3 pitanja o jednadžbi kutne brzine
1. Objekt koji se kreće kružnom putanjom ima polumjer od 0.5 m. Čestica može prijeći kut od 60π rad za 15 sekundi. Odredite kutnu brzinu objekta.
Znan:
Radijus (r) = 0.5 metara
Kut (θ) = 60π rad
Vremenski interval (t) = 15 sekundi
Traži se: Kutna brzina (ω)
Rješenje:
θ = ω t
60π = ω (15)
ω = 60π / 15 = 4π rad/s
2. Kotač bicikla s polumjerom od 30 cm okreće se konstantnom brzinom. Ventil gume može se okretati pod kutom od 120π rad tijekom 10 sekundi. Odredite kutnu brzinu.
Znan:
Polumjer (r) = 30 cm
Kut (θ) = 120π rad
Vremenski interval (t) = 10 s
Traži se: Kutna brzina (ω)
Rješenje:
θ = ω t
120π = ω (10)
ω = 120π / 10 = 12π rad/s
3. Uže je omotano oko kotača polumjera R = 25 cm kao što je prikazano. Ako točka na užetu (točka A) ima brzinu od 5 m/s, tada je brzina vrtnje kotača…
Znan:
Polumjer (r) = 25 cm = 0.25 metara
Brzina (v) = 5 m/s
Traži se: Kutna brzina (ω)
Rješenje:
Formula za odnos između kutne brzine, linearne brzine i radijusa:
v = rω
5 = (0,25) ω
ω = 5 / 0,25 = 20 rad/s