Primjer poslovnih pitanja

9 primjera poslovnih pitanja

1. Na blok djeluje sila od 20 Newtona sve dok se blok ne pomakne za 2 metra. Rad koji izvrši sila F na bloku je…
Fizika za poslovanjeRasprava
Poznato je :
Sila (F) = 20 N
Pomak (s) = 2 metra
Kut = 0 (smjer sile je isti kao i smjer pomaka ili smjer sile se podudara sa smjerom pomaka tako da je kut koji tvore sila i pomak jednak nuli)
Pitao Napor (W)
Jawab :
Fizika za poslovanjeKatalonski:
Ako je smjer sile isti kao i smjer pomaka, izračunajte rad koristeći formulu W = F s, bez potrebe za dodavanjem cos sjenica.

2. Predmet miruje na glatkoj površini poda. Na predmet djeluje sila F = 10 N, tvoreći kut od 30o uz površinu poda. Ako se objekt pomakne 1 metar, koliki rad obavi sila F na objektu?
Fizika za poslovanjeRasprava
Poznato je :
Sila (F) = 10 Newtona
Sila u smjeru pomaka (Fx) = Fcos 30o = (10)(0,5√3) = 5√3 Newtona
Pomak (s) = 1 metra
Pitao napor (W) ?
Jawab :
Š = Žx s = (5√3)(1) = 5√3 Džula

3. Tijelo mase 1 kg slobodno pada s visine od 2 metra. Ako je ubrzanje zbog gravitacije 10 m/s2, odredite rad koji gravitacijska sila izvrši na tijelu!
Rasprava
Poznato je :
Masa objekta (m) = 1 kg
Visina (v) = 2 metara
Ubrzanje zbog gravitacije (g) = 10 m/s2
Pitao Rad koji gravitacijska sila izvrši na objektu (W)
Jawab :
Smjer gravitacijske sile ili težine (w) je vertikalno prema dolje, smjer pomaka objekta (s) je također vertikalno prema dolje tako da je gravitacijska sila u istom smjeru kao i pomak objekta.
Š = Š s = š = mgh
W = (1)(10)(2) = 20 džula

4. Opruga je obješena s teretom mase 1 kg tako da se opruga poveća za 2 cm. Ako je ubrzanje zbog gravitacije 10 m/s2, odredite (a) konstantu opruge (b) rad koji opruga izvrši na teretu
Rasprava
Poznato je :
Masa (m) = 1 kg
Ubrzanje zbog gravitacije (g) = 10 m/s2
Povećanje duljine opruge (x) = 2 cm = 0,02 metra
Pitao konstanta opruge i rad koji izvrši sila opruge
Jawab :
(a) Konstanta opruge
Formula Hookeovog zakona :
F = kx.
Obrnite ovu formulu za izračun konstante opruge:
k = F / x = w / x = mg / x
k = (1)(10) / 0,02 = 10 / 0,02
k = 500 Newton/metar
(b) Rad koji izvrši sila opruge
Š = – ½ kx2
W = – ½ (500)(0,02)2
W = – (250)(0,0004)
W = -0,1 Džul
Rad koji sila opruge izvrši na teretu je negativan jer je smjer sile opruge suprotan smjeru pomaka tereta.

5. Kutija koja je još uvijek na površini poda ubrzava se silom od 10 N tako da se kutija pomakne za 2 metra. Ako je sila guranja u istom smjeru kao i pomak kutije i na kutiju djeluje kinetička sila trenja od 2 Newtona, tada je ukupni rad izvršen na kutiji...
Rasprava
Fizika za poslovanjePoznato je :
Sila (F) = 10 Newtona
Kinetička sila trenja (Fk) = 2 Newtona
Pomak (s) = 2 metra
Pitao Ukupni napor (Wukupan)
Jawab :
Rad sile (F):
W1 = F s cos 0 = (10)(2)(1) = 20 džula
Rad koji izvrši kinetička sila trenja (Fk)
W2 =Fk s = (2)(2)(cos 180) = (2)(2)(-1) = -4 Džula
Ukupni napor je:
Wukupan =W1 - W2
Wukupan = 20 - 4
Wukupan = 16 džula

6. Tijelo mase 5 kg nalazi se 10 metara iznad Zemljine površine. Ubrzanje zbog gravitacije je 10 m/s -2 . Količina rada potrebna za pomicanje tijela na visinu od 15 metara iznad Zemljine površine je...

A. 75 džula

B. 250 džula

C. 500 džula

D. 750 džula

E. 1.250 džula

Rasprava

Poznato je da:

Masa objekta (m) = 5 kg

Visina (v) = 10 metara

Ubrzanje zbog gravitacije (g) = 10 m/ s²

Pitanje: Napor premještanja objekta na visinu od 15 metara

Odgovor:

Napor za pomicanje objekta je barem jednak gravitacijskoj sili koja djeluje na objekt.

Formula za rad koji obavlja sila gravitacije:

W = wh = mgh

Opis: W = napor, w = gravitacija, h = visina, m ​​= masa, g = gravitacijsko ubrzanje

Formula za obavljeni rad je:

W = wh = mgh = (5 kg)(10 m/ s² )(10 m) = 500 kg m² / s² = 500 Džula

Točan odgovor je C.

7. Tijelo mase 2 kg kreće se po glatkoj površini brzinom od 2 m/s –1 . Nekoliko trenutaka kasnije, tijelo se kreće brzinom od 5 m/s –1 . Rad izvršen na tijelu tijekom tog vremenskog intervala je…

A. 4 džula

B. 9 džula

C. 15 džula

D. 21 džula

E. 25 džula

Rasprava

Poznato je da:

Masa objekta (m) = 2 kg

Početna brzina (v o ) = 2 ms –1

Konačna brzina (vt ) = 5 ms –1

Pitanje: Rad obavljen na objektu tijekom vremenskog intervala

Odgovor:

Teorem o radu i kinetičkoj energiji kaže da je ukupni rad izvršen na tijelu jednak promjeni kinetičke energije tijela. Matematički:

W = ΔEK = EK 2 – EK 1 = 1/2 mv t 2 – 1/2 mv o 2 = 1/2 m (v t 2 – v o 2 ) = 1/2 (2)(5 2 -2 2 ) = (1)(25-4) = 21 džul

8. Stol mase 10 kg u početku leži na glatkom podu, gura se 3 sekunde i kreće se pravocrtno ubrzanjem od 2 m s −2 . Količina obavljenog rada je…

A. 20 džula

B. 30 džula

C. 60 džula

D. 180 džula

E. 360 džula

Rasprava

Poznato je da :

Masa (m) = 10 kg

Početna brzina (v o ) = 0 (stol je u početku nepomičan)

Vremenski interval (t) = 3 sekunda

Ubrzanje (a) = 2 m/ s²

Pitanje : napor (W)?

Odgovor :

Prvo izračunajte prijeđenu udaljenost pomoću GLBB formule:

s = v o t + ½ pri 2 = (0)(3) + ½ (2)(3) 2

s = 0 + (1)(9) = 9

Rad obavljen na stolu:

W = F s = (ma)(s) = (10)(2)(9) = 180 džula

Točan odgovor je D.

9. Blok mase 1,5 kg gura se prema gore konstantnom silom F = 15 N na nagnutoj ravnini kao što je prikazano na slici. Pretpostavimo da je ubrzanje zbog gravitacije (g) 10 ms -2 i da je trenje između bloka i nagnute ravnine nula. Ukupni rad izvršen na bloku je…

A. 15 JRasprava o poslu (poslu) 1

B. 30 J

Oko 35 J

D. 45 J

E. 50 J

Rasprava

Poznato je da :

Masa bloka (m) = 1,5 kg

Ubrzanje zbog gravitacije (g) = 10 m/ s²

Težina bloka (w) = mg = (1,5)(10) = 15 Newtona

Potisna sila (F) = 15 Newtona

Pitanje : ukupni rad obavljen na bloku (W)?

Odgovor :

Dvije sile vrše rad na bloku; sila paralelna s pomakom bloka, naime sila potiska (F) i težina bloka paralelna s površinom nagnute ravnine (wx ).

Rad koji vrši sila potiska je:

W 1 = F s = (15 N)(2 m) = 30 N m = 30 Džula

Rad koji obavlja gravitacija wx:

W² = w x s = (w sin 30 o )(2 m) = (15 N)(1/2)(2 m) = 15 N m = 15 Džula

Ukupan rad obavljen na bloku:

Ukupno W = W1 – W2 = 30 J – 15 J = 15 džula

Točan odgovor je A.

Ostavite komentar