1. Az alábbi ábra alapján, ha a vezeték görbületi sugara 50 cm, határozza meg a mágneses tér nagyságát a görbület középpontjában (a 0. pontban, lásd az alábbi ábrát) . ( µo = 4π.10⁻⁷ Wb.A⁻¹ m⁻¹ )
Ismert:
Sugár (r) = 50 cm = 0.5 m
Elektromos áram (I) = 1.5 amper
A vákuumpermeabilitás ( µo ) = 4π.10⁻⁷ Wb.A⁻¹ m⁻¹
Keresett: A mágneses tér nagysága
megoldás:
360 ° = egy kör kerületének 1 része . 120 ° / 360 ° = 1/3, akkor 120 ° = 1/3-szoros kör kerülete .
A több hurokkal rendelkező tekercs közepén lévő mágneses tér egyenlete:
![]()
B = a mágneses tér nagysága, N = a hurkok száma, I = elektromos áram, r = görbületi sugár
A fenti feladatban csak egy hurok van, így N kiesik az egyenletből. A fenti feladatban a huzaltekercs nem 1 kör, hanem 1/3 kör:
![]()
A mágneses tér nagysága a görbület középpontjában:

2. Az alábbi ábra alapján meghatározzuk a P pontban lévő mágneses tér nagyságát, ha a vezetékben 6 A erősséget veszünk fel, a görbületi sugár pedig R = 3π cm.
Ismert:
Görbületi sugár (r) = 3π cm = (3π/100) m
= 3π/10² m = 3π, 10⁻² m
Elektromos áram (I) = 6 A
A vákuumpermeabilitás ( µo ) = 4π.10⁻⁷ Wb.A⁻¹ m⁻¹
Keresett: A mágneses tér nagysága
megoldás:
360o = 1 körméret egy körből. 45o / 360o = 1/8, majd 45o = 1 / 8 x körméret egy körből.
A mágneses tér nagysága a görbület középpontjában:

3. A vezetékben folyó elektromos áram erőssége = 9 A, a görbületi sugár (R) = 2π cm és µo = 4π.10⁻⁷ Wb.A⁻¹.m⁻¹ . Határozza meg a mágneses tér nagyságát a P pontban.
Ismert:
Görbületi sugár (r) = 2π cm = (2π/100) m
= 2π/10² m = 2π, 10⁻² m
Elektromos áram (I) = 9 A
A vákuumpermeabilitás ( µo ) = 4π.10⁻⁷ Wb.A⁻¹ m⁻¹
Keresett: A mágneses tér nagysága a P pontban
megoldás:
360o - 120o = 240o. 240o / 360o = 2/3, majd 240o = 2/3 x körméret egy körből.
A mágneses tér nagysága a görbület középpontjában:
