1. Altzairu batek 40 cm-ko luzera du 20 ° C-tan . Altzairuaren hedapen linealaren koefizientea 12 x 10 -6 (C o ) -1 da. Luzeraren igoera eta azken luzera 70 ° C -tan dagoenean izango da…
Ezaguna:
Tenperatura aldaketa ( ΔT ) = 70 ° C – 20 ° C = 50 ° C
Jatorrizko luzera (L1 ) = 40 cm
Altzairuaren hedapen linealaren koefizientea (α ) = 12 x 10-6 (C o ) -1
Nahi dena: luzeraren aldaketa ( ΔL ) eta azken luzera ( L2 )
irtenbidea:
a) Luzeraren aldaketa ( ΔL)
ΔL = αL 1 ΔT
Δ L = ( 12×10 -6 o C -1 )(40 cm)(50 o C)
Δ L = (10 -6 )(24 x 10 3 ) cm
Δ L = 24 x 10 -3 cm
Δ L = 24 / 10³ cm
ΔL = 24 / 1000 cm
ΔL = 0.024 cm
b) Azken luzera ( L2 )
L2 = L1 + ΔL
L2 = 40 cm + 0.024 cm
L2 = 40.024 cm
[irp]
2. 30 ° C-tik 80 ° C-ra berotutako burdinazko haga bat . Burdinaren azken luzera 115 cm-koa da eta hedapen linealaren koefizientea 3 × 10 -3 ° C -1 . Zein da burdinaren jatorrizko luzera eta luzeraren aldaketa?
irtenbidea:
Tenperatura aldaketa ( ΔT) = 80 ° C – 30 ° C = 50 ° C
Azken luzera (L2 ) = 115 cm
Hedapen linealaren koefizientea ( α ) = 3× 10⁻³ o C⁻¹
Nahi dena: jatorrizko luzera (L1 ) eta luzeraren aldaketa ( ΔL )
irtenbidea:
a) Jatorrizko luzera ( L1 )
Hedapen linealaren luzera-aldaketaren formula:
ΔL = αL 1 ΔT
Azken luzeraren formula :
L2 = L1 + ΔL
L₂ = L₁ + α L₁ ΔT
L2 = L1 ( 1 + α ΔT)
115 cm = L 1 (1 + (3.10 -3 o C -1 )(50 o C)
115 cm = L1 ( 1 + 150.10 -3 )
115 cm = L 1 (1 + 0.15)
115 cm = L 1 (1.15)
|
L1 = 115 cm / 1.15 L1 = 100 cm b) luzeraren aldaketa ( ΔL ) ΔL = L2 – L1 ΔL = 115 cm – 100 cm ΔL = 15 cm |
[irp]
3. 25 ° C-tan, beiraren luzera 50 cm-koa da. Berotu ondoren, beiraren azken luzera 50.9 cm-koa da. Hedapen linealaren koefizientea α = 9 x 10 -6 C -1 da . Zehaztu beiraren azken tenperatura…
Ezaguna:
Jatorrizko luzera (L1 ) = 50 cm
Azken luzera (L2 ) = 50.09 cm
Luzeraren aldaketa ( Δ L) = 50.2 cm – 50 cm = 0.09 cm
Hedapen linealaren koefizientea (α) = 9 x 10 -6 o C -1
Jatorrizko tenperatura (T1 ) = 25 ° C
Nahi dena: Azken tenperatura ( T2 )
irtenbidea:
ΔL = α L 1 ΔT
ΔL = αL1 ( T2 – T1 )
0.09 cm = ( 9 x 10⁻⁶ ° C) (50 cm ) (T² – 25 ° C)
0.09 = (45 x 10 -5 )(T2 – 25)
0.09 / (45 x 10⁻⁵ ) = T² – 25
0.002 x 10² = T² – 25
2 x 10² = T² – 25
200 = T2 – 25
T2 = 200 + 25
T2 = 225 ° C
Azken tenperatura 225 ° C da.
[irp]
4. Metalaren jatorrizko luzera metro 1ekoa da eta azken luzera 1.02 m-koa. Tenperatura-aldaketa 50 Kelvin-ekoa da. Zehaztu hedapen linealaren koefizientea!
Ezaguna:
Hasierako luzera (L1 ) = 1 metro
Azken luzera (L2 ) = 1.02 metro
Luzeraren aldaketa ( Δ L) = L 2 – L 1 = 1.02 metro – 1 metro = 0.02 metro
Tenperatura aldaketa (ΔT ) = 50 Kelvin = 50 ° C
Nahi dena: Hedapen linealaren koefizientea
irtenbidea:
ΔL = αL 1 ΔT
0.02 m = α (1 m ) (50 ° C)
0.02 = α ( 50 ° C)
α = 0.02 / 50 ° C
α = 0.0004 o C -1
α = 4 x 10⁻⁴ C⁻¹
[wpdm_package id='694′]
- Tenperatura-eskalak bihurtzea
- Hedapen lineala
- Eremuaren hedapena
- Bolumenaren hedapena
- Bero
- Beroaren baliokide mekanikoa
- Bero espezifikoa eta bero-ahalmena
- Bero latentea, fusio-beroa, lurruntze-beroa
- Bero-transferentziarako energia-kontserbazioa