ສົມຜົນແຮງປົກກະຕິ

3 ຄຳຖາມກ່ຽວກັບສົມຜົນແຮງປົກກະຕິ

1. ທ່ອນໄມ້ມີມວນ 5 kg. ຖ້າ g = 10 m/s2 , ໃຫ້ກຳນົດ:

ກ) ນ້ຳໜັກຂອງທ່ອນໄມ້

ຂ) ແຮງປົກກະຕິຖ້າບລັອກຖືກວາງໄວ້ເທິງພື້ນຮາບພຽງ

ຄ) ແຮງປົກກະຕິ ຖ້າທ່ອນໄມ້ວາງຢູ່ເທິງພື້ນຜິວທີ່ອຽງເຊິ່ງສ້າງມຸມ 30 o ກັບແນວນອນ

ຮູ້ຈັກ:

ມວນສານຂອງທ່ອນໄມ້ (ມ) = 5 ກິໂລກຣາມ

ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2

ຕ້ອງການ: w, N ເທິງຍົນ ແລະ N ເທິງເນີນ

ການແກ້ໄຂ:

ກ) ນ້ຳໜັກຂອງຄານ

w = ມກ = 5 (10) = 50 ນິວຕັນ

ຂ) ແຮງປົກກະຕິຖ້າທ່ອນໄມ້ຢູ່ໃນພື້ນຮາບພຽງ

N = w = 50 ນິວຕັນ

ຄ) ແຮງປົກກະຕິຖ້າທ່ອນໄມ້ຢູ່ເທິງພື້ນຜິວທີ່ອຽງ

N = w y = w cos θ = 50 (cos 30) = 50 (½ √3) = 25√3 ນິວຕັນ.

2. ຢາງລຶບ 120 ກຣາມ ຖືກກົດໃຫ້ຕັ້ງສາກກັບກະດານດ້ວຍແຮງ 15 ນິວຕັນ. ແຮງປົກກະຕິທີ່ກະທຳຕໍ່ຢາງລຶບແມ່ນຫຍັງ?

ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:ສົມຜົນແຮງປົກກະຕິ 1

ມວນສານ (ມ) = 120 ກຣາມ = 0.12 ກິໂລກຣາມ

ແຮງ (F) = 15 ນິວຕັນ

ຕ້ອງການ: ກຳລັງປົກກະຕິ

ການແກ້ໄຂ:

ແຮງປົກກະຕິ = ແຮງຍູ້ = 15 ນິວຕັນ

3. ນ້ຳດື່ມຂວດທີ່ຍັງຢູ່ໃນກ່ອງຖືກດຶງດ້ວຍແຮງ F = 200 N ເຊິ່ງສ້າງມຸມ 37 ° ກັບແນວນອນ. Sin 37 ° = 0.6. ນ້ຳໜັກຂອງກະດານ ແລະ ນ້ຳໜັກທີ່ມີຢູ່ໃນມັນແມ່ນ 20 kg. ຖ້າຄ່າສຳປະສິດຂອງແຮງສຽດທານສະຖິດຢູ່ເທິງພື້ນແມ່ນ 0.5 ແລະ ຄ່າສຳປະສິດຂອງແຮງສຽດທານຈົນຢູ່ເທິງພື້ນແມ່ນ 0.2, ໃຫ້ກຳນົດແຮງປົກກະຕິທີ່ກະທຳໃສ່ກະດານ.

ຮູ້ຈັກ:ສົມຜົນແຮງປົກກະຕິ 2

ແຮງດຶງ (F) = 200 N

ບາບ 37 = 0,6

Fy = F sin 37 = (200)(0,6) = 120 N

ມວນສານກະດາດແຂງ (ມ) = 20 ກິໂລກຣາມ

ນ້ຳໜັກຂອງກະດາດແຂງ (w) = ມກ = (20)(10) = 200 N

ຕ້ອງການ: ແຮງປົກກະຕິທີ່ກະດາດແຂງ (N)

ການແກ້ໄຂ:

ຄິດໄລ່ແຮງປົກກະຕິໂດຍໃຊ້ສູດແຮງປົກກະຕິ:

N = w – F y = 200 – 120 = 80 ນິວຕັນ