Uhin mekanikoak (Maiztasuna Periodoa Uhin-luzera Uhinaren abiadura) – Arazoak eta irtenbideak

3 Uhin mekanikoak (Maiztasuna Periodoa Uhin-luzera Uhinaren abiadura) – Arazoak eta irtenbideak

1. Bi kortxo olatuen gandorretan daude . Biak itsasoaren gainazalean gora eta behera mugitzen dira 4 segundotan 20 aldiz. Bi kortxoen distantzia 100 cm bada eta bien artean bi sakonune eta gandor bat badaude, zehaztu olatuen maiztasuna eta olatuen abiadura.

Uhin mekanikoak (maiztasuna, periodoa, uhin-luzera, uhinaren abiadura) 1Ezaguna:

Bi kortxoak olatuen goialdean daude eta bi kortxoen artean 2 sakonune eta gandor 1 daude (ikus irudia). Beraz, bi uhin-luzera daude bi kortxoen artean.

Uhin-luzera (λ) = 100 cm / 2 = 50 cm.

Maiztasuna (f) = 20/4 = 5 Hertz

Bilatzen dena: Uhinen maiztasuna eta uhinen abiadura

irtenbidea:

Uhinaren maiztasuna (f) = 5 Hertz

Uhinaren abiadura (v) = f λ = (5)(50 cm) = 250 cm/s

2. Malguki bat (bihurgarria) bibratzen da luzetarako uhinak sortzeko, non bi konpresio hurbilenen arteko distantzia 40 cm den. Uhinaren abiadura 20 ms -1 bada , zehaztu uhin-luzera eta uhinaren maiztasuna.

Ezaguna:

Bi konpresio hurbilenen arteko distantzia = bi hedapen hurbilenen arteko distantzia = bi sakonune hurbilenen arteko distantzia = uhin-luzera 1

Uhin-luzera (λ) = 40 cm = 0.4 m

Uhin-luzera (v) = 20 m/s

Nahi dena: Uhin-luzera (λ) eta uhinaren maiztasuna (f)

irtenbidea:

Uhin-luzera (λ) = 0.4 m

Maiztasuna (f) = v / λ = 20 / 0.4 = 50 Hertz

3. Itsasoaren gainazalean, bi kortxo daude elkarrengandik 60 cm-ko distantziara. Bi kortxoak 10 segundotan 20 aldiz gora eta behera mugitzen dira. Bata gandorrean dagoenean, bestea olatuaren behealdean dago. Bi kortxoen artean, olatuaren gandorra dago. Zehaztu olatuaren periodoa eta olatuaren abiadura.

Uhin mekanikoak (maiztasuna, periodoa, uhin-luzera, uhinaren abiadura) 2Ezaguna:

Uhin-luzera (λ) = 60 cm / 1.5 = 40 cm

Maiztasuna (f) = 20/10 = 2 Hertz

Bilatzen dena: Periodoa eta uhinaren abiadura.

irtenbidea:

Periodoa (T) = 1/f = 1/2 = 0.5 segundo

Uhinaren abiadura (v) = f λ = (2)(40) = 80 cm/s

Iruzkin bat idatzi