8 Beispiller vu Froen iwwer elektresch Energie a Leeschtung
1. Eng elektresch Luucht mat 220 V – 5 A gëtt 30 Minutte benotzt, dofir ass d'Energiequantitéit, déi vun der Luucht gebraucht gëtt…
A. 33 kJ
B. 330 kJ
C. 1.980 kJ
D. 19.800 kJ
Diskussioun
Spannung (V) = 220 Volt
Stroumstäerkt (I) = 5 Ampere
Zäit (t) = 30 Minutten = 30 x 60 Sekonnen = 1800 Sekonnen
Formel fir elektresch Leeschtung (P):
P = VI = (220 Volt) (5 Ampere) = 1100 Volt Ampere = 1100 Watt = 1100 Joule/second
Elektresch Energie = Elektresch Leeschtung x Zäit = (1100 Joule/Sekonn) (1800 Sekonnen)
Elektresch Energie = 1.980.000 Joule = 1.980 Kilo Joule
Déi richteg Äntwert ass C.
2. E Läitkolben ass vun der Fabréck als 220 V – 60 W uginn. Wann den Apparat 4 Minutten ugeschalt ass, ass d'Quantitéit un elektrescher Energie…
A. 240J
B. 880 J
Ongeféier 14.400 J
D. 52.800 J
Diskussioun
Et ass bekannt, datt:
Leeschtung (P) = 60 Watt = 60 Joule/Sekonn
Spannung (V) = 220 Volt
Zäit (t) = 4 Minutten = 4 x 60 Sekonnen = 240 Sekonnen
Gefrot: Elektresch Energie
Äntwert:
220 Volt – 60 Watt bedeit, datt den elektresche Lötkolben gutt funktionéiert, wann d'Potenzialdifferenz oder d'elektresch Spannung 220 Volt ass an eng Leeschtung vu 60 Watt = 60 Joule/Sekonn huet, dat heescht, datt den elektresche Lötkolben 60 Joule Energie pro Sekonn verbraucht.
Elektresch Energie = elektresch Leeschtung x Zäit = (60 Joule/Sekonn)(240 Sekonnen) = 14.400 Joule.
Déi richteg Äntwert ass C.
3. D'Energie, déi vum Bügeleisen fir 1 Minutt verbraucht gëtt, ass 33 kJ an ass mat enger Spannung vun 220 Volt verbonnen, sou datt den elektresche Stroum, deen duerch d'Bügeleisen fléisst,...
A. 0,067 A
B. 0,40 A
C. 2,50 A
D. 15,0 A
Diskussioun
Et ass bekannt, datt:
Zäitintervall (t) = 1 Minutt = 60 Sekonnen
Energie (W) = 33 kiloJoule = 33.000 Joule
Spannung (V) = 220 Volt
Fro: Elektresch Stroumstäerkt (I)
Äntwert:
Elektresch Energie ass déi elektresch Energie, déi iwwer eng gewëssen Zäitperiod verbraucht gëtt. Mathematesch:
P = W / t = 33.000 Joule / 60 Sekonnen
P = 550 Watt
D'Formel, déi d'Bezéiung tëscht elektrescher Spannung, elektresche Stroum an elektrescher Leeschtung uginn, ass:
P = VI
Fir den elektresche Stroum (I) ze berechnen, gëtt dës Formel ëmgedréit:
I = P / V = 550 / 220 = 2,5 Ampere
Déi richteg Äntwert ass C.
4. En Haus benotzt elektresch Ausrüstung wéi an der folgender Tabelle opgezielt.
Wéi vill elektresch Energie gëtt an 1 Mount (30 Deeg) verbraucht?
A. 120 kWh
B. 60 kWh
Ongeféier 40 kWh
D. 20 kWh
Diskussioun
Et ass bekannt, datt:
Lampeleistung = 4 (10 Watt) = 40 Watt an Lampenbetriebsdauer = 10 Stonnen x 30 = 300 Stonnen
Fernsehleistung = 100 Watt an Benotzungszäit vum Frigo = 10 Stonnen x 30 = 300 Stonnen
Bügeleistung = 300 Watt an Benotzungszäit vum Bügeleistung = 2 Stonnen x 30 = 60 Stonnen
Fro: Elektresch Energie déi an engem Mount verbraucht gouf
Äntwert:
Elektresch Energie = elektresch Leeschtung x Zäit
Energieverbrauch vun der Lampe = (40 Watt)(300 Stonnen) = 12.000 Wattstonnen = 12 KiloWattstonnen = 12 kWh
Energieverbrauch vum Fernseh = (100 Watt) (300 Stonnen) = 30.000 Wattstonnen = 30 KiloWattstonnen = 30 kWh
Energieverbrauch vum Bügeleisen = (300 Watt)(60 Stonnen) = 18.000 Wattstonnen = 18 KiloWattstonnen = 18 kWh
Gesamtverbrauch vun der elektrescher Energie = 12 kWh + 30 kWh + 18 kWh = 60 kWh.
Déi richteg Äntwert ass B.
5. An engem Haus ginn et 5 25-Watt Luuchten, déi 14 Stonnen den Dag u sinn, e 200-Watt Frigo, deen 24 Stonnen den Dag u ass, an eng 125-Watt Waasserpompel, déi 8 Stonnen den Dag u ass. Wéi vill elektresch Energie gëtt an engem Mount (30 Deeg) verbraucht?
A. 226,5 kWh
B. 144 kWh
Ongeféier 52,5 kWh
D. 30 kWh
Diskussioun
Et ass bekannt, datt:
Lampeleistung = 5(25) = 125 Watt an Lampennutzungszäit = 14 Stonnen x 30 = 420 Stonnen
Kühlschrankleistung = 200 Watt an Benotzungszäit vum Kühlschrank = 24 Stonnen x 30 = 720 Stonnen
Waasserpompeleistung = 125 Watt an d'Benotzungszäit vun der Waasserpomp = 8 Stonnen x 30 = 240 Stonnen
Fro: Elektresch Energie déi an engem Mount verbraucht gouf
Äntwert:
Elektresch Energie = elektresch Leeschtung x Zäit
Energie (Lampe) = (125 Watt) (420 Stonnen) = 52.500 Wattstonnen = 52,5 Kilowattstonnen
Energie (Kühlschrank) = (200 Watt) (720 Stonnen) = 144.000 Wattstonnen = 144 Kilowattstonnen
Energie (Waasserpompel) = (125 Watt) (240 Stonnen) = 30.000 Wattstonnen = 30 Kilowattstonnen
Gesamt verbrauchte elektresch Energie = 52,5 + 144 + 30 = 226,5 Kilowattstonnen = 226,5 Kilowattstonnen = 226,5 kWh.
Déi richteg Äntwert ass A.
6. An enger Lätekolbenatelier ginn et zwou 20-Watt-Luuchten, déi 7 Stonnen den Dag u sinn, eng 440-Watt-Lätekolben, déi am Duerchschnëtt 4 Stonnen den Dag benotzt gëtt, an en 50-Watt-Fernseher, deen 3 Stonnen den Dag u ass. Wéi vill elektresch Energie gëtt an engem Mount (30 Deeg) verbraucht?
A. 65,70 kWh
B. 52,80 kWh
Ongeféier 32,87 kWh
D. 16,43 kWh
Diskussioun
Et ass bekannt, datt:
Lampeleistung = 2(20) = 40 Watt an Lampennutzungszäit = 7 Stonnen x 30 = 210 Stonnen
Lötleistung = 440 Watt an Lötzeit = 4 Stonnen x 30 = 120 Stonnen
Fernsehleistung = 50 Watt an Fernsehbenotzungszäit = 3 Stonnen x 30 = 90 Stonnen
Fro: Elektresch Energie déi an engem Mount verbraucht gouf
Äntwert:
Elektresch Energie = elektresch Leeschtung x Zäit
Energie (Lampe) = (40 Watt) (210 Stonnen) = 8.400 Wattstonnen = 8,4 Kilowattstonnen
Energie (Löten) = (440 Watt) (120 Stonnen) = 52.800 Wattstonnen = 52,8 Kilowattstonnen
Energie (TV) = (50 Watt)(90 Stonnen) = 4.500 Wattstonnen = 4,5 Kilowattstonnen
Gesamt verbrauchte elektresch Energie = 8,4 + 52,8 + 4,5 = 65,7 Kilowattstonnen = 65,7 Kilowattstonnen = 65,7 kWh.
Déi richteg Äntwert ass A.
7. En Haushalt huet 5 Luuchten vun 20 Watt, déi all 10 Stonnen den Dag ubrennen, en 60 Watt Fernseh, deen 8 Stonnen den Dag ubrennt, an e 150 Watt Frigo, deen 24 Stonnen den Dag ubrennt. Wéi vill elektresch Energie gëtt an engem Mount (30 Deeg) verbraucht?
A. 548,64 kWh
B. 388,80 kWh
Ongeféier 188,00 kWh
D. 152,40 kWh
Et ass bekannt, datt:
Lampeleistung = 5(20) = 100 Watt an Lampennutzungszäit = 10 Stonnen x 30 = 300 Stonnen
Fernsehleistung = 60 Watt an Fernsehbenotzungszäit = 8 Stonnen x 30 = 240 Stonnen
Kühlschrankleistung = 150 Watt an Benotzungszäit vum Kühlschrank = 24 Stonnen x 30 = 720 Stonnen
Fro: Elektresch Energie déi an engem Mount verbraucht gouf
Äntwert:
Elektresch Energie = elektresch Leeschtung x Zäit
Energie (Lampe) = (100 Watt) (300 Stonnen) = 30.000 Wattstonnen = 30 Kilowattstonnen
Energie (TV) = (60 Watt)(240 Stonnen) = 14.400 Wattstonnen = 14,4 Kilowattstonnen
Energie (Kühlschrank) = (150 Watt) (720 Stonnen) = 108.000 Wattstonnen = 108 Kilowattstonnen
Gesamt verbrauchte elektresch Energie = 30 + 14,4 + 108 = 152,4 Kilowattstonnen = 152,4 Kilowattstonnen = 152,4 kWh.
Déi richteg Äntwert ass D.
8. Op déi folgend Donnéeën iwwer d'Benotzung vun elektreschen Apparater oppassen!

D'Quantitéit un elektrescher Energie, déi vun den dräi uewe genannten elektreschen Apparater verbraucht gëtt, ass…
A. 158.400 Joule
B. 950.400 Joule
Ongeféier 5.860.800 Joule
D. 9.504.000 Joule
Diskussioun
Stroumverbrauch vum Fernseh:
P = VI = (220 Volt) (0,3 Ampere) = 66 Volt Ampere = 66 Watt = 66 Joule/second
Computerleistung:
P = VI = (220 Volt) (0,4 Ampere) = 88 Volt Ampere = 88 Watt = 88 Joule/second
Waasserpompel Leeschtung:
P = VI = (220 Volt) (0,5 Ampere) = 110 Volt Ampere = 110 Watt = 110 Joule/second
Zäit:
10 Stonnen = 10 x 3600 Sekonnen = 36.000 Sekonnen
6 Stonnen = 6 x 3600 Sekonnen = 21600 Sekonnen
4 Stonnen = 4 x 3600 Sekonnen = 14400 Sekonnen
Elektresch Energie = elektresch Leeschtung x Zäit
Elektresch Energie, déi vum Fernseh verbraucht gëtt = 66 Joule/Sekonn x 36.000 Sekonnen = 2.376.000 Joule
Elektresch Energie, déi vum Computer verbraucht gëtt = 88 Joule/Sekonn x 21600 Sekonnen = 1.900.800 Joule
Elektresch Energie, déi vun der Waasserpompel verbraucht gëtt = 110 Joule/Sekonn x 14400 Sekonnen = 1.584.000 Joule
Gesamt elektresch Energie:
2.376.000 Joule + 1.900.800 Joule + 1.584.000 Joule = 5.860.800 Joule
Déi richteg Äntwert ass C.
Quell vun der Fro:
Froen zum nationale Wëssenschaftsexamen fir de Lycée/Islamesche Lycée