3/5 metro) = 6/5 metro
Antrojo mazgo padėtis nuo surišto galo = 3 (3/5 metro) = 9/5 metro
Antrojo mazgo padėtis nuo surišto galo = 4 (3/5 metro) = 12/5 metro
Atstumas tarp vieno mazgo ir artimiausio pilvo = 1/2 (3/5 metro) = 3/10 metro.
5-ojo skrandžio vieta nuo surišto galo = 4-ojo mazgo atstumas nuo surišto galo + Atstumas tarp vieno mazgo ir artimiausio skrandžio = 12/5 + 3/10 = 24/10 + 3/10 = 27/10 = 2,7 metro.
Teisingas atsakymas yra D.
4. Meldės eksperimente gauta stacionari banga, kaip parodyta paveiksle. Jei naudojamos stygos ilgis yra 1,5 m, tai ketvirtojo mazgo vieta, apskaičiuota nuo vibracijos šaltinio, yra...
A. 0,40 m
B. 0,54 m
C. 0,96 m
D. 1,02 m
E. 1,10 m
Pembahasanas
Atstumas tarp dviejų artimiausių mazgų = 1,5 metrai / 11 = 1,5/11 metro.
1 mazgo atstumas nuo vibracijos šaltinio = 1,5/11 metrų
2-ojo mazgo vieta nuo vibracijos šaltinio = 2 (1,5/11 metrų) = 3/11 metrų
3-ojo mazgo vieta nuo vibracijos šaltinio = 3 (1,5/11 metrų) = 4,5/11 metrų
4-ojo mazgo vieta nuo vibracijos šaltinio = 4 (1,5/11 metrų) = 6/11 metrų = 0,54 metro
Teisingas atsakymas yra B.
