1. Суу бетиндеги толкундардын эки коктусундагы аралык 20 м. Суунун бетинде бир нерсе калкып жүрөт, ошондуктан ал термелүү кыймылын сезет. Эгерде бир термелүүнүн жүрүү убактысы 4 секунд болсо, анда толкундун ылдамдыгы …. м/с.
A. 20
B. 15
C. 10
D. 5
Белгилүү:
Толкун узундугу (λ) = 20 метр
Мезгил (T) = 4 секунд
Изделген: Толкундун ылдамдыгы (v)
Чечим:
Толкундардын ылдамдыгынын теңдемеси:
v = λ / T = 20 метр / 4 секунд = 5 метр / секунд
Туура жооп D.
2. Аркандын үстүндө А жана В чекиттери жайгашкан жана бири-биринен 90 см аралыкта жайгашкан. Аркандын үстүндө туурасынан кеткен толкундар тарайт , ошондуктан А чекити толкундун чокусунда, В чекити толкундун астыңкы жагында жайгашкан жана алардын ортосунда эки кыр жана эки ойдуң бар. Эгерде толкундун мезгили 0.3 секунд болсо, анда толкундун таралышы...
A. 10.8 см/с
B. 18.0 см/с
C. 120.0 см/с
D. 200.0 см/с
Белгилүү:
AB (l) аралыгы = 90 см
Толкун мезгили (T) = 0.3 секунд
Толкундун жыштыгы (f) = 1/0.3 секунд
А чекити толкундун чокусунда, ал эми В чекити толкундун эңкейиш жеринде жайгашкан.
А жана В чекиттеринин ортосунда эки кыр жана эки кокту бар.
Каалаган: Толкундун ылдамдыгы (v = f λ)
Чечим:
Сүрөткө таянып, 2.5 толкун узундугу бар деген тыянак чыгарса болот. Толкун узундугунун аралыгы (λ) = 90 см / 2.5 = 36 см
Толкундун ылдамдыгы:
v = f λ = (1 / 0.3)(36) = 36 / 0.3 = 120 см/сек.
Туура жооп C.
3. Төмөнкү графикте толкун чөйрө аркылуу өткөндө бир чөйрөдөгү чекиттин жылышын убакыттын функциясы катары көрсөтөт.

Эгерде толкун узундугу 6 метр болсо, анда толкундун таралуу ылдамдыгы...
A. 3 м/с
B. 6 м/с
C. 8 м/с
D. 12 м/с
Белгилүү:
Жогорудагы графикке негизделген эки толкун узундугу бар.
1 толкун узундугунун аралыгы (λ) = 6 метр / 2 = 3 метр
Мезгил (T) = 0.5 секунд
Изделген: Толкундардын ылдамдыгы (v)
Чечим:
v = f λ = λ / T = 3 метр / 0.5 секунд = 6 метр / секунд
Туура жооп Б.
4. Төмөндөгү сүрөттө көрсөтүлгөндөй, А чекити менен фаза айырмасы ¾ болгон чекит ….
A. B чекити
B. C чекити
C. D чекити
D. Е чекити
чечим
В чекитинин А чекити менен фаза айырмасы ¼ λ
С чекитинин А чекити менен фаза айырмасы 2/4 λ же 1/2 λ.
D чекитинин А чекити менен фаза айырмасы 3/4 λ
F чекитинин А чекити менен фаза айырмасы 5/4 λ.
Туура жооп C.
5. Көлмөнүн бетинде бири-биринен 60 сантиметр аралыкта эки кургак жалбырак бар. Экөө тең суунун бети сыяктуу 2 Гц жыштыкта өйдө-ылдый кыймылдашат. Бир жалбырак чокусунда болгондо, калган жалбырактар ашуу сызыгында, ал эми алардын ортосунда бир кыр жана бир ашуу сызыгы болот. Толкундун толкундун таралуу ылдамдыгын аныктагыла.
A. 20 см/с
B. 30 см/с
C. 80 см/с
D. 120 см/с
Белгилүү:
Эки жалбырактын ортосундагы аралык = 60 см
Жыштык (f) = 2 Гц = 2
Изделген нерсе: Толкундун ылдамдыгы
Чечим:
Эки жалбырактын ортосунда 1.5 толкун узундугу бар. 1 толкун узундугунун аралыгы (λ) = 60 см / 1.5 = 40 см
Толкундун ылдамдыгы (v):
v = f λ = (2 Гц)(40 см) = 80 см/секунда
Туура жооп C.
6. Төмөндөгү сүрөткө таянып, толкундун амплитудасын, периодун, жыштыгын жана ылдамдыгын аныктагыла.

Чечим:
Амплитуда (A) = 4 метр
Мезгил (T) = 6 секунд / 3 = 2 секунд
Жыштык (f) = 1 / T = 1 / 2 = 0.5 герц
Толкун узундугу (λ) = 24 метр / 3 = 8 метр
Толкундун ылдамдыгы (v) = f λ = (0.5 герц)(8 метр) = 4 метр/секунда же
Толкундун ылдамдыгы (v) = λ / T = 8 метр / 2 секунд = 4 метр/секунда
Туура жооп D.
7. Узундугу 1.2 м жана массасы 200 г болгон жипте жыштыгы 50 Гц болгон 1.5 синусоидалык толкундар пайда болгон. Бул маалыматтардын негизинде толкун мезгилин жана аркандын тартылуу күчүн аныктагыла.
A. Мезгил = 0.02 секунд жана тартылуу күчү = 6.67 Н
B. Мезгил = 0.01 секунд жана тартылуу күчү = 6.67 Н
C. Мезгил = 0.02 секунд жана тартылуу күчү = 266.67 Н
D. Мезгил = 0.01 секунд жана тартылуу күчү = 266.67 Н
Белгилүү:
Аркандын узундугу (l) = 1.2 метр жана 1.5 синусоидалык толкун бар, ошондуктан 1 толкун узундугунун аралыгы (λ) = 1.2 метр / 1.5 = 0.8 метр.
Аркандын массасы (м) = 200 грамм = 0.2 кг
Жыштык (f) = 50 Гц
Аркандын тыгыздыгы (µ) = м/л = 0.2 кг / 1.2 метр = (1/6) кг/метр
Изделген нерсе: Толкундун мезгили (T) жана аркандын тартылуу күчү (T)
Чечим:
Толкун мезгили:
T = 1 / f = 1 / 50 Гц = 0.02 секунд
Аркандагы толкундун ылдамдыгы:
v = f λ = (50 Гц)(0.8 метр) = 40 метр/секунда
Тартылуу күчү (T):

Туура жооп C.