Keresztirányú hullámok – problémák és megoldások

1. A vízfelszíni hullámvölgyek közötti távolság 20 m. Egy tárgy a víz felszínén lebeg, így rezgési mozgást tapasztal. Ha egy rezgés terjedési ideje 4 másodperc, akkor a hullám sebessége … m/s.

A. 20

B. 15

C. 10

D. 5

Ismert:

Hullámhossz (λ) = 20 méter

Periódus (T) = 4 másodperc

Keresett: Hullámsebesség (v)

megoldás:

A hullámok sebességének egyenlete:

v = λ / T = 20 méter / 4 másodperc = 5 méter / másodperc

A helyes válasz D.

2. Két pont, A és B a kötélen található, és 90 cm távolságra vannak egymástól. A kötélen a transzverzális hullámok terjednek úgy, hogy az A pont a hullám tetején, a B pont az alján van, és közöttük két csúcs és két mélyedés található. Ha a hullám periódusideje 0.3 másodperc, akkor a hullám terjedése…

A. 10.8 cm/s

B. 18.0 cm/s

C. 120.0 cm/s

D. 200.0 cm/s

Ismert:

AB távolság (l) = 90 cm

Hullám periódusa (T) = 0.3 másodperc

A hullám frekvenciája (f) = 1/0.3 másodperc

Az A pont a hullám csúcsán, a B pont pedig a hullám mélyén található.

Az A és B pontok között két hegygerinc és két vályú található.

Keresett érték: Hullámsebesség (v = fλ)

megoldás:

Keresztirányú hullámfeladatok és megoldások 1Az ábra alapján megállapítható, hogy 2.5 hullámhossz létezik. Egy hullámhossz távolsága (λ) = 90 cm / 2.5 = 36 cm

A hullám sebessége:

v = f λ = (1 / 0.3) (36) = 36 / 0.3 = 120 cm/s.

A helyes válasz C.

3. A következő grafikon egy pont elmozdulását mutatja egy közegben az idő függvényében, amikor egy hullám áthalad a közegen.

Keresztirányú hullámfeladatok és megoldások 2

Ha a hullámhossz 6 méter, akkor a hullám terjedési sebessége…

A. 3 m/s

B. 6 m/s

C. 8 m/s

D. 12 m/s

Ismert:

A fenti grafikon alapján két hullámhossz létezik.

1 hullámhossz (λ) távolsága = 6 méter / 2 = 3 méter

Periódus (T) = 0.5 másodperc

Keresett: Hullámsebesség (v)

megoldás:

v = f λ = λ / T = 3 méter / 0.5 másodperc = 6 méter / másodperc

A helyes válasz a B.

4. Az alábbi ábra alapján az a pont, amelynek ¾ fáziskülönbsége van az A ponttal, a következő: ….

A. B pontKeresztirányú hullámfeladatok és megoldások 3

B. C. pont

C. D. pont

D. E. pont

Megoldás

A B pont és az A pont fáziskülönbsége ¼ λ.
A C pont és az A pont közötti fáziskülönbség 2/4 λ vagy 1/2 λ.
A D pont és az A pont fáziskülönbsége 3/4 λ.
Az F pont és az A pont közötti fáziskülönbség 5/4 λ.
A helyes válasz C.

5. Egy tó felszínén két száraz levél található egymástól 60 centiméterre. Mindkettő a víz felszínéhez hasonlóan mozog fel és le 2 Hz frekvenciával. Amikor az egyik levél a tetején van, a többi levél a vályúban van, közöttük pedig egy fejtető és egy vályú található. Határozza meg a hullám terjedési sebességét!

A. 20 cm/s

B. 30 cm/s

C. 80 cm/s

D. 120 cm/s

Ismert:

A két levél közötti távolság = 60 cm

Frekvencia (f) = 2 Hz = 2

Keresett: A hullám sebessége

megoldás:

Keresztirányú hullámfeladatok és megoldások 4A két levél között 1.5 hullámhossz található. 1 hullámhossz távolsága (λ) = 60 cm / 1.5 = 40 cm.

Hullámsebesség (v):

v = f λ = (2 Hz)(40 cm) = 80 cm/másodperc

A helyes válasz C.

6. Az alábbi ábra alapján határozza meg a hullám amplitúdóját, periódusidejét, frekvenciáját és sebességét.

Keresztirányú hullámfeladatok és megoldások 6

megoldás:

Amplitúdó (A) = 4 méter

Periódus (T) = 6 másodperc / 3 = 2 másodperc

Frekvencia (f) = 1 / T = 1 / 2 = 0.5 hertz

Hullámhossz (λ) = 24 méter / 3 = 8 méter

Hullámsebesség (v) = fλ = (0.5 hertz)(8 méter) = 4 méter/másodperc vagy

Hullámsebesség (v) = λ / T = 8 méter / 2 másodperc = 4 méter/másodperc

A helyes válasz D.

7. Egy 1.2 m hosszú és 200 g tömegű húron 1.5 szinuszhullám keletkezett 50 Hz frekvenciájúan. Ezen adatok alapján határozd meg a hullám periódusát és a kötél feszítőerejét!

A. Periódusidő = 0.02 másodperc és húzóerő = 6.67 N

B. Periódusidő = 0.01 másodperc és húzóerő = 6.67 N

C. Periódusidő = 0.02 másodperc és húzóerő = 266.67 N

D. Periódusidő = 0.01 másodperc és húzóerő = 266.67 N

Ismert:

A kötél hossza (l) = 1.2 méter, és 1.5 szinuszhullám van, így 1 hullámhossz távolsága (λ) = 1.2 méter / 1.5 = 0.8 méter.

Kötél tömege (m) = 200 gramm = 0.2 kg

Frekvencia (f) = 50 Hz

A kötél sűrűsége (µ) = m/l = 0.2 kg / 1.2 méter = (1/6) kg/méter

Keresett érték: Hullám periódusa (T) és a kötél feszítőereje (T)

megoldás:

Hullám periódusa:

T = 1 / f = 1 / 50 Hz = 0.02 másodperc

A hullám sebessége a kötélen:

v = f λ = (50 Hz)(0.8 méter) = 40 méter/másodperc

A húzóerő (T):

Keresztirányú hullámfeladatok és megoldások 7

A helyes válasz C.

Írj hozzászólást