Energia potentziala: arazoak eta irtenbideak
Energia potentzial grabitatorioa
1. 50 kg-ko masa duen objektu bat h-ko altuerara igotzeko erabiltzen diren 4900 Jouleko energia. Zein da h-ko altuera? Grabitatearen azelerazioa (g) = 9.8 ms -2.
Ezaguna:
Energia potentzialaren aldaketa (ΔPE) = 4900 Joule
Objektuaren masa (m) = 50 kg
Grabitatearen azelerazioa (g) = 9.8 m/ s²
Bilatzen dena: altuera (Δh)
irtenbidea:
ΔPE = mg Δh
4900 = (50)(9.8) Δh
4900 = 490 Δh
Δh = 10 metro
Udaberriko energia potentziala
2. Beheko grafikoak malguki baten indarraren (F) eta x (luzeraren aldaketa) arteko erlazioa erakusten du. Malguki baten luzeraren aldaketa 8 cm bada, zein da malgukiaren energia potentziala?
Ezaguna:
Indarra (F) = 2 Newton
Luzeraren aldaketa 1 (x) = 1 cm = 1/100 m = 0.01 m
Luzeraren aldaketa 2 = 8 cm = 8/100 m = 0.08 m
Bilatzen dena: Udaberriko energia potentziala
irtenbidea:
Udaberriko konstantea:
![]()
Udaberriko energia potentziala:
∆PE = 1/2 kx²
∆PE = 1/2 (200 N/m)(0.08 m) 2
∆PE = (100 N/m)(0.0064 m² )
∆PE = 0.64 Nm
3. Beheko taulan oinarrituta, F = objektuaren pisua, ∆L = malgukiaren luzeraren aldaketa. Zein da malgukian egindako lana, malgukiaren luzeraren aldaketa 10 cm izan dadin?
Ezaguna:
Malgukiaren luzeraren aldaketa (∆L) = 10 cm = 0.1 m
Beharrezkoa: Udaberrian egindako lana
irtenbidea:
Udaberriko konstantea:
k = F / ∆x = 20 N / 0.04 m = 500 N/m
k = F / ∆x = 30 N / 0.06 m = 500 N/m
k = F / ∆x = 40 N / 0.08 m = 500 N/m
Malgukiaren konstantea 500 N/m da
Lana malgukian egiten da, beraz, malgukiaren luzeraren aldaketa 10 cm-koa da:
W = 1/2 k ∆L² = 1/2 (500 N/m)(0.1 m) ² = (250 N/m)(0.01 m² ) = 2.5 N² m = 2.5 Joule.
4. Beheko grafikoak indarraren (F) eta luzeraren aldaketaren (x) arteko erlazioa erakusten du. Zein da malgukiaren energia potentziala beheko grafikoan oinarrituta?
Ezaguna:
F = 40 Newton
Δx = 0.08 m
Bilatzen dena: udaberriko energia potentziala
irtenbidea:
Udaberriko konstantea:
k = F / Δx
Udaberriko energia potentziala:
PE = ½ k Δx 2 = ½ (F/Δx) Δx 2 = ½ F Δx
PE = ½ (40)(0.08) = (20)(0.08) = 1.6 Joule
- Zer da energia potentziala?
- ErantzunaEnergia potentziala objektu batek bere posizio edo egoera dela eta duen energia da. Lana egiteko potentziala duen baina une honetan mugimendurik eragiten ez duen energia da.
- Nola menpekoa da energia potentzial grabitatorioa altuerarekiko?
- ErantzunaEnergia potentzial grabitazionala zuzenean proportzionala da objektu batek erreferentzia-puntu baten gainetik duen altuerarekiko. Formula PE da., non PE energia potentziala den, masa da, grabitazio-azelerazioa da, eta ℎ altuera da.
- Zergatik esaten da luzatutako edo konprimitutako malguki batek energia potentziala duela?
- ErantzunaMalguki bat bere oreka-posiziotik luzatzen edo konprimitzen denean, energia metatzen du. Energia horrek lana egiteko potentziala du malgukia bere oreka-egoerara itzultzen denean. Metatutako energia horri energia potentzial elastikoa deritzo.
- Nola aldatzen da objektu baten energia potentziala grabitazio-eremu batean bere jatorrizko altueraren bikoitza izatera igotzen bada?
- ErantzunaObjektu bat bere jatorrizko altueraren bikoitza izatera igotzen bada, bere energia potentzial grabitatorioa bikoiztu egiten da. Hau da, energia potentziala altuerarekiko linealki menpekoa delako.
- Posible al da objektu batek energia potentzial negatiboa izatea? Azaldu.
- ErantzunaBai, energia potentziala negatiboa izan daiteke erreferentzia-puntuaren aukeraketaren arabera. Adibidez, energia potentzial grabitatorioaren arazoetan, askotan lurra zero energia potentzial duela ezartzen dugu. Objektu bat erreferentzia-puntu honen azpitik balego (putzu batean bezala), bere energia potentziala negatiboa izango litzateke aukeratutako erreferentziarekin alderatuta.
- Nola erlazionatzen da energia potentziala energia zinetikoarekin sistema itxi batean?
- ErantzunaKanpoko indarrik gabeko sistema itxi batean, energia osoa (zinetikoa + potentziala) konstante mantentzen da. Printzipio hau energiaren kontserbazioan oinarritzen da. Energia potentziala handitzen den heinean, energia zinetikoa gutxitzen da, eta alderantziz.
- Zer gertatzen zaio sagar baten energia potentzial grabitatorioari zuhaitzetik erortzen denean?
- ErantzunaSagarra erortzen den heinean, bere energia potentzial grabitatorioa gutxitzen da Lurrera hurbiltzen ari delako. Galdutako energia potentzial hori energia zinetiko bihurtzen da, eta horrek sagarra azkarrago mugiarazten du erortzen den heinean.
- Zergatik du penduluak energia potentzial handiena bere oszilazio-punturik gorenean?
- ErantzunaBere oszilazioaren gailurrean, pendulua bere punturik altuenean dago bere atseden-posizioarekin alderatuta. Horrek esan nahi du altuera maximoa duela eta, beraz, energia potentzial grabitatorio maximoa. Behera egiten duen heinean, energia hori energia zinetiko bihurtzen da.
- Objektu batek energia potentziala izan dezake grabitazio-eremu batean ez egon arren?
- ErantzunaBai. Energia potentziala ez da eremu grabitazionaletan bakarrik gertatzen. Adibidez, espazio-estazio bateko malguki konprimitu batek (non efektu grabitazionalak minimoak diren) energia potentzial elastikoa du oraindik. Era berean, eremu elektriko bateko kargek energia potentzial elektrikoa dute.
-
Nola eragiten dio objektu baten masak bere energia potentzial grabitatorioari?
- ErantzunaEnergia potentzial grabitatorioa objektu baten masarekiko zuzenki proportzionala da. Objektu baten masa bikoizten baduzu, bere energia potentzial grabitatorioa (altuera berean) ere bikoiztu egingo da.