Bikaranîna parastina enerjiya mekanîkî ji bo tevgera guleyan - pirsgirêk û çareserî

1. Topek fûtbolê ya lêdayî bi goşeya θ = 30o bi leza destpêkê ya 10 m/s ji erdê derdikeve . Giraniya topê = 0.1 kg. Lezkirina ji ber giraniyê 10 m/s² ye . ( a) Enerjiya potansiyel a giraniyê li xala herî bilind (b) Xala herî bilind an bilindahiya herî zêde diyar bike

Tê zanîn:

Giraniya (m) = 0.1 kg

Leza destpêkê (v₂o ) = 10 m/s

Goşe = 30 o

Lezkirina ji ber giraniyê (g) = 10 m/ s²

Areserî:

(a) Enerjiya potansiyel a gravîtasyonê

Bikaranîna parastina enerjiya mekanîkî ji bo tevgera guleyan - pirsgirêk û çareserî 1

Pêkhateya horizontal (v ox ) û pêkhateya vertîkal (vo y ) ya leza destpêkê hesab bike.

Bikaranîna parastina enerjiya mekanîkî ji bo tevgera guleyan - pirsgirêk û çareserî 2Bikaranîna parastina enerjiya mekanîkî ji bo tevgera guleyan - pirsgirêk û çareserî 2vox = vo cos θ = (10)(cos 30o) = (10)(0.5√3) = 5√3 m/s

v oy = v o guneh θ = (10) (guneh 30 o ) = (10) ( 0.5) = 5 m/s

Enerjiya mekanîkî ya destpêkê

Enerjiya mekanîkî ya destpêkê (ME₂o ) = enerjiya kînetîk (KE)

ME o = KE = ½ mv o 2 = ½ (0.1) (10) 2 = ½ (0.1) (100) = ½ (10) = 5 Joul

Enerjiya mekanîkî ya dawî

Enerjiya kînetîk li xala herî bilind:

KE = ½ mv ox 2 = ½ (0.1) (5√3) 2 = ½ (0.1) ((25) (3)) = ½ (0.1) (75) = 3.75 Joul

Prensîba parastina enerjiya mekanîkî

Enerjiya mekanîkî ya destpêkê (ME₂o ) = enerjiya mekanîkî ya dawî ( ME₂t )

KE = PE + KE

5 = EP + 3.75

PE = 5 – 3.75 = 1.25 Joule

Enerjiya potansiyel a gravîtasyonê li xala herî bilind 1.25 Joules e.

(b) Xala herî bilind an bilindahiya herî zêde

PE = mgh

1.25 = (0.1)(10) saet

1.25 = saet

Bilindahiya herî zêde 1.25 metre ye.

[irp]

2. Topek 0.1 kg bi leza destpêkê v o = 10 m/s ji avahiyek 10 metre bilind ber bi horizontî ve tê avêtin. Lezkirina ji ber giraniyê 10 m/s 2 e . Enerjiya kînetîk a topê dema ku li erdê dikeve diyar bikin.

Tê zanîn:

Giraniya (m) = 0.1 kg

Leza destpêkê (v2o ) = 10 m/s

Lezkirina ji ber giraniyê (g) = 10 m/ s²

Guhertina bilindahiyê (h) = 10 – 2 = 8 m

Xwestî: enerjiya kînetîk li 2 metreyan li jor erdê

Areserî:

Enerjiya potansiyel a gravîtasyonê (PE) = mgh = (0.1)(10)(10) = 10 Joule

Enerjiya kînetîk a destpêkê (KE) = ½ mv o 2 = ½ (0.1)(10) 2 = ½ (0.1)(100) = ½ (10) = 5 Joul

Enerjiya kînetîk a dawî = enerjiya potansiyel a gravîtasyonê ya destpêkê + enerjiya kînetîk a destpêkê = 10 + 5 = 15 Joule

[wpdm_package id='1173']

  1. Karê ku bi hêzê tê kirin, pirsgirêk û çareseriyên wê
  2. Pirsgirêkên enerjiya kar-kînetîk û çareseriyên wan
  3. Pirsgirêk û çareseriyên prensîbên enerjiya kar-mekanîkî
  4. Pirsgirêkên enerjiya potansiyel a gravîtasyonê û çareseriyên wan
  5. Enerjiya potansiyel a biharên elastîk pirsgirêk û çareseriyên wan
  6. Pirsgirêkên hêza elektrîkê û çareseriyên wan
  7. Bikaranîna parastina enerjiya mekanîkî ji bo tevgera ketina azad
  8. Bikaranîna parastina enerjiya mekanîkî ji bo tevgera jor û jêr di tevgera ketina azad de
  9. Bikaranîna parastina enerjiya mekanîkî ji bo tevgerê li ser rûyekî xwar
  10. Bikaranîna parastina enerjiya mekanîkî ji bo tevgerê li ser rûberek meyldar
  11. Bikaranîna parastina enerjiya mekanîkî ji bo tevgera guleyan

Leave a Comment