Transverzalni valovi – problemi i rješenja

1. Udaljenost između dvaju dolina valova na površini vode je 20 m. Objekt pluta na površini vode tako da doživljava vibracijsko gibanje. Ako je vrijeme putovanja jedne vibracije 4 sekunde, tada je brzina vala ... m/s

A. 20

B. 15

C. 10

D. 5

Poznato:

Valna duljina (λ) = 20 metara

Period (T) = 4 sekunde

Traži se: Brzina vala (v)

rješenje:

Jednadžba brzine valova:

v = λ / T = 20 metara / 4 sekunde = 5 metara / sekundi

Točan odgovor je D.

2. Dvije točke A i B nalaze se na užetu i međusobno su udaljene 90 cm. Po užetu se šire poprečni valovi , tako da je točka A na vrhu vala, točka B na dnu vala, a između njih nalaze se dva vrha i dva dola. Ako je period vala 0.3 sekunde, tada je širenje vala…

A. 10.8 cm/s

B. 18.0 cm/s

C. 120.0 cm/s

D. 200.0 cm/s

Poznato:

Udaljenost AB (l) = 90 cm

Period vala (T) = 0.3 sekunde

Frekvencija vala (f) = 1/0.3 sekunde

Točka A je na vrhu vala, a točka B je na dnu vala.

Između točaka A i B nalaze se dva vrha i dva dola.

Traži se: Brzina vala (v = fλ)

rješenje:

Problemi i rješenja transverzalnih valova 1Na temelju slike može se zaključiti da postoje 2.5 valne duljine. Udaljenost valne duljine (λ) = 90 cm / 2.5 = 36 cm

Brzina vala:

v = f λ = (1 / 0.3)(36) = 36 / 0.3 = 120 cm/s.

Točan odgovor je C.

3. Sljedeći graf prikazuje pomak točke u jednom mediju kao funkciju vremena kada val prolazi kroz medij.

Problemi i rješenja transverzalnih valova 2

Ako je valna duljina 6 metara, tada je brzina širenja vala…

A. 3 m/s

B. 6 m/s

C. 8 m/s

D. 12 m/s

Poznato:

Na temelju gornjeg grafa postoje dvije valne duljine.

Udaljenost 1 valne duljine (λ) = 6 metara / 2 = 3 metra

Period (T) = 0.5 sekunde

Traži se: Brzina valova (v)

rješenje:

v = f λ = λ / T = 3 metra / 0.5 sekundi = 6 metara / sekundi

Točan odgovor je B.

4. Na temelju donje slike, točka koja ima faznu razliku ¾ s točkom A je ….

A. Točka BProblemi i rješenja transverzalnih valova 3

B. Točka C

C. Točka D

D. Točka E

Riješenje

Točka B ima faznu razliku od ¼ λ s točkom A
Točka C ima faznu razliku od 2/4 λ ili 1/2 λ s točkom A
Točka D ima faznu razliku od 3/4 λ s točkom A
Točka F ima faznu razliku od 5/4 λ s točkom A.
Točan odgovor je C.

5. Na površini ribnjaka nalaze se dva suha lista udaljena 60 centimetara jedan od drugoga. Oba se kreću gore-dolje poput površine vode frekvencijom od 2 Hz. Kada je jedan list na vrhu, ostali listovi su u dolini, a između njih se nalazi jedan vrh i jedno dolina. Odredite brzinu širenja vala.

A. 20 cm/s

B. 30 cm/s

C. 80 cm/s

D. 120 cm/s

Poznato:

Razmak između oba lista = 60 cm

Frekvencija (f) = 2 Hz = 2

Traži se: Brzina vala

rješenje:

Problemi i rješenja transverzalnih valova 4Između oba lista nalaze se 1.5 valne duljine. Udaljenost 1 valne duljine je (λ) = 60 cm / 1.5 = 40 cm

Brzina vala (v):

v = f λ = (2 Hz)(40 cm) = 80 cm/sekundi

Točan odgovor je C.

6. Na temelju donje slike odredite amplitudu, period, frekvenciju i brzinu vala.

Problemi i rješenja transverzalnih valova 6

rješenje:

Amplituda (A) = 4 metra

Period (T) = 6 sekundi / 3 = 2 sekunde

Frekvencija (f) = 1 / T = 1 / 2 = 0.5 herca

Valna duljina (λ) = 24 metra / 3 = 8 metara

Brzina vala (v) = f λ = (0.5 herca)(8 metara) = 4 metra/sekundi ili

Brzina vala (v) = λ / T = 8 metara / 2 sekunde = 4 metra/sekundi

Točan odgovor je D.

7. Na žici duljine 1.2 m i mase 200 g formirano je 1.5 sinusoidnih valova frekvencije 50 Hz. Na temelju tih podataka odredite period vala i silu napetosti užeta.

A. Period = 0.02 sekunde i sila napetosti = 6.67 N

B. Period = 0.01 sekunda i sila napetosti = 6.67 N

C. Period = 0.02 sekunde i sila napetosti = 266.67 N

D. Period = 0.01 sekundi i sila napetosti = 266.67 N

Poznato:

Duljina užeta (l) = 1.2 metra i postoji 1.5 sinusoidnih valova tako da je udaljenost od 1 valne duljine (λ) = 1.2 metra / 1.5 = 0.8 metara

Masa užeta (m) = 200 grama = 0.2 kg

Frekvencija (f) = 50 Hz

Gustoća užeta (µ) = m/l = 0.2 kg / 1.2 metra = (1/6) kg/metar

Traži se: Period vala (T) i sila napetosti užeta (T)

rješenje:

Period vala:

T = 1 / f = 1 / 50 Hz = 0.02 sekunde

Brzina vala na užetu:

v = f λ = (50 Hz)(0.8 metara) = 40 metara/sekundi

Sila napetosti (T):

Problemi i rješenja transverzalnih valova 7

Točan odgovor je C.

Ostavite komentar