1. Төмендегі суретте күш (F) пен созылуға (x) әсерінің графигі көрсетілген. Серіппе тұрақтысын табыңыз!
шешім
Гук заңының формуласы:
k = F / x
F = күш (Ньютон)
k = серіппе тұрақтысы (Ньютон/метр)
x = ұзындықтың өзгеруі (метр)
Серіппе тұрақтысы:
k = 10 / 0.02 = 20 / 0.04
k = 500 Н/м
[irp]
2. Серіппе тұрақтысын анықтаңыз.

шешім
Серіппе тұрақтысы:
k = F / x
k = 5 / 0.01 = 10 / 0.02 = 15 / 0.03 = 20 / 0.04
k = 500 Н/м
[irp]
3. А серіппесінің бастапқы ұзындығы 60 см, ал В серіппесінің бастапқы ұзындығы 90 см. А серіппесінің тұрақты мәні 100 Н/м, ал В серіппесінің тұрақты мәні 200 Н/м. А серіппесінің ұзындығының өзгеруінің В серіппесінің ұзындығының өзгеруіне қатынасы...
Белгілі:
Серіппе тұрақтысы A (kA ) = 100 Н/м
Серіппенің тұрақтысы B (k B ) = 200 Н/м
Серіппеге түсетін күш A (F A ) = F
B серіппесіне түсетін күш ( FB ) = F
Қажетті: Δl A : Δl B
Шешімі:
Гук заңының формуласы:
Δl = F / k
Δl = ұзындықтың өзгеруі, F = күш, k = тұрақты
А серіппесінің ұзындығының өзгеруі:
Δl A = F A / k A = F / 100
B серіппесінің ұзындығының өзгеруі:
Δl B = F B / k B = F / 200
А серіппе ұзындығының өзгеруінің В серіппе ұзындығының өзгеруіне қатынасы:
Δl A : Δl B
F/100: F/200
1 / 100 : 1 / 200
1 / 1 : 1 / 2
2: 1
[irp]
4. Бастапқы ұзындығы 20 см нейлон жіп 10 Н күшпен тартылады. Жіптің ұзындығының өзгеруі 2 см. Егер ұзындықтың өзгеруі 6 см болса, күштің шамасын анықтаңыз.
Белгілі:
Күш (F) = 10 Н
Ұзындықтың өзгеруі ( Δl ) = 2 см = 0.02 м
Қажетті: Δl = 0.06 м болғандағы күштің шамасы (F) .
Шешімі:
Тұрақты:
k = F / Δl
k = 10 / 0.02 = 500 Н/м
Күш шамасы (F), егер Δl = 0.06 м болса:
F = kx
F = (500)(0.06)
F = 30 Н.
[irp]
[wpdm_package id='689']