3 küsimust resultantjõu võrrandi kohta
1. 5-tonnine auto liigub paigalseisust 50 sekundiga, saavutades kiiruse 72 km/h. Autole mõjuv jõud on…
Teatud:
Mass (m) = 5 tonni = 5000 kg
Algkiirus (vo) = 0
Lõppkiirus (vt) = 72 km/h = 20 m/s
Ajavahemik (t) = 50 sekundit
Otsitakse: Jõudu (F)
Lahendus:
Arvutage kiirendus mitteühtlase lineaarse liikumise valemi abil:
v t = v o + juures
20 = 0 + a (50)
20 = 50 a
a = 20 / 50 = 0,4 m/ s²
Arvutage resultantjõud Newtoni teise seaduse valemi abil:
ΣF = mA
F = (5000)(0,4) = 2000 njuutonit
2. Auto mass on 1 tonn ja selle kiirus suureneb 4 sekundi jooksul ühtlaselt 10 m/s-lt 18 m/s-ni. Määrake autot kiirendava jõu suurus.
Teatud:
Auto mass (m) = 1 tonn = 1000 kg
Ajavahemik (t) = 4 sekundit
Algkiirus (v0 ) = 10 m/s
Lõppkiirus (vt ) = 18 m/s
Otsitakse: Jõudu (F)
Lahendus:
Arvutage kiirendus mitteühtlase lineaarse liikumise valemi abil:
v t = v o + juures
18 = 10 + a (4)
18 – 10 = a (4)
8 = 4 a
a = 8 / 4 = 2 m/ s²
Arvutage resultantjõud Newtoni teise seaduse valemi abil:
ΣF = mA
F = (1000)(2) = 2000 njuutonit
3. Kaks jõuvektorit on teineteisega risti, mille tulemuseks on resultant 10 N. Kui üks jõuvektoritest on 6 N, siis määrake teise jõuvektori suurus.
Teatud:
Saadud jõud (F) = 10 N
Jõud 1 (F1 ) = 6 N
Otsitakse: 2. väge ( F2 )
Lahendus:
F2 = 10 – 6 = 4 njuutonit