Потенциалдар айырмасынын теңдемеси жөнүндө 3 суроо
1. Электр заряды бир тектүү электр талаасында 2√3 Н күч менен 20 см аралыкка жылдырылат. Эгерде күчтүн багыты электр зарядынын жылышуусуна 30 ° бурчта болсо , электр зарядынын баштапкы жана акыркы абалдарындагы электрдик потенциалдык энергиянын айырмасы кандай?
Белгилүү:
Күч (F) = 2√3 Н
Аралык(тар) = 20 см = 0.2 м
Бурч (θ) = 30 o
Издөө: Электрдик потенциалдардын айырмасы
Solution:
+q зарядын адан bга өткөрүүдөгү жумуш а жана b чекиттериндеги электрдик потенциал энергиясынын айырмасына барабар.
ΔEP = ΔW
Эгерде F күчүнүн заряддын которулуу багытына карата багыты +q бурчу θ болсо, анда +q заряддын адан bга которулуудагы жумушу төмөнкүдөй болот:
ΔW = F Δs cos θ = ( 2 √ 3 )(0,2)(cos 30) = (0,4 √ 3 )(0,5 √ 3 ) = (0,2)(3) = 0,6 Джоуль
2. Эгерде конденсаторлордун заряды жана сыйымдуулугу тиешелүүлүгүнө жараша 5 мкКл жана 20 мкФ экени белгилүү болсо, конденсаторлордун потенциалдар айырмасын аныктагыла.
Белгилүү:
Электр заряды (q) = 5 µC = 5 x 10 -6 C
Конденсатордун сыйымдуулугу (C) = 20 µF = 20 x 10 -6 F
Изделет: Конденсатордун потенциал айырмасы (V)
Solution:
Конденсатордун потенциал айырмасынын, конденсатордун сыйымдуулугунун жана зарядынын формуласы:
V = q / C = (5 x 10 -6 ) / 20 x 10 -6 = 5/20 = 0,25 Вольт
3. QA = -4 µC жана QB = 8 µC эки чекиттүү заряддын аралыктары 16 см. Эки заряддын ортосундагы жарым чекиттеги электрдик потенциалды аныктагыла.
Белгилүү:
Электр заряды 1 (QA ) = 4 x 10 -6 C
Электр заряды 2 (QB ) = 8 x 10 -6 C
Аралык (r) = 8 см = 0,08 м
Кулон туруктуусу (k) = 9 × 10 9 Нм2 / C2
Изделген нерсе: C ( VC ) дарегиндеги электрдик потенциал
Solution:
V A = k Q / r = (9 × 109 ) (4 x 10 -6 ) / 0,08 = (36 × 103 ) / 0,08 = -450 Вольт
V B = k Q / r = (9 × 109 ) (8 x 10 -6 ) / 0,08 = (72 × 103 ) / 0,08 = 900 Вольт
C ( VC ) чыңалуусундагы электрдик потенциал = 900 – 450 = 450 Вольт