ສົມຜົນຄວາມເຄັ່ງຕຶງຂອງເຊືອກ

3 ຄຳຖາມກ່ຽວກັບສົມຜົນຄວາມເຄັ່ງຕຶງຂອງເຊືອກ

1. ຮູບພາບຂ້າງລຸ່ມນີ້ສະແດງໃຫ້ເຫັນສາມທ່ອນໄມ້ຄື A, B ແລະ C ເຊິ່ງຕັ້ງຢູ່ເທິງພື້ນຜິວລຽບຕາມແນວນອນ. ຖ້າມວນ A = 1 kg, ມວນ B = 2 kg ແລະມວນ C = 2 kg ແລະ F = 10 N, ຈາກນັ້ນໃຫ້ກຳນົດອັດຕາສ່ວນຂອງຄວາມຕຶງໃນເຊືອກລະຫວ່າງ A ແລະ B ຕໍ່ຄວາມຕຶງໃນເຊືອກລະຫວ່າງ B ແລະ C.

ຮູ້ຈັກ:ສົມຜົນຄວາມເຄັ່ງຂອງເຊືອກ 1

ມວນສານຂອງ A (mA ) = 1 kg

ມວນສານ B (ມມ B ) = 2 ກິໂລກຣາມ

ມວນສານຂອງ C (mC ) = 2 ກິໂລກຣາມ

ແຮງດຶງ (F) = 10 N

ຕ້ອງການ: T AB : T BC

ການແກ້ໄຂ:

ຄິດໄລ່ຄວາມເລັ່ງຂອງລະບົບໂດຍໃຊ້ສູດກົດເກນຂໍ້ທີສອງຂອງນິວຕັນ:

ΣF = ma

F = (ມ A + ມ B + ມ C ) a

10 = (1 + 2 + 2) ກ

10 = 5 ແອ

a = 10/5

a = 2 ມ/ວິນາທີ 2

ໃຊ້ສູດຄວາມເຄັ່ງຂອງເຊືອກເພື່ອຄິດໄລ່ T AB

ΣF = ma

T AB = m A a = 1 (2) = 2 ນິວຕັນ

ໃຊ້ສູດຄວາມເຄັ່ງຂອງເຊືອກເພື່ອຄິດໄລ່ T BC

ΣF = ma

T BC = (m A + m B ) a = (1 + 2) (2) = (3)(2) = 6 ນິວຕັນ

2. ວັດຖຸ A ທີ່ມີມວນ 6 ກິໂລກຣາມ ແລະ ວັດຖຸ B ທີ່ມີມວນ 3 ກິໂລກຣາມ ຖືກເຊື່ອມຕໍ່ກັນດ້ວຍເຊືອກດັ່ງທີ່ສະແດງ. ຖ້າຄ່າສຳປະສິດແຮງສຽດທານແມ່ນ 0.3 ແລະ g = 10 m/s2 , ໃຫ້ກຳນົດຄວາມເລັ່ງຂອງວັດຖຸ ແລະ ຄວາມຕຶງຄຽດໃນເຊືອກຂອງແຕ່ລະທ່ອນ.

ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:ສົມຜົນຄວາມເຄັ່ງຂອງເຊືອກ 2

ມວນສານຂອງວັດຖຸ A (mA ) = 6 kg

ມວນສານຂອງວັດຖຸ B (mB ) = 3 kg

ຄ່າສຳປະສິດແຮງສຽດທານຂອງບລັອກ A (µk ) = 0.3

ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2

ນ້ຳໜັກຂອງທ່ອນ A (w A ) = m A g = (6)(10) = 60 N

ແຮງປົກກະຕິໃສ່ບລັອກ A (N A ) = w A = 60 N

ນ້ຳໜັກຂອງທ່ອນ B (w B ) = m B g = (3)(10) = 30 N

ຕ້ອງການ: ຄວາມເລັ່ງຂອງລະບົບ (a) ແລະ ຄວາມຕຶງໃນເຊືອກ (T)

ການແກ້ໄຂ:

ຄິດໄລ່ແຮງສຽດທານຂອງການເຄື່ອນໄຫວ ເຊັ່ນ ແຮງສຽດທານເມື່ອຕັນ A ເຄື່ອນທີ່:

F k = µ k N A = (0,3)(60) = 18 Newton

ຄິດໄລ່ຄວາມເລັ່ງຂອງລະບົບ (a):

ΣF = ma

wB – Fk = (m A + m B ) a

30 – 18 = (6 + 3) ກ

12 = 9 ແອ

a = 12 / 9 = 1,3 ແມັດ/ວິນາທີ 2

ຄິດໄລ່ຄວາມຕຶງຄຽດໃນເຊືອກໃນບລັອກ A (T A ):

ΣF = ma

TA – Fk = ( mA ) a

TA – 18 = (6)(1,3)

TA – 18 = 7,8

TA = 7,8 + 18 = 25,8 ນິວຕັນ

ຄິດໄລ່ຄວາມຕຶງຂອງເຊືອກເທິງຄານ B (T B ):

ΣF = ma

w B – T B = m B (a)

30 – ທ. ບ. = 3 (1,3)

30 – ທ. ບ. = 3,9

ທ. ບ. = 30 – 3,9

T₂B = 26,1 ນິວ ຕັນ

3. ວັດຖຸສອງອັນ A ແລະ B ທີ່ມີມວນ 5 kg ແລະ 3 kg ຖືກເຊື່ອມຕໍ່ກັນດ້ວຍລູກລໍ້ທີ່ບໍ່ມີແຮງສຽດທານ. ແຮງ P ຖືກນຳໃຊ້ກັບລູກລໍ້ໃນທິດທາງຂຶ້ນເທິງ. ຖ້າທັງສອງທ່ອນຢຸດຢູ່ເທິງພື້ນໃນເບື້ອງຕົ້ນ, ຄວາມເລັ່ງຂອງທ່ອນ A ຈະເປັນເທົ່າໃດ, ຖ້າຂະໜາດຂອງ P ແມ່ນ 60 N?

ກຳນົດຄວາມຕຶງຂອງເຊືອກໃນທ່ອນ A ແລະ B ນຳອີກ.

ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:ສົມຜົນຄວາມເຄັ່ງຂອງເຊືອກ 3

ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2

ມວນສານຂອງ A (mA ) = 5 kg

ນ້ຳໜັກຂອງບລັອກ A (w A ) = m A g = (5)(10) = 50 ນິວຕັນ

ມວນສານ B (ມມ B ) = 3 ກິໂລກຣາມ

ນ້ຳໜັກຂອງບລັອກ B (w B ) = m B g = (3)(10) = 30 ນິວຕັນ

ແຮງ P = 60 N

ຕ້ອງການ: ການເລັ່ງຂອງລະບົບຄານ A ແລະ B (a) ແລະ ຄວາມເຄັ່ງຕຶງໃນເຊືອກເທິງຄານ A (T A ) ແລະ ຄານ B (T B )

ການແກ້ໄຂ:

ຄິດໄລ່ຄວາມເລັ່ງຂອງລະບົບໂດຍໃຊ້ສູດກົດເກນຂໍ້ທີສອງຂອງນິວຕັນ.

ΣF = ma

w A – w B = (m A + m B ) a

50 – 30 = (5 + 3) ກ

20 = 8 ແອ

a = 20/8

a = 2,5 ມ/ວິນາທີ 2

ໃຊ້ສູດແຮງດຶງເພື່ອຄິດໄລ່ຄວາມເຄັ່ງຕຶງໃນເຊືອກ

ຄວາມຕຶງຂອງເຊືອກໃນບລັອກ A:

ΣF = ma

w A – TA = m A a

50 – TA = 5 (2,5)

50 – TA = 12,5

TA = 50 – 12,5 = 37,5 ນິວ ຕັນ

ຄວາມຕຶງຂອງເຊືອກໃນບລັອກ B:

ΣF = ma

ທ ບ – w ບ = ມ ບ ກ

ທ. ບ. – 30 = 3 (2,5)

ທ. ບ. – 30 = 7,5

T B = 7,5 + 30 = 37,5 ນິວຕັນ