3 primjera pitanja o Ohmovom zakonu
1. Na temelju podataka u tablici, vrijednost električnog otpora je... Opisuju li podaci u tablici Ohmov zakon?

Rasprava
R = V / I = 2 volt / 4 Ampere = 1/2 Ω
R = V / I = 4 volta / 8 ampera = 1/2 Ω
R = V / I = 3 volta / 6 ampera = 1/2 Ω
R = V / I = 5 volta / 10 ampera = 1/2 Ω
Prema Ohmovom zakonu, omjer V/I je konstantan. Dakle, sadržaj gornje tablice objašnjava Ohmov zakon.
2. Struja u komadu vodljive žice je 4 A. Ako je razlika potencijala na oba kraja 12 Volti, koliki je otpor?
Rasprava
R = V / I = 12 volti / 4 ampera = 3 Ω
3. Opisuju li podaci u donjoj tablici Ohmov zakon?

Rasprava
Vrijednost električnog otpora na temelju podataka u tablici je:
R1 = V / I = 1,50 / 0,08 = 18,75 oma
R2 = V / I = 2,80 / 1,50 = 2,87 oma
R3 = V / I = 3,99 / 2,10 = 1,9 oma
Vrijednost V/I nije konstantna i stoga ne opisuje Ohmov zakon. Ohmov zakon vrijedi ako je vrijednost V/I konstantna.