3 kérdés a normálerő egyenletéről
1. Egy tömb tömege 5 kg. Ha g = 10 m/s² , akkor határozza meg:
a) a blokk súlya
b) a normálerő, ha a tömböt sík felületre helyezik
c) a normálerő, ha a tömb egy ferde síkon nyugszik, amely 30 ° -os szöget zár be a vízszintessel
Ismert:
A blokk tömege (m) = 5 kg
Nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²
Keresett: w, N síkon és N lejtőn
Megoldás:
a) Gerenda súlya
w = mg = 5 (10) = 50 Newton
b) A normálerő, ha a tömb síkban van
N = w = 50 Newton
c) A merőleges erő, ha a tömb ferde síkon van
N = w y = w cos θ = 50 (cos 30) = 50 (½ √3) = 25√3 Newton
2. Egy 120 grammos radírt merőlegesen 15 N erővel nyomunk a táblára. Mekkora a radírra ható normálerő?
Ismert:
Tömeg (m) = 120 gramm = 0.12 kg
Erő (F) = 15 Newton
Keresünk: Normál erő
Megoldás:
Normál erő = tolóerő = 15 Newton
3. A dobozban lévő palackozott ivóvizet F = 200 N erővel húzzuk, amely 37 ° -os szöget zár be a vízszintessel. Sin 37 ° = 0.6. A kartonpapír és tartalmának tömege 20 kg. Ha a padlón a statikus súrlódási együttható 0.5, a padlón a mozgási súrlódási együttható pedig 0.2, határozzuk meg a kartonpapírra ható normálerőt!
Ismert:
Húzóerő (F) = 200 N
Bűn 37 = 0,6
Fy = F sin 37 = (200) (0,6) = 120 N
Karton tömeg (m²) = 20 kg
A karton súlya (w) = mg = (20)(10) = 200 N
Keresett érték: Kartonra ható normálerő (N)
Megoldás:
Számítsa ki a normálerőt a normálerő képletével:
N = w – Fy = 200 – 120 = 80 Newton