Cálculo do consumo de enerxía eléctrica por ferramentas eléctricas: problemas e solucións
1. Nunha casa, hai 5 lámpadas de 25 vatios que se usan 14 horas ao día, un frigorífico de 200 vatios que se usa as 24 horas ao día e unha bomba de auga de 125 vatios que se usa 8 horas ao día. Canta enerxía eléctrica se usa durante un mes (30 días)?
Coñecido:
Potencia da lámpada = 5(25) = 125 vatios e tempo de uso = 14 horas x 30 = 420 horas
Potencia do frigorífico = 200 vatios e tempo de uso = 24 horas x 30 = 720 horas
Potencia da bomba de auga = 125 vatios e tempo de uso = 8 horas x 30 = 240 horas
Buscase: Enerxía eléctrica consumida durante un mes
Solución:
Enerxía eléctrica = potencia eléctrica x intervalo de tempo
Enerxía (lámpada) = (125 vatios) (420 horas) = 52,500 vatios hora = 52,5 quilovatios hora
Enerxía (frigorífico) = (200 vatios) (720 horas) = 144,000 vatios hora = 144 quilovatios hora
Enerxía (bomba de auga) = (125 vatios) (240 horas) = 30,000 vatios hora = 30 quilovatios hora
Enerxía eléctrica consumida durante un mes = 52,5 + 144 + 30 = 226,5 quilovatios hora = 226,5 quilovatios hora = 226,5 kWh.
[irp]
2. Unha casa que usa ferramentas eléctricas como as que se indican na seguinte táboa.

Canta enerxía eléctrica se usa durante 1 mes (30 días)?
Coñecido:
Potencia da lámpada = 4 x 10 vatios = 40 vatios e tempo de uso = 10 horas x 30 = 300 horas
Potencia do televisor = 1 x 100 vatios = 100 vatios e tempo de uso = 10 horas x 30 = 300 horas
Potencia do ferro = 1 x 300 vatios = 300 vatios e tempo de uso = 2 horas x 30 = 60 horas
Búscase: A enerxía eléctrica úsase durante 1 mes
Solución:
Enerxía eléctrica = potencia eléctrica x tempo
Enerxía consumida pola lámpada = (40 vatios) (300 horas) = 12,000 vatios hora = 12 quilovatios hora = 12 kWh
Enerxía consumida polo televisor = (100 vatios) (300 horas) = 30,000 vatios hora = 30 quilos vatios hora = 30 kWh
Enerxía consumida polo ferro = (300 vatios) (60 horas) = 18,000 vatios hora = 18 quilovatios hora = 18 kWh
Enerxía total = 12 kWh + 30 kWh + 18 kWh = 60 kWh.
[irp]
3.

A enerxía eléctrica que empregan as tres ferramentas eléctricas mencionadas é…
A. 158,400 Joules
B. 950,400 Joules
C. 5,860,800 Joule
D. 9,504,000 Joule
solución
Potencia eléctrica do televisor:
P = VI = (220 voltios) (0.3 amperios) = 66 voltios amperios = 66 vatios = 66 julios/segundo
Enerxía eléctrica do ordenador:
P = VI = (220 voltios) (0.4 amperios) = 88 voltios amperios = 88 vatios = 88 julios/segundo
Potencia eléctrica da bomba de auga:
P = VI = (220 voltios) (0.5 amperios) = 110 voltios amperios = 110 vatios = 110 julios/segundo
Intervalo de tempo:
10 horas = 10 x 3600 segundos = 36,000 segundos
6 horas = 6 x 3600 segundos = 21600 segundos
4 horas = 4 x 3600 segundos = 14400 segundos
Enerxía eléctrica = potencia eléctrica x tempo
Enerxía eléctrica consumida polo televisor = 66 joules/segundo x 36,000 segundos = 2,376,000 joules
Enerxía eléctrica utilizada polo ordenador = 88 Joules/segundo x 21,600 segundos = 1,900,800 Joules
Enerxía eléctrica utilizada pola bomba de auga = 110 Joules/segundos x 14,400 segundos = 1,584,000 Joules
Enerxía eléctrica total:
2,376,000 joules + 1,900,800 joules + 1,584,000 joules = 5,860,800 joules
[irp]
4. Unha familia usa enerxía eléctrica durante un mes (30 días) para ferramentas como se mostra na seguinte táboa!

A electricidade da lavadora, a televisión e o aire acondicionado son…

Solución:
Enerxía eléctrica da lavadora = 12 kWh = 12,000 vatios hora, tempo de uso = 2 horas x 30 = 60 horas
Enerxía eléctrica do televisor = 19.2 kWh = 19,200 vatios hora, tempo de uso = 8 horas x 30 = 240 horas
Enerxía eléctrica de CA = 72 kWh = 72,000 vatios hora, tempo de uso = 6 horas x 30 = 180 horas
Enerxía eléctrica = enerxía eléctrica / tempo
Potencia eléctrica da lavadora = 12,000 vatios hora / 60 horas = 200 vatios
Enerxía eléctrica da TV = 19,200 vatios hora / 240 horas = 80 vatios
Potencia eléctrica de CA = 72,000 vatios hora / 180 horas = 400 vatios