1. Objekto kun inerciomomento de 2 kg m² rotacias je 1 rad/s. Kio estas la angula movokvanto de la objekto?
Konata:
Momento de inercio ( I) = 2 kg m²
Angula rapido ( ω ) = 1 rad/s
Dezirata: Angula movokvanto (L)
Solvo:
Formulo de angula movokvanto:
L = Iω
L = angula movokvanto (kg m² / s), I = momento de inercio (kg m² ) , ω = angula rapido (rad/s)
La angula movokvanto:
L = Iω = (2)(1) = 2 kg m² /s
[irp]
2. 2- kg cilindra pulio kun radiuso de 0.1 m rotacias je konstanta angula rapido de 2 rad/s. Kio estas la angula movokvanto de la pulio?
Konata:
Maso de pulio (m) = 2 k g
Radiuso de pulio (r) = 0.1 m
Angula rapido (ω) = 2 r ad/s
Dezirata: Angula movokvanto
Solvo:
Formulo de momento de inercio por solida cilindro:
Mi = 1/2 m²
I = momento de inercio (kg m² ) , m = maso (kg), r = radiuso (m)
Momento de inercio:
Mi = 1/2 (2)(0.1) ² = (1)(0.01) = 0.01 kg m²
La angula rapido:
L = Iω = ( 0.01 )( 2 ) = 0.02 kg m² / s
[irp]
3. 2-kg unuforma sfero kun radiuso de 0.2 m rotacias je 4 rad/s. Kio estas la angula movokvanto de la pilko?
Konata:
Maso de pilko (m) = 2 kg
Radiuso de pilko (r) = 0.2 m
Angula rapido (ω) = 4 radoj /s
Dezirata: Angula movokvanto
Solvo:
Formulo de momento de inercio por unuforma sfero:
Mi = (2/5) m²
I = momento t de inercio (kg m² ) , m = maso (kg), r = radiuso (m)
La momento de inercio por unuforma sfero:
Mi = (2/5)(2)(0.2) ² = (4/5)(0.04) = 0.032 kg m²
La angula movokvanto de sfero:
L = Iω = ( 0.032 )( 4 ) = 0.128 kg m² / s
[irp]
4. 1 -kg partiklo rotacias kun konstanta angula rapido de 2 rad/s. Kio estas la angula rapido se la radiuso de la cirklo estas 10 cm?
Konata:
Maso de objekto (m) = 1 kg
La radiuso de cirklo (r) = 10 cm = 10/100 = 0.1 m
La angula rapido (ω) = 2 rad/ s
Dezirata: Angula movokvanto
Solvo:
Formulo de momento de inercio por partikloj:
Mi = m² = (1)(0.1) ² = (1)(0.01) = 0.01 kg m²
Angula movokvanto:
L = Iω = (0.01)(2) = 0.02 kg m² / s