1. 500 gramoko objektu bat , A, 10 m/s -ko abiaduran mugitzen da eta 200 gramoko objektu bat, B, 12 m/s-ko abiaduran mugitzen da. Objektuak elkarrengana hurbiltzen dira eta talka egiten dute. Talkaren ondoren A objektuaren abiadura 6 m/s bada, zein da B objektuaren abiadura talkaren ondoren?
Ezaguna:
1. objektuaren masa (m1 ) = 500 gramo = 0.5 kg
2. objektuaren masa (m² ) = 200 gramo = 0.2 kg
1. objektuaren hasierako abiadura (v 1 ) = -10 m/s
2. objektuaren hasierako abiadura (v2 ) = 12 m/s
1. objektuaren azken abiadura (v 1 ') = 6 m/s
Gehigarri eta kengarri ikurrek objektuak kontrako noranzkoan mugitzen direla adierazten dute.
Nahi dena : 2. objektuaren azken abiadura (v² ' )
irtenbidea:
m1 v1 + m2 v2 = m1 v1' + m2 v2'
(0.5)(-10) + (0.2)(12) = (0.5)(6) + (0.2)(v 2 ')
-5 + 2.4 = 3 + 0.2 v 2 '
-2.6 = 3 + 0.2 v² '
-2.6 – 3 = 0.2 v² '
-5.6 = 0.2 v² '
v² ' = -5.6 / 0.2
v 2 ' = -28 m/s
2. objektuaren abiadura talkaren ondoren 28 m/s-koa da.
Gehigarri eta kengarri ikurrek objektuak kontrako noranzkoan mugitzen direla adierazten dute.
[irp]
2. Bi masa berdineko objektu elkarrengana hurbildu eta talka egiten dute. 1. objektuaren abiadura 6 m/s-koa da eta 2. objektuarena 8 m/s-koa. Talkaren ondoren, 2. objektua ezkerrera mugitzen da 5 m/s-ko abiaduran. Zein da 1. objektuaren abiaduraren magnitudea eta norabidea talkaren ondoren?
Jakin:
1. objektuaren masa (m1 ) = m
2. objektuaren masa (m² ) = m
1. objektuaren hasierako abiadura (v 1 ) = -6 m/s
2. objektuaren hasierako abiadura (v2 ) = 8 m/s
2. objektuaren azken abiadura (v 2 ') = -5 m/s
Bilatzen dena : 1. objektuaren magnitudea eta norabidea talkaren ondoren
irtenbidea:
Momentu linealaren kontserbazioaren formula :
m1 v1 + m2 v2 = m1 v1' + m2 v2'
mv 1 + m v 2 = m v 1 ' + m v 2 '
m (v 1 + v 2 ) = m (v 1 ' + v 2 ')
v1 + v2 = v1 ' + v2 '
-6 + 8 = v 1 ' – 5
2 = v 1 ' – 5
2 + 5 = v 1 '
v 1 ' = 7 m/s
1. objektuaren abiadura talkaren ondoren (v 1 ') 3 m/s da .
Gehigarri eta kengarri ikurrek objektuak kontrako noranzkoan mugitzen direla adierazten dute.
[irp]
3. 1 kg-ko 1 pilota batek eta 2 kg-ko 2 pilotak norabide bera dute eta modu inelastikoan talka egiten dute. Talkaren aurretik, 1 pilota 10 m/s-ko abiaduran mugitzen da eta 2 pilota 5 m/s-ko abiaduran. 2 pilotaren abiadura talkaren ondoren 4 m/s-koa da. Zehaztu 1 pilotaren abiadura talkaren ondoren.
Ezaguna:
Bolaren masa 1 (m1 ) = 1 kg
Bolaren masa 2 (m2 ) = 2 kg
1. pilotaren abiadura (v1 ) = 10 m/s
2. pilotaren abiadura (v2 ) = 5 m/s
2. pilotaren azken abiadura (v 2 ') = 4 m/s
Abiaduraren gehi ikurrak bolek norabide bera dutela adierazten du.
Bilatzen dena : 1. pilotaren azken abiadura (v 1 ')
irtenbidea:
m1 v1 + m2 v2 = m1 v1' + m2 v2'
(1)(10) + (2)(5) = (1)(v 1 ') + (2)(4)
10 + 10 = v 1 ' + 8
20 – 8 = 1 '
v 1 ' = 12 m/s
1. bolaren abiadura talkaren ondoren 12 m/s-koa da.
[wpdm_package id='1190′]
- Momentu linealaren problemak eta irtenbideak
- Momentu eta bulkada arazoak eta irtenbideak
- Dimentsio bakarreko talka perfektuki elastikoen problemak eta irtenbideak
- Dimentsio bakarreko talka perfektuki inelastikoak: problemak eta irtenbideak
- Dimentsio bakarreko talka ez-elastikoen problemak eta irtenbideak