1. Электрон тынч абалдан 12 В потенциалдар айырмасы аркылуу ылдамданат . Электрондун электрдик потенциал энергиясынын өзгөрүшү кандай ?
Белгилүү:
Электрондун заряды ( e) = -1.60 x 10 -19 Кулон
Электрдик потенциал = чыңалуу (В) = 12 Вольт
Изделген нерсе: Электрондун электрдик потенциалдык энергиясынын өзгөрүшү (ΔPE)
Чечим:
ΔPE = q V = (-1.60 x 10 -19 C)(12 V) = -19.2 x 10 -19 Джоуль
Минус белгиси потенциалдык энергиянын азайып баратканын көрсөтөт.
[ирп]
2. Эки параллель пластина заряддалган. Пластинкалардын ортосундагы аралык 2 см жана пластиналардын ортосундагы электр талаасынын чоңдугу 500 Вольт/метр. Оң заряддалган пластинадан терс заряддалган пластинага ылдамданганда протондун потенциалдык энергиясынын өзгөрүшү кандай?
Белгилүү:
Пластиналар ортосундагы электр талаасынын чоңдугу (E) = 500 Вольт/метр
Плиталардын (плиталардын) ортосундагы аралык = 2 см = 0,02 м
Протондун заряды = +1.60 x 10 -19 Кулон
Изделген нерсе: Электр потенциалынын энергиясынын өзгөрүшү (ΔPE)
Чечим:
Электрдик потенциал:
V = E s
V = (500 Вольт/м)(0.02 м)
V = 10 Вольт
Электр потенциалынын энергиясынын өзгөрүшү:
ΔPE = q V
ΔPE = (1,60 x 10 -19 C)(10 В)
ΔPE = 16 x 10 -19 Джоуль
ΔPE = 1.6 x 10 -1 8 Джоуль
[ирп]
3. Эки чекиттүү заряддын бири-биринен 10 см аралыкта жайгашкан. А чекитиндеги заряд = +9 мкКл , ал эми В чекитиндеги заряд = -4 мкКл. k = 9 x 109 Нм 2 C −2 , 1 мкКл = 10 −6 Кл. Эгерде А чекитине чейин ылдамданса , заряддын В чекитиндеги электрдик потенциалдык энергиясынын өзгөрүшү кандай болот?
![]()
Белгилүү:
А (q 1 ) заряды = +9 μC = +9 x 10 −6 C
B заряды (q 1 ) = -4 μC = -4 x 10 −6 C
k = 9 x 10 9 Нм 2 C −2
А жана В заряддарынын ортосундагы аралык (r) = 10 см = 0.1 м = 10 -1 м
Изделген нерсе: Электр потенциалынын энергиясынын өзгөрүшү (ΔEP)
Чечим:
