Példa gravitációs kérdésekre

3 Példa gravitációs kérdésekre

1. Egy tárgy tömege 1 kg. Ha a nehézségi gyorsulás = 10 m/s2, mennyi a tárgy súlya?
Vita
Ismert :
A tárgy tömege (m) = 1 kg
Nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/s2
Kérdezte Tárgy súlya (w)
Jawab :
Gravitációs képlet:
w = mg
Információ:
m = tömeg (a nemzetközi mértékegység kilogramm, rövidítve kg)
g = nehézségi gyorsulás (a nemzetközi mértékegység méter per másodperc négyzete, rövidítve m/s2)
w = gravitáció (nemzetközi egységek kg m/s2 (más néven Newton)
A tárgy súlya:
w = (1 kg)(10 m/s2) = 10 kg m/s2 = 10 Newton

2. Nézd meg az alábbi (a) és (b) képeket.

Példakérdés-1-gravitációs-erő-2(a) Rajzold be az (a) ábrán látható tárgy gravitációs vektorát.
(b) Ábrázolja a (b) ábrán a nehézségi vektort, a nehézségi vektor ferde síkkal párhuzamos komponensét és a nehézségi vektor ferde síkra merőleges komponensét!
Vita
Példakérdés-2-gravitációs-erő-2

A gravitáció iránya (w) merőleges lefelé vagy merőleges a Föld középpontjára.
wx = a gravitáció vízszintes komponense és wy = a gravitáció függőleges komponense.

3. Ha a tárgy tömege = 1 kg, és a nehézségi gyorsulás = 10 m/s² , akkor határozza meg (a) a gravitációs erő nagyságát, (b) a gravitációs erővektor ferde síkkal párhuzamos komponensének és a gravitációs erővektor ferde síkra merőleges komponensének nagyságát!

Példakérdés-3-gravitációs-erő-2Vita
A gravitációs erő nagysága:
w = mg = (1 kg)(10 m/s2) = 10 kg m/s2 = 10 Newton
A gravitációs erő ferde síkkal párhuzamos komponensének nagysága:
wx = w sin 30o = (10⁻⁹⁴ N)(0,5) = 5 Newton
A gravitációs erő ferde síkra merőleges komponensének nagysága:
Wy = w cos 30o = (10√√√√√√) = 5√√√√√ Newton

[Magyar: Tömeg és súly – problémák és megoldások ]

Hozzászólás írása