SMP დახრილი სიბრტყის შესახებ კითხვების 4 მაგალითი
1. შეხედეთ შემდეგ სურათს!
10 N წონის ურიკა დახრილი სიბრტყის ქვემოდან ქაჩავენ მანამ, სანამ დახრილი სიბრტყის ზედა ნაწილს არ მიაღწევს. საჭირო ძალის F სიდიდეა…
ა. 15,0 ჩრ.
ბ. 12,5 ჩრ.
C. 5,0 N
დ. 2,5 ჩრ.
დისკუსია
ცნობილია, რომ:
ეტლის წონა (წონა) = 10 ნიუტონი
დახრილი სიბრტყის სიგრძე = 2 მეტრი
დახრილი სიბრტყის სიმაღლე = 0,5 მეტრი
θ = კუთხე ბრტყელ და დახრილ სიბრტყეს შორის
Sin θ = 0,5/2 = 0,25
კითხვა: ძალის სიდიდე F
პასუხი:

w x არის ურიკის წონის კომპონენტი, რომელიც პარალელურია დახრილი სიბრტყის.
w y არის ურიკის წონის კომპონენტი, რომელიც პერპენდიკულარულია დახრილი სიბრტყის მიმართ.
იმისათვის, რომ ურიკა ზემოთ აიწიოს, გამწევი ძალა F უნდა იყოს სულ მცირე w x-ის ტოლი.
w x = w sin θ = (10 ნიუტონი)(0,25) = 2,5 ნიუტონი
ამგვარად, დაჭიმვის ძალა F = 2,5 ნიუტონი
სწორი პასუხია D.
2.
გლუვი ხის ბლოკისგან დამზადებული ობიექტი აწეული იქნება გლუვ დახრილ სიბრტყეზე, როგორც ეს ნაჩვენებია სურათზე. თუ ბლოკის მასა 6 კგ-ია, g = 10 მ/წმ.2, მაშინ ბლოკის P-დან Q-მდე ასაწევი ბიძგის ძალის სიდიდეა…
ა. 36 ნიუტონი
ბ. 24 ნიუტონი
C. 20 ნიუტონი
დ. 12 ნიუტონი
დისკუსია
Berat სხივი: w = mg = (6)(10) = 60 კგ მ/წმ2 = 60 ნიუტონი
გლუვი ბლოკები და დახრილი სიბრტყეები გლუვია, ამიტომ ითვლება, რომ მათ ხახუნი არ აქვთ. ხახუნიიმისათვის, რომ ბლოკი ზემოთ გადაადგილდეს, მინიმალური ბიძგის ძალა უნდა იყოს ბლოკის წონის კომპონენტის ტოლი, რომელიც დახრილი სიბრტყის პარალელურადაა, კერძოდ, w-ის.x.
wx = w sin teta = (w) (წინა მხარე/ჰიპოტენუზა)
wx = (60)(20/60) = (60)(1/3) = 20 ნიუტონი
სწორი პასუხია C.
3.
მუშას სურს ყუთის გადატანა 500 ნიუტონის წონის სატვირთო მანქანაზე დახრილი სიბრტყის გამოყენებით, როგორც ეს ნაჩვენებია ქვემოთ მოცემულ ფიგურაზე. თუ სატვირთო მანქანის სიმაღლე 1,5 მ-ია, რამდენი ძალაა საჭირო ყუთის გადასაადგილებლად?
ა. 125 ჩრ.
ბ. 250 ჩრ.
C. 500 N
დ. 1500 ჩრ.
დისკუსია
ყუთის წონა (წონა) = 500 ნიუტონი
იმისათვის, რომ ყუთი ზემოთ გადაადგილდეს, მინიმალური ბიძგი უნდა იყოს იგივე, რაც ყუთის გრავიტაციის კომპონენტი დახრილი სიბრტყის პარალელურია, კერძოდ wx.
wx = w sin teta = (w) (წინა მხარე/ჰიპოტენუზა)
wx = (500)(1,5/3) = (500)(1/2) = 250 ნიუტონი
სწორი პასუხია B.
4.
მძიმე აღჭურვილობის აწევა უნდა მოხდეს დახრილი სიბრტყის სახით ფიცრის გამოყენებით, როგორც ეს ნაჩვენებია შემდეგ ფიგურაზე. იმისათვის, რომ აწევის ძალა ყუთის რეალური წონის ნახევარი იყოს, გამოიყენება ფიცარი, რომლის სიგრძეა...
ა. 5,0 მ
ბ. 7,5 მ
დაახლოებით 10,0 მ
დ. 12,5 მ
დისკუსია
ყუთის წონა = w
იმისათვის, რომ ყუთი ზემოთ გადაადგილდეს, მინიმალური ბიძგი უნდა იყოს ტოლი ყუთის გრავიტაციის კომპონენტისა, რომელიც პარალელურია დახრილი სიბრტყის მიმართ, კერძოდ, w-ის.xისე, რომ ბიძგის ძალის სიდიდე ყუთის წონაზე 0,5-ჯერ მეტია, დაფის სიგრძეა…
wx = w სინ ტეტა
wx = (w)(წინა მხარე/ჰიპოტენუზა)
0,5 (w)= (w)(2,5/x)
0,5 = (2,5/x)
x = 2,5/0,5 = 5 მეტრი
სწორი პასუხია A.
კითხვის წყარო:
უმცროსი საშუალო სკოლის/ისლამური უმცროსი საშუალო სკოლის საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების ეროვნული გამოცდის კითხვები